Երկլեզու պատկերագրքի և ֆիլմի շնորհանդես` «Պատասխան` 100 տարի անց» համալիր ծրագրի շրջանակում
ՀՀ մշակույթի նախարարության, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի և ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության աջակցությամբ Ե. Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարանը հրատարակել է «Պատասխան՝ 100 տարի անց» համալիր ծրագիրն ամփոփող համանուն պատկերագիրքը: Պատրաստվել է նաև 2015թ. հունիսին Արևմտյան Հայաստան կատարված ուխտագնացության մասին պատմող «Մենք կգանք» տեսաֆիլմը, որտեղ առաջին անգամ կհնչի հայի և Վանա լճի հանդիպումը ներկայացնող համանուն երգը` սփյուռքահայ երաժիշտներ Սիպիլի և The Beautified project խմբի կատարմամբ։
Պատկերագիրքը ներառում է Հայոց ցեղասպանության տարիներին գրված անպատասխան տասը նամակ, 100 տարի անց հայ և օտարազգի անվանի գործիչների՝ դրանց ուղղված պատասխան–արձագանքներ՝ նամակներ և կերպարվեստի գործեր, բացառիկ նյութեր և արխիվային լուսանկարներ։ Պատկերագրքի երկրորդ բաժնում ներկայացված են Հայոց ցեղասպանության վավերագրերի թեմաներով «Անցյալը՝ ներկայում» կերպարվեստի աշխատանքների մրցույթի լավագույն քսան վավերաքանդակներն ու վավերանկարները։
«Պատասխան՝ 100 տարի անց» պատկերագրքի գաղափարի և «Մենք կգանք» ստեղծագործության հեղինակը համալիր ծրագրի համակարգող Հասմիկ Հախվերդյանն է: Պատկերագրքում ընդգրկվել են մեկ տասնյակից ավելի հեղինակների աշխատանքներ` թեմատիկ հոդվածներ և մտորումներ:
«Պատասխան՝ 100 տարի անց» պատկերագրքի և «Մենք կգանք» տեսաֆիլմի շնորհանդեսը տեղի է ունեցել Ե. Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարանում։ Շնորհանդեսի պատվավոր հյուրերի շարքում էին Տիգրան Մանսուրյանը, Սերժ Ավետիքյանը, Հասմիկ Պապյանը, Վերժինե Սվազլյանը և ուրիշներ:
Առանձին ելույթներից բացի, շնորհանդեսի ժամանակ անվանի ռեժիսոր, սցենարիստ և դերասան Սերժ Ավետիքյանը կարդացել է Հայոց ցեղասպանության նահատակ հայ մտավորական գործիչ Գարեգին Խաժակի վերջին ճառը, որով նա հրաժեշտ է տվել իր բանտակից ընկերներին` անխուսափելի մահապատժից առաջ: Այնուհետև տեղի է ունեցել պատվոգրերի և շնորհակալագրերի հանձնման արարողություն, որից հետո ցուցադրվել է «Մենք կգանք» տեսաֆիլմը: Նույն օրը ցուցադրվել է «Անցյալը` ներկայում» կերպարվեսի մրցույթի մասնակիցների` Արևմտյան Հայաստանը ներկայացնող էսքիզների հավաքածուն, որը նույնպես ներառված է «Պատասխան՝ 100  տարի անց» պատկերագրքում:
«Մարդկության դեմ իրագործված վայրագության՝ Հայոց ցեղասպանության մասին աղաղակող յուրաքանչյուր վկայություն քաղաքակիրթ աշխարհին ներկայացվող ուղերձ է. լինի դա նամակ, լուսանկար, հոդված, թե՝ գիրք: Այսօրինակ ծրագրերով մենք ոչ միայն մեր՝ սերունդների պարտքն ենք կատարում անմեղ նահատակների առջև, այլև ձգտում ենք կանխել հրեշավոր դեպքերի կրկնությունը՝ որևէ ազգի նկատմամբ: Համոզված եմ, որ քաղաքական շահերի թակարդում հայտնված որոշ երկրներ տարիներ անց ստիպված կլինեն «նահանջել» այդ փաստերի ծանրության տակ և խախտել հարյուրամյա լռությունը»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

Bilingual illustrated book and documentary film presented in the frames of the “Response after 100 years” project
22-04-2016 18:25 Armenia New Books
Owing to the support of the RA Ministry of Culture, the State Committee coordinating the commemoration events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide and VivaCell-MTS, Ye. Charents Museum of Literature and Arts has published an illustrated book with the same title summing up the results of the “Response after 100 years” project. The film “We will come” has been made on the pilgrimage to Western Armenia in June 2015. A song with the same title telling about the first encounter of an Armenian with the late Van has been recorded by Diaspora Armenians Sipil and “The Beautified Project” band and first performed in this movie.
The illustrated book includes 10 letters written in the years of the Armenian Genocide, which had remained unanswered, responses to these letters after 100 years from famous Armenian and foreign officials: letters, paintings, exclusive works and archival photographs. The second section of the book features the best twenty works submitted to the contest of paintings, graphic works and sculptures on the themes of documents, witnessing on the Armenian Genocide.
The idea of the “Response after 100 years” illustrated book and “We will come” film belongs to “Response after 100 years” project coordinator Hasmik Hakhverdyan. The book includes works by over ten authors: thematic articles and essays.
The presentation of the “Response after 100 years” illustration book and “We will come” film took place in the Ye. Charents Museum of Literature and Arts. Tigran Mansuryan, Serge Avedikian, Hasmik Papyan, Verzhine Svazlyan were also present on the presentation.
Renowned director, screenwriter and actor Serge Avedikian read the last speech of the martyr of the Armenian Genocide, political activist Karekin Khajag addressed to his prison mates before the execution.
Then appreciation letters were awarded to the participants of the “Response after 100 years” project, followed by the screening of the film “We will come”. On the same day, the exhibition of the graphic works picturing Western Armenia that have been chosen and included in the “Response after 100 years” took place.
“Each piece of evidence of the Armenian Genocide, a most monstrous crime committed against the humanity, is a message to the civilized world, be it a letter, a photograph, an article, or a book. With projects of this kind, we, the descendants of the survivors, not only pay tribute to the innocent victims of the Genocide, but also try to prevent the recurrence of those horrendous events to any nation. I am convinced that over the course of years, countries entrapped by their political interests will have to “yield” to the weight of the facts and break the hundred years of silence ,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.