Երևանում արդարադատություն չգտնելով՝ հայերը պետք է դիմեն Եվրոպական դատարան.Հարութ Սասունյան
Թեև 1991 թվականի անկախացումից ի վեր Հայաստանի բոլոր իշխանություններն էլ ունեցել են ժողովրդավարական բացթողումներ, այնուամենայնիվ ներկայիս իրավիճակը անհամեմատ ավելի վատ է, քան երբևէ։
2018 թվականին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության գալուց ի վեր՝ ժողովրդավարական ինստիտուտները հետևողականորեն հետընթաց են ապրել՝ հակառակ նրա բազմաթիվ հայտարարություններին: Առավել մտահոգիչ է, որ այսպես կոչված «ժողովրդավարական Արևմուտքն» ամբողջությամբ անտեսել է նրա չարաշահումները, քանի որ նա սպասարկում է իրենց, այլ ոչ թե Հայաստանի աշխարհաքաղաքական շահերը։
Այսօր պետական բոլոր ինստիտուտները ղեկավարվում են մեկ անձի կողմից։ Օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանությունների տարանջատում պահանջող սահմանադրական դրույթը կոպտորեն ոտնահարված է։ Դրա հետևանքով տուժել են թե՛ Հայաստանի ներքին կառավարումը, թե՛ արտաքին քաղաքականությունը։ Փաշինյանն իշխանության է եկել առանց կառավարման փորձի, սակայն հպարտորեն հայտարարում է, որ բոլոր որոշումները կայացնում է ինքնուրույն՝ առանց որևէ մեկի հետ խորհրդակցելու։
Դատական իշխանությունն այս հետընթացի ամենավառ օրինակն է: 2019 թվականին Փաշինյան և նրա աջակիցները շրջափակեցին Երևանի մի դատարանի շենքը՝ խոչընդոտելով դատավարությանը։ 2019 թվականի հունիսի 5-ին նա հանդես եկավ իր խայտառակ հայտարարությամբ․ «Ինչի՞ էսօր Հայաստանում դատավոր կա, որ վարչապետի ասածը կարող ա չանի՞»։
Փաշինյանը և նրա խորհրդարանական մեծամասնությունը Սահմանադրական դատարանի անդամներին, այդ թվում՝ նախագահին փոխարինեցին իշխանություններին հավատարիմ դատավորներով։ Նա բազմիցս հրամայել է ձերբակալել իր վարչակազմը քննադատող քաղաքական ընդդիմախոսներին։ Վերջին ամիսներին՝ հունիսի 7-ի ընտրությունների ընթացքում, հարյուրավոր մարդիկ են կալանավորվել։ Առավել մտահոգիչ է, որ իշխանությունները բռնագրավել են մի քանի հանրահայտ կալանավորվածների կալվածքը՝ նախքան դատավարությունը կամ դատական կարգով նրանց մեղավորության որոշումը: Արդյունքում բազմաթիվ հայեր կորցրել են վստահությունը սեփական երկրի դատական համակարգի նկատմամբ։
Քանի որ Հայաստանը Եվրոպայի խորհրդի անդամ է և գտնվում է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) իրավասության ներքո, այն հայերը, որոնց սահմանադրական իրավունքները խախտվել են՝ իրավունք ունեն արդարադատություն հայցելու այդ դատարանում ներպետական իրավական պաշտպանության բոլոր միջոցները սպառելուց հետո։
Որոշ հայեր արդեն իսկ հաջողության են հասել այդ գործում: ՄԻԵԴ-ը փոխհատուցում է սահմանել դիմումատուների համար՝ արձանագրելով, որ Հայաստանի կառավարությունը խախտել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով ամրագրված իրավունքները:
Հեգնական է, որ դեռ 2010 թվական Փաշինյանն անձամբ էր դիմել ՄԻԵԴ, այն բանից հետո, երբ ինքն ու իր թերթը դատապարտվել էին հայկական դատարանի կողմից 2008 թվականի հետընտրական անկարգությունների կապակցությամբ: 2018 թվականին վարչապետ դառնալուց հետո նա որոշեց չվերցնել ՄԻԵԴ ներկայացրած իր բողոքները: Սա աննախադեպ երևույթ է, երբ պետության գործող ղեկավարը դատի է տալիս սեփական երկրին միջազգային դատարանում:
Ավելին, որպես վարչապետ՝ Փաշինյանը խոչընդոտեց Հայաստանի կառավարության փաստաբանին ՄԻԵԴ-ում պաշտպանելու երկրի դիրքորոշումը, այդպիսով նպաստելով իր օգտին դատավճռի կայացմանը 2022 թվականին: ՄԻԵԴ-ը նրա թերթի համար սահմանեց 9000 եվրո տուգանք, գումարած հարկերը, որոնք պետք է նրան վճարեր Հայաստանի կառավարությունը:
Վերջին ութ տարիների ընթացքում Փաշինյանը խախտել է Հայաստանի բազմաթիվ օրենքներ, ինչպես նաև Սահմանադրության բազմաթիվ հոդվածներ: Ահա վարչապետի թույլ տված խախտումների համառոտ ցանկը, որոնք պետք է ուղարկվեն Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան.
