Երևանում արդարադատություն չգտնելով՝ հայերը պետք է դիմեն Եվրոպական դատարան.Հարութ Սասունյան
Թեև 1991 թվականի անկախացումից ի վեր Հայաստանի բոլոր իշխանություններն էլ ունեցել են ժողովրդավարական բացթողումներ, այնուամենայնիվ ներկայիս իրավիճակը անհամեմատ ավելի վատ է, քան երբևէ։
2018 թվականին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության գալուց ի վեր՝ ժողովրդավարական ինստիտուտները հետևողականորեն հետընթաց են ապրել՝ հակառակ նրա բազմաթիվ հայտարարություններին: Առավել մտահոգիչ է, որ այսպես կոչված «ժողովրդավարական Արևմուտքն» ամբողջությամբ անտեսել է նրա չարաշահումները, քանի որ նա սպասարկում է իրենց, այլ ոչ թե Հայաստանի աշխարհաքաղաքական շահերը։
Այսօր պետական բոլոր ինստիտուտները ղեկավարվում են մեկ անձի կողմից։ Օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանությունների տարանջատում պահանջող սահմանադրական դրույթը կոպտորեն ոտնահարված է։ Դրա հետևանքով տուժել են թե՛ Հայաստանի ներքին կառավարումը, թե՛ արտաքին քաղաքականությունը։ Փաշինյանն իշխանության է եկել առանց կառավարման փորձի, սակայն հպարտորեն հայտարարում է, որ բոլոր որոշումները կայացնում է ինքնուրույն՝ առանց որևէ մեկի հետ խորհրդակցելու։
Դատական իշխանությունն այս հետընթացի ամենավառ օրինակն է: 2019 թվականին Փաշինյան և նրա աջակիցները շրջափակեցին Երևանի մի դատարանի շենքը՝ խոչընդոտելով դատավարությանը։ 2019 թվականի հունիսի 5-ին նա հանդես եկավ իր խայտառակ հայտարարությամբ․ «Ինչի՞ էսօր Հայաստանում դատավոր կա, որ վարչապետի ասածը կարող ա չանի՞»։
Փաշինյանը և նրա խորհրդարանական մեծամասնությունը Սահմանադրական դատարանի անդամներին, այդ թվում՝ նախագահին փոխարինեցին իշխանություններին հավատարիմ դատավորներով։ Նա բազմիցս հրամայել է ձերբակալել իր վարչակազմը քննադատող քաղաքական ընդդիմախոսներին։ Վերջին ամիսներին՝ հունիսի 7-ի ընտրությունների ընթացքում, հարյուրավոր մարդիկ են կալանավորվել։ Առավել մտահոգիչ է, որ իշխանությունները բռնագրավել են մի քանի հանրահայտ կալանավորվածների կալվածքը՝ նախքան դատավարությունը կամ դատական կարգով նրանց մեղավորության որոշումը: Արդյունքում բազմաթիվ հայեր կորցրել են վստահությունը սեփական երկրի դատական համակարգի նկատմամբ։
Քանի որ Հայաստանը Եվրոպայի խորհրդի անդամ է և գտնվում է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) իրավասության ներքո, այն հայերը, որոնց սահմանադրական իրավունքները խախտվել են՝ իրավունք ունեն արդարադատություն հայցելու այդ դատարանում ներպետական իրավական պաշտպանության բոլոր միջոցները սպառելուց հետո։
Որոշ հայեր արդեն իսկ հաջողության են հասել այդ գործում: ՄԻԵԴ-ը փոխհատուցում է սահմանել դիմումատուների համար՝ արձանագրելով, որ Հայաստանի կառավարությունը խախտել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով ամրագրված իրավունքները:
Հեգնական է, որ դեռ 2010 թվական Փաշինյանն անձամբ էր դիմել ՄԻԵԴ, այն բանից հետո, երբ ինքն ու իր թերթը դատապարտվել էին հայկական դատարանի կողմից 2008 թվականի հետընտրական անկարգությունների կապակցությամբ: 2018 թվականին վարչապետ դառնալուց հետո նա որոշեց չվերցնել ՄԻԵԴ ներկայացրած իր բողոքները: Սա աննախադեպ երևույթ է, երբ պետության գործող ղեկավարը դատի է տալիս սեփական երկրին միջազգային դատարանում:
Ավելին, որպես վարչապետ՝ Փաշինյանը խոչընդոտեց Հայաստանի կառավարության փաստաբանին ՄԻԵԴ-ում պաշտպանելու երկրի դիրքորոշումը, այդպիսով նպաստելով իր օգտին դատավճռի կայացմանը 2022 թվականին: ՄԻԵԴ-ը նրա թերթի համար սահմանեց 9000 եվրո տուգանք, գումարած հարկերը, որոնք պետք է նրան վճարեր Հայաստանի կառավարությունը:
Վերջին ութ տարիների ընթացքում Փաշինյանը խախտել է Հայաստանի բազմաթիվ օրենքներ, ինչպես նաև Սահմանադրության բազմաթիվ հոդվածներ: Ահա վարչապետի թույլ տված խախտումների համառոտ ցանկը, որոնք պետք է ուղարկվեն Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան.
