2 արծաթե և 2 բրոնզե մեդալ` Եվրոպայի ինֆորմատիկայի պատանեկան 10-րդ միջազգային օլիմպիադայում
Լիտվայի Կաունաս քաղաքում հուլիսի 24–30-ն անցկացվել է Եվրոպայի ինֆորմատիկայի պատանեկան 10-րդ հոբելյանական միջազգային օլիմպիադան (EJOI): Օլիմպիադայի անցկացման ձևաչափը համընկնում է Ինֆորմատիկայի միջազգային օլիմպիադայի (IOI) ձևաչափին, ըստ որի՝ յուրաքանչյուր երկիր կարող է ներկայացնել առավելագույնը 4 մասնակից (հյուրընկալող երկիրը կարող է մասնակցել 2 թիմով), և մասնակիցները 2 մրցույթային օրերում կատարում են 3-ական առաջադրանքներ:
Օլիմպիադային մասնակցել են 25 երկրների 100 աշակերտ։ Հայաստանի թիմը ներկայացրել են Գյումրու թիվ 41 հիմնական դպրոցի 9-րդ դասարանի աշակերտ Մամիկոն Համբարյանը, «Քվանտ» վարժարանի աշակերտներ Հայկ Ադամյանը (7-րդ դասարան) և Վաչե Քոչարյանը (8-րդ դասարան), ինչպես նաև ԱՅԲ դպրոցի աշակերտ Լևոն Հայրապետյանը (8-րդ դասարան):
Հայաստանի թիմն արժանացել