Բանակում ինքնասպանությունների դեպքերի 85-90 տոկոսը կապված է 3 իրավիճակների հետ. Փաշինյան
shantnews.am  ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կառավարության նիստից հետո տեղի ունեցած ճեպազրույցում ներկայացրեց բանակում ինքնասպանությունների 3 պատճառները:
Ըստ վարչապետի՝ պատճառներից մեկը խաղադրույքներ կատարելն է, պարտքերի տակ ընկնելն է, և պարտքը փակել չկարողանալն է: Այս մասով միջոցներ են ձեռնարկվել, որ արգելվի ծառայության մեջ գտնվողներին խաղադրույք կատարելը, բայց համակարգը, ըստ Փաշինյանի, դեռ ներդրման փուլում է:
«Սրա մասին ես գիտեմ Կոշի գաղութում գտնված լինելու ժամանակաշրջանից: Պարտադիր չէ, որ քո հեռախոսով խաղադրույք կատարես, կան ստվերային դիլերներ, որոնք հեռախոսով խոսքի վրա խաղադրույքներ են կատարում: Այսինքն՝ նույնիսկ եթե հեռախոս չլինի, եթե հաղթել ես, քո հաղթածը տալիս ես, բայց եթե պարտվել ես, հազա՛ր ներողություն, ստանում են բոլոր հնարավոր միջոցներով: Ինքնասպանության պատճառներից մեկը սա է»,- ասաց նա:
Երկրորդ պատճառը, ըստ Փաշինյանի, ընտանեկան և անձնական պրոբլեմներն են, որ քաղաքացիական կյանքում ունեն:
Երրորդ պատճառը կապված է մարտական դիրքում ժամապահության ընթացքում քնելու հետ:
«Հայաստանյան ռեպերի երգի մեջ նման նախադասություն կա: Խոսում է իր մասին, ասում է՝ ես դիրքում քնող չեմ եղել: Կողքից լսողը կասի՝ էս ի՞նչ նախադասություն է, «դիրքում քնող չեմ եղել»… Ասում է՝ դու դիրքը պահում ես, մյուսները հանգստանում են, քնում են, եթե դիրքապահը քնել է, նշանակում է՝ վտանգի տակ է դրել մյուսների կյանքը, և ով արձանագրում է, որ դիրքում հերթապահության ժամանակ քնել է, զինվորները (դա քրեական ենթամշակո՞ւյթ է, թե՞ անվտանգային գերճնշում է) նրան արհամարհանքի և մեկուսացման են ենթարկում, և դիրքից իջնելուց հետո տեղի է ունենում որոշակի մեկուսացում, կղզիացում, հոգեբանական ճնշում և այլն»,- ասաց նա՝ նշելով, որ բանակում ինքնասպանությունների դեպքերի 85-90 տոկոսը կապված է այս 3 իրավիճակների հետ:
Լրագրողի դիտարկմանը, թե այդ հարցում բանակի ղեկավորությունը չունի՞ իր մեղքը, Փաշինյանը պատասխանեց. «Ես ունեմ այդ մեղքը, բանակի ղեկավարության վրա պետք չէ գցել: Ես ունեմ այդ մեղքը, որ մինչև հիմա խնդրի լուծումը չենք գտել, և սա է պատճառը, որ մեր ծրագրում քրեական ենթամշակույթի մասին են գրում, աշակերտների ֆիզիկական-հոգեբանական պատրաստության անհրաժեշտության մասին է, աշխարհայացքի ընդլայնման մասին է»:

85-90 percent of suicide cases in the army are related to 3 situations. Pashinyan
shantnews.am  Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan presented the 3 reasons for suicides in the army during a press briefing after the Government meeting:
According to the Prime Minister, one of the reasons is making bets, falling into debt, and being unable to pay off the debt. Measures have been taken in this regard to prohibit those in service from making bets, but the system, according to Pashinyan, is still in the implementation phase:
«I have known about this since the time I was in the Kosh colony. It is not necessary to make bets with your phone; there are shadow dealers who make bets over the phone. This means that even if there is no phone, if you have won, you give your winnings, but if you have lost, I’m so sorry, they take it by all possible means. This is one of the reasons for suicide,» he said:
The second reason, according to Pashinyan, is family and personal problems that they have in civilian life:
The third reason is related to sleeping during guard duty in combat positions:
«There is a sentence like this in a song by an Armenian rapper. It talks about himself, saying, ‘I have never slept in the position.’ The listener from the side might say, ‘What kind of sentence is this, ‘I have never slept in the position’… He says, ‘You hold the position, the others rest, sleep, if the guard has slept, it means he has put the lives of others at risk, and whoever records that he has slept during guard duty, the soldiers (is this a criminal subculture or a security pressure?) subject him to contempt and isolation, and after leaving the position, there is a certain isolation, seclusion, psychological pressure, etc.,» he said, noting that 85-90 percent of the cases of suicide in the army are related to these 3 situations:
In response to a journalist's observation that does the military leadership not bear some blame in this matter, Pashinyan replied, «I bear that blame; it should not be placed on the military leadership. I bear that blame for not having found a solution to the problem until now, and this is the reason why our program talks about the criminal subculture, the need for physical-psychological preparation of students, and the expansion of worldview.»