1) Վարչապետը միջամտել է Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու ներքին գործերին` Կաթողիկոսին փոխարինելու նպատակով, չնայած Սահմանադրության պահանջին, ըստ որի՝ Եկեղեցին և պետությունը անջատ են:
2) 2020 թվականին նա համաձայնագիր է ստորագրել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, որով Արցախի զգալի մասը փոխանցվել է Ադրբեջանին՝ չնայած նման լիազորություններ չունենալուն։ Որպես Հայաստանի վարչապետ՝ նրա իրավասությունները սահմանափակվում են միայն Հայաստանի Հանրապետությանը վերաբերող որոշ հարցերով։ Հետևաբար, նրա ստորագրած 2020 թվականի համաձայնագիրն ապօրինի փաստաթուղթ է և պետք է համարվի անվավեր։
3) Հետագայում, առանց որևէ իրավասության, նա ճանաչեց ամբողջ Արցախի Հանրապետությունը որպես Ադրբեջանի մաս՝ չնայած իր նախկին հայտարարությանը, թե «Արցախը Հայաստան է, և վերջ»։
4) 2026 թվականի հունիսի 7-ի ընտրությունների ընթացքում նա խախտեց Հայաստանի օրենսդրության բազմաթիվ դրույթներ։ Սակայն, Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում և Սահմանադրական դատարանում նրա նշանակած անձինք անփոփոխ թողեցին ընտրությունների արդյունքները։
5) Հուլիսին խորհրդարանն ընդունեց անօրինական մի օրենք, որն արգելում է Հայաստանի քաղաքացիներին մասնակցել քվեարկությանը, եթե նրանք նախորդ երկու տարիների ընթացքում առնվազն մեկ տարի չեն բնակվել Հայաստանում: Այս օրենքը խախտում է Հայաստանի Սահմանադրությունը, որը քվեարկելու իրավունք է վերապահում բոլոր քաղաքացիներին՝ անկախ Հայաստանում բնակության տևողությունից: Սույն օրենքը տարբեր պատճառներով արտերկրում բնակվող հարյուր հազարավոր ՀՀ քաղաքացիների զրկում է ընտրական իրավունքից: Սահմանադրության 8-րդ, 48-րդ և 80-րդ հոդվածները պաշտպանում են բոլոր չափահաս քաղաքացիների ընտրելու իրավունքը՝ առանց բնակության պահանջ սահմանելու: Ավելին, 80-րդ հոդվածը հատուկ ամրագրում է. «Հիմնական իրավունքների և ազատությունների վերաբերյալ սույն գլխում ամրագրված դրույթների էությունն անխախտելի է»:
Կարևոր է նշել, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան գանգատներ կարող են ներկայացնել ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս բնակվող անհատներն ու կազմակերպությունները: Դիմումատուները պարտադիր չէ, որ լինեն Հայաստանի քաղաքացի կամ ազգությամբ հայ․ էականն այն է, որ նրանք կարողանան ապացուցել, որ տուժել են արձանագրված խախտումից:
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան պետք է ներկայացվեն հարյուրավոր, եթե ոչ հազարավոր գործեր։ Քանի որ նման դատական հայցերը կարող են թանկ արժենալ, անհրաժեշտ է ստեղծել իրավական պաշտպանության հիմնադրամ՝ փաստաբանական վճարները և դրանց հետ կապված ծախսերը հոգալու համար։ Հարուստ հայերը պետք է առատաձեռնորեն նվիրատվություններ կատարեն այդ հիմնադրամին։
Եթե Հայաստանում անհնար է հասնել արդարադատության, ապա այն պետք է փնտրել այնտեղ, որտեղ գործում է օրենքի գերակայությունը։

Не находя справедливости в Армении, армянам следует обращаться в Европейский суд. Арут Сасунян
Хотя с момента обретения независимости в 1991 году сменявшие друг друга правительства Армении демонстрировали недостатки в сфере демократии, нынешняя ситуация значительно хуже, чем когда-либо прежде.
С тех пор как Никол Пашинян пришёл к власти в 2018 году, демократические институты постепенно деградируют, несмотря на его неоднократные заявления об обратном. Ещё более тревожно то, что так называемый демократический Запад полностью игнорирует его злоупотребления, поскольку он служит их геополитическим интересам, а не интересам Армении.
