Բանակում ինքնասպանությունների դեպքերի 85-90 տոկոսը կապված է 3 իրավիճակների հետ. Փաշինյան
shantnews.am  ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կառավարության նիստից հետո տեղի ունեցած ճեպազրույցում ներկայացրեց բանակում ինքնասպանությունների 3 պատճառները:
Ըստ վարչապետի՝ պատճառներից մեկը խաղադրույքներ կատարելն է, պարտքերի տակ ընկնելն է, և պարտքը փակել չկարողանալն է: Այս մասով միջոցներ են ձեռնարկվել, որ արգելվի ծառայության մեջ գտնվողներին խաղադրույք կատարելը, բայց համակարգը, ըստ Փաշինյանի, դեռ ներդրման փուլում է:
«Սրա մասին ես գիտեմ Կոշի գաղութում գտնված լինելու ժամանակաշրջանից: Պարտադիր չէ, որ քո հեռախոսով խաղադրույք կատարես, կան ստվերային դիլերներ, որոնք հեռախոսով խոսքի վրա խաղադրույքներ են կատարում: Այսինքն՝ նույնիսկ եթե հեռախոս չլինի, եթե հաղթել ես, քո հաղթածը տալիս ես, բայց եթե պարտվել ես, հազա՛ր ներողություն, ստանում են բոլոր հնարավոր միջոցներով: Ինքնասպանության պատճառներից մեկը սա է»,- ասաց նա:
Երկրորդ պատճառը, ըստ Փաշինյանի, ընտանեկան և անձնական պրոբլեմներն են, որ քաղաքացիական կյանքում ունեն:
Երրորդ պատճառը կապված է մարտական դիրքում ժամապահության ընթացքում քնելու հետ:
«Հայաստանյան ռեպերի երգի մեջ նման նախադասություն կա: Խոսում է իր մասին, ասում է՝ ես դիրքում քնող չեմ եղել: Կողքից լսողը կասի՝ էս ի՞նչ նախադասություն է, «դիրքում քնող չեմ եղել»… Ասում է՝ դու դիրքը պահում ես, մյուսները հանգստանում են, քնում են, եթե դիրքապահը քնել է, նշանակում է՝ վտանգի տակ է դրել մյուսների կյանքը, և ով արձանագրում է, որ դիրքում հերթապահության ժամանակ քնել է, զինվորները (դա քրեական ենթամշակո՞ւյթ է, թե՞ անվտանգային գերճնշում է) նրան արհամարհանքի և մեկուսացման են ենթարկում, և դիրքից իջնելուց հետո տեղի է ունենում որոշակի մեկուսացում, կղզիացում, հոգեբանական ճնշում և այլն»,- ասաց նա՝ նշելով, որ բանակում ինքնասպանությունների դեպքերի 85-90 տոկոսը կապված է այս 3 իրավիճակների հետ:
Լրագրողի դիտարկմանը, թե այդ հարցում բանակի ղեկավորությունը չունի՞ իր մեղքը, Փաշինյանը պատասխանեց. «Ես ունեմ այդ մեղքը, բանակի ղեկավարության վրա պետք չէ գցել: Ես ունեմ այդ մեղքը, որ մինչև հիմա խնդրի լուծումը չենք գտել, և սա է պատճառը, որ մեր ծրագրում քրեական ենթամշակույթի մասին են գրում, աշակերտների ֆիզիկական-հոգեբանական պատրաստության անհրաժեշտության մասին է, աշխարհայացքի ընդլայնման մասին է»:

В армии 85-90 процентов случаев самоубийств связаны с тремя ситуациями. Пашинян
shantnews.am Премьер-министр Армении Никол Пашинян на пресс-конференции после заседания правительства представил 3 причины самоубийств в армии:
По словам премьер-министра, одной из причин является азартные игры, попадание в долги и невозможность их погасить. В этой части были предприняты меры, чтобы запретить служащим делать ставки, но система, по словам Пашиняна, все еще находится на стадии внедрения.
«Я знаю об этом с периода, когда находился в колонии Кош. Не обязательно делать ставки с помощью телефона, есть теневые дилеры, которые принимают ставки по телефону. То есть даже если телефона нет, если ты выиграл, ты отдаешь свой выигрыш, но если проиграл, тысяча извинений, забирают всеми возможными способами. Одна из причин самоубийств - это»,- сказал он.
Вторая причина, по словам Пашиняна, это семейные и личные проблемы, которые они имеют в гражданской жизни.
Третья причина связана со сном во время дежурства на боевом посту.
«В армянской рэп-песне есть такая фраза. Говорит о себе, говорит: я не спал на посту. Слушающий со стороны скажет: что это за фраза, «не спал на посту»... Говорит: ты держишь пост, другие отдыхают, спят, если дежурный спит, значит, ставит под угрозу жизнь других, и кто фиксирует, что спал во время дежурства, солдаты (это криминальная субкультура или чрезмерное давление безопасности) подвергают его презрению и изоляции, и после того, как он сходит с поста, происходит определенная изоляция, островитянство, психологическое давление и так далее»,- сказал он, отметив, что 85-90 процентов случаев самоубийств в армии связаны с этими 3 ситуациями.
На замечание журналиста о том, не несет ли ответственность руководство армии в этом вопросе, Пашинян ответил: «Я несу эту ответственность, не стоит перекладывать на руководство армии. Я несу эту ответственность, что до сих пор не нашли решение проблемы, и это причина, по которой в нашей программе пишут о криминальной субкультуре, о необходимости физической и психологической подготовки учеников, о расширении мировоззрения»: