Կառավարությունը միջոցներ է հատկացրել «Սևանի շուրջը» սիրողական հեծանվային արշավի անցկացման համար
ՀՀ վարչապետի հովանու ներքո անցկացվելիք «Սևանի շուրջը» սիրողական հեծանվային արշավի կազմակերպման նպատակով Կառավարության պահուստային ֆոնդից 23 միլիոն 937 հազար դրամ կհատկացվի։ Համապատասխան որոշումն ընդունվել է Կառավարության այսօրվա նիստում։
2024 թվականին անցկացվել է «TOUR DE SEVAN 2024» հեծանվային միջոցառումը, որը մեծ հետաքրքրություն և դրական արձագանք է ստացել սիրողական հեծանվորդների շրջանում։ Հաշվի առնելով միջոցառման հաջող ընթացքն ու մասնակիցների բարձր գնահատականները՝ նախատեսվում է 2026 թվականի օգոստոսին կազմակերպել և անցկացնել «Սևանի շուրջը» երկօրյա սիրողական հեծանվային արշավը։
«Սևանի շուրջը» սիրողական հեծանվային արշավին կարող են մասնակցել 18 տարին լրացած և բարձր տարիքի բոլոր ցանկացողները։ Միջոցառումը միտված է հանրության շրջանում հեծանվային սպորտի զարգացմանն ու մասսայականացմանը, առողջ ապրելակերպի խթանմանը և ակտիվ հանգստի մշակույթի ձևավորմանը։
ՀՀ վարչապետի հովանու ներքո անցկացվելիք «Սևանի շուրջը» սիրողական հեծանվային արշավի մասնակցության հայտերի ընդունման ժամկետը երկարաձգվել է մինչև օգոստոսի 6-ը:
Հեծանվային արշավին մասնակցելու համար hetsanvayinarshav2026@gov.am էլեկտրոնային հասցեին անհրաժեշտ է ուղարկել հետևյալ տեղեկատվությունը՝
· մասնակցի անունը, հայրանունը, ազգանունը, հասցեն (մարզ, համայնք, բնակավայր), հեռախոսի համարը,
· անձնագրի կամ նույնականացման քարտի լուսապատճենը,
· բժշկի թույլտվության կամ առողջության վերաբերյալ տեղեկանքի լուսապատճենը:
«Սևանի շուրջը» սիրողական հեծանվային արշավը կանցկացվի օգոստոսի 29-30-ը՝ սեպտեմբերին կայանալիք «Tour of Armenia» միջազգային բազմօրյա հեծանվավազքի մրցաշարին ընդառաջ:
Սիրողական հեծանվային արշավի նպատակն է խթանել հեծանվային սպորտի և առողջ ապրելակերպի մասսայականացումը, նպաստել հեծանիվի կիրառմանը որպես էկոլոգիապես մաքուր փոխադրամիջոցի, զարգացնել սպորտային տուրիզմը և Սևանա լիճը ներկայացնել որպես միջազգային սպորտային միջոցառումների անցկացման գրավիչ վայր։ Միջոցառումը նաև կնպաստի տարբեր սերունդների միջև առողջ մրցակցության և համագործակցության ձևավորմանը, ինչպես նաև հեծանիվ վարելու մշակույթի տարածմանը։

The government has allocated funds for the organization of the amateur cycling tour "Around Lake Sevan."
30-07-2026 15:51 Armenia Press release
The Government will allocate 23 million 937 thousand drams from the reserve fund for the organization of the amateur cycling event "Around Sevan" under the patronage of the Prime Minister. The corresponding decision was made at today's Government meeting.
In 2024, the cycling event "TOUR DE SEVAN 2024" was held, which received great interest and positive feedback from amateur cyclists. Considering the successful course of the event and the high ratings from participants, it is planned to organize and hold the two-day amateur cycling event "Around Sevan" in August 2026.
All interested individuals aged 18 and above can participate in the amateur cycling event "Around Sevan." The event aims to promote the development and popularization of cycling sports among the public, encourage a healthy lifestyle, and foster a culture of active recreation.
The deadline for submitting applications to participate in the amateur cycling event "Around Sevan" under the patronage of the Prime Minister has been extended until August 6.
To participate in the cycling event, it is necessary to send the following information to hetsanvayinarshav2026@gov.am:
· a photocopy of the passport or identification card,
· a photocopy of the doctor's permission or health certificate:
The amateur cycling event "Around Sevan" will take place on August 29-30, in anticipation of the international multi-day cycling race "Tour of Armenia" scheduled for September.
The goal of the amateur cycling event is to promote the popularization of cycling sports and a healthy lifestyle, encourage the use of bicycles as an environmentally friendly means of transportation, develop sports tourism, and present Lake Sevan as an attractive venue for international sporting events. The event will also contribute to the formation of healthy competition and cooperation between different generations, as well as the spread of cycling culture.