Сегодня все государственные институты фактически управляются одним человеком. Конституционное положение о разделении властей на исполнительную, законодательную и судебную ветви серьёзно подорвано. В результате пострадали как внутренняя система управления, так и внешняя политика Армении. Пашинян пришёл к власти без управленческого опыта, однако с гордостью заявляет, что принимает все решения самостоятельно, ни с кем не советуясь.
Судебная система является наиболее ярким примером этой деградации. В 2019 году Пашинян и его сторонники окружили здание суда в Ереване, не позволив судье провести заседание. 5 июня 2019 года он сделал печально известное заявление: «Есть ли сегодня в Армении судья, который не сделал бы то, что скажет премьер-министр?»
Пашинян и его парламентское большинство заменили членов Конституционного суда, включая его председателя, на судей, лояльных правительству. Он неоднократно отдавал распоряжения об аресте политических оппонентов, критикующих его администрацию. В последние месяцы в ходе выборов 7 июня были задержаны сотни людей. Ещё более тревожно, что власти конфисковали имущество ряда известных задержанных до суда и без судебного признания их вины. В результате многие армяне утратили доверие к судебной системе своей страны.
Поскольку Армения является членом Совета Европы и подпадает под юрисдикцию Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ), армяне, чьи конституционные права были нарушены, имеют право добиваться справедливости в этом суде после исчерпания всех доступных внутренних средств правовой защиты.
Некоторые армяне уже успешно воспользовались этой возможностью. ЕСПЧ присуждал компенсации заявителям, установив, что правительство Армении нарушило права, гарантированные Европейской конвенцией по правам человека.
Иронично, что сам Пашинян в 2010 году обратился в ЕСПЧ после того, как он и его газета были осуждены армянским судом в связи с событиями после выборов 2008 года. Став премьер-министром в 2018 году, он не отозвал свои жалобы из ЕСПЧ. Это беспрецедентный случай, когда действующий глава правительства судится со своей собственной страной в международном суде.
Более того, будучи премьер-министром, Пашинян препятствовал представителю правительства Армении в ЕСПЧ защищать позицию страны, тем самым способствуя вынесению решения в свою пользу в 2022 году. ЕСПЧ присудил его газете компенсацию в размере 9 000 евро, а также налоги, которые должны быть выплачены ему правительством Армении.
За последние восемь лет Пашинян нарушил множество армянских законов, а также ряд статей Конституции. Ниже приведён краткий перечень нарушений премьер-министра, которые должны стать предметом рассмотрения в Европейском суде по правам человека:
1. Премьер-министр вмешивался во внутренние дела Армянской Апостольской Церкви с целью смещения Католикоса, несмотря на конституционное требование отделения церкви от государства.
2. В 2020 году он подписал соглашение с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и президентом России Владимиром Путиным, передав значительные территории Арцаха Азербайджану, не имея на это полномочий. Как премьер-министр Армении, он вправе принимать решения лишь по вопросам, относящимся к Республике Армения. Следовательно, подписанное им соглашение 2020 года является незаконным и должно считаться недействительным.
3. Не имея на то юрисдикции, впоследствии он признал всю Республику Арцах частью Азербайджана, несмотря на своё прежнее заявление: «Арцах — это Армения. Точка».
4. Он нарушил многочисленные положения армянского законодательства в ходе выборов 7 июня 2026 года. Тем не менее назначенные им представители в Центральной избирательной комиссии и Конституционном суде утвердили результаты выборов.
5. В июле парламент принял незаконный закон, запрещающий голосование гражданам Армении, если они не проживали в стране один год из предыдущих двух лет.
Этот закон нарушает Конституцию Армении, которая предоставляет право голоса всем гражданам независимо от срока проживания в стране. Он лишает избирательных прав сотни тысяч граждан, проживающих за рубежом. Статьи 8, 48 и 80 Конституции защищают право голоса всех совершеннолетних граждан без требования оседлости. Более того, статья 80 прямо гласит: «Сущность положений об основных правах и свободах, закреплённых в данной главе, является неприкосновенной».
Важно отметить, что иски в Европейский суд по правам человека могут подавать как физические лица, так и организации, проживающие как в Армении, так и за её пределами. Заявители не обязаны быть гражданами Армении или даже армянами, если они могут доказать, что пострадали в результате нарушения.
Следует подать сотни, если не тысячи исков в ЕСПЧ. Поскольку такие судебные процессы могут быть дорогостоящими, необходимо создать фонд правовой защиты для покрытия гонораров адвокатов и сопутствующих расходов. Состоятельные армяне должны щедро поддержать такой фонд.
Если справедливости невозможно добиться в Армении, её следует искать там, где действует верховенство закона.