1) Վարչապետը միջամտել է Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու ներքին գործերին` Կաթողիկոսին փոխարինելու նպատակով, չնայած Սահմանադրության պահանջին, ըստ որի՝ Եկեղեցին և պետությունը անջատ են:
2) 2020 թվականին նա համաձայնագիր է ստորագրել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, որով Արցախի զգալի մասը փոխանցվել է Ադրբեջանին՝ չնայած նման լիազորություններ չունենալուն։ Որպես Հայաստանի վարչապետ՝ նրա իրավասությունները սահմանափակվում են միայն Հայաստանի Հանրապետությանը վերաբերող որոշ հարցերով։ Հետևաբար, նրա ստորագրած 2020 թվականի համաձայնագիրն ապօրինի փաստաթուղթ է և պետք է համարվի անվավեր։
3) Հետագայում, առանց որևէ իրավասության, նա ճանաչեց ամբողջ Արցախի Հանրապետությունը որպես Ադրբեջանի մաս՝ չնայած իր նախկին հայտարարությանը, թե «Արցախը Հայաստան է, և վերջ»։
4) 2026 թվականի հունիսի 7-ի ընտրությունների ընթացքում նա խախտեց Հայաստանի օրենսդրության բազմաթիվ դրույթներ։ Սակայն, Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում և Սահմանադրական դատարանում նրա նշանակած անձինք անփոփոխ թողեցին ընտրությունների արդյունքները։
5) Հուլիսին խորհրդարանն ընդունեց անօրինական մի օրենք, որն արգելում է Հայաստանի քաղաքացիներին մասնակցել քվեարկությանը, եթե նրանք նախորդ երկու տարիների ընթացքում առնվազն մեկ տարի չեն բնակվել Հայաստանում: Այս օրենքը խախտում է Հայաստանի Սահմանադրությունը, որը քվեարկելու իրավունք է վերապահում բոլոր քաղաքացիներին՝ անկախ Հայաստանում բնակության տևողությունից: Սույն օրենքը տարբեր պատճառներով արտերկրում բնակվող հարյուր հազարավոր ՀՀ քաղաքացիների զրկում է ընտրական իրավունքից: Սահմանադրության 8-րդ, 48-րդ և 80-րդ հոդվածները պաշտպանում են բոլոր չափահաս քաղաքացիների ընտրելու իրավունքը՝ առանց բնակության պահանջ սահմանելու: Ավելին, 80-րդ հոդվածը հատուկ ամրագրում է. «Հիմնական իրավունքների և ազատությունների վերաբերյալ սույն գլխում ամրագրված դրույթների էությունն անխախտելի է»:
Կարևոր է նշել, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան գանգատներ կարող են ներկայացնել ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս բնակվող անհատներն ու կազմակերպությունները: Դիմումատուները պարտադիր չէ, որ լինեն Հայաստանի քաղաքացի կամ ազգությամբ հայ․ էականն այն է, որ նրանք կարողանան ապացուցել, որ տուժել են արձանագրված խախտումից:
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան պետք է ներկայացվեն հարյուրավոր, եթե ոչ հազարավոր գործեր։ Քանի որ նման դատական հայցերը կարող են թանկ արժենալ, անհրաժեշտ է ստեղծել իրավական պաշտպանության հիմնադրամ՝ փաստաբանական վճարները և դրանց հետ կապված ծախսերը հոգալու համար։ Հարուստ հայերը պետք է առատաձեռնորեն նվիրատվություններ կատարեն այդ հիմնադրամին։
Եթե Հայաստանում անհնար է հասնել արդարադատության, ապա այն պետք է փնտրել այնտեղ, որտեղ գործում է օրենքի գերակայությունը։

Not Finding Justice in Yerevan, Armenians Should Apply to the European Court.
While successive Armenian governments have exhibited democratic shortcomings since independence in 1991, the current situation is far worse than at any time before.
Since Prime Minister Nikol Pashinyan came to power in 2018, democratic institutions have steadily deteriorated, despite his repeated claims to the contrary. Even more troubling is that the so-called democratic West has totally ignored his abuses because he serves their geopolitical interests rather than Armenia’s.
Today, all governmental institutions are run by one man. The constitutional provision calling for the separation of powers among the executive, legislative, and judicial branches has been severely undermined. As a result, both Armenia’s domestic governance and foreign policy have suffered. Pashinyan entered office with no management experience, yet he proudly proclaims that he makes all decisions on his own without consulting anyone.
The judiciary provides the clearest example of this deterioration. In 2019, Pashinyan and his supporters surrounded a courthouse in Yerevan, preventing a judge from conducting a trial. On June 5, 2019, he made his infamous statement: “Is there a judge in Armenia today who wouldn’t do what the Prime Minister says?”
Pashinyan and his parliamentary majority replaced the members of the Constitutional Court, including the Chief Justice, with judges loyal to the government. He has repeatedly ordered the arrest of political opponents critical of his administration. Hundreds have been detained in recent months in the course of the June 7 elections. Even more alarming, authorities have confiscated the property of several prominent detainees before any trial or judicial determination of guilt. As a result, many Armenians have lost confidence in their country’s judicial system.
Because Armenia is a member of the Council of Europe and falls under the jurisdiction of the European Court of Human Rights (ECHR), Armenians whose constitutional rights have been violated have the right to pursue justice before that Court, after exhausting all available domestic legal remedies.
Some Armenians have already done so successfully. The ECHR has awarded compensation to complainants after finding that the Armenian government had violated rights protected under the European Convention on Human Rights.
Ironically, Pashinyan himself appealed to the ECHR in 2010 after he and his newspaper were convicted by an Armenian court in connection with the 2008 post-election unrest. After becoming Prime Minister in 2018, he chose not to withdraw his complaints to the ECHR. This is an unprecedented case in which a sitting head of government sues his own country before an international court.
Moreover, as Prime Minister, Pashinyan prevented the Armenian government’s attorney before the ECHR from defending the country's position, thereby helping to secure a judgment in his favor in 2022. The ECHR awarded his newspaper 9,000 euros in damages, plus taxes to be paid to him by the Armenian government.
Pashinyan has violated numerous Armenian laws as well as multiple articles of the Constitution over the past eight years. Here is a short list of the Prime Minister’s violations that should be referred to the European Court of Human Rights:
1) The Prime Minister has interfered in the internal affairs of the Armenian Apostolic Church in order to replace the Catholicos, despite the Constitution's requirement that Church and State remain separate.
2) In 2020, he signed an agreement with Pres. Ilham Aliyev of Azerbaijan and Pres. Vladimir Putin of Russia, transferring large portions of Artsakh to Azerbaijan, despite lacking the authority to do so. As Prime Minister of Armenia, his decisions are limited to some issues exclusive to the Republic of Armenia. Therefore, the 2020 agreement he signed is an illegal document and should be considered null and void.
3) Without any jurisdiction, he later recognized the entire Republic of Artsakh as part of Azerbaijan, despite his previous declaration that “Artsakh is Armenia. Period.”
4) He violated numerous provisions of Armenian law, during the June 7, 2026 elections. Nevertheless, his appointees at the Central Election Commission and the Constitutional Court upheld the election results.
5) In July, Parliament enacted an illegal law that prohibits Armenian citizens from voting if they had not lived in Armenia for one year during the preceding two years. This law violates Armenia’s Constitution, which gives all citizens the right to vote regardless of the length of residency in Armenia. This law disenfranchises hundreds of thousands of
Armenian citizens who live outside the country for a variety of reasons. Articles 8, 48, and 80 of the Constitution protect the voting rights of all adult citizens without imposing a residency requirement. Furthermore, Article 80 specifically stipulates: “The essence of the provisions on basic rights and freedoms enshrined in this Chapter shall be inviolable.”
It is important to note that legal cases can be filed with the European Court of Human Rights by individuals and organizations living inside or outside Armenia. Applicants do not have to be Armenian citizens -- or even Armenian -- provided they can demonstrate that they were affected by the violation.
There should be hundreds, if not thousands of cases filed with the ECHR. Because such lawsuits can be expensive, a legal defense fund should be established to cover attorney fees and related expenses. Wealthy Armenians should contribute generously to such a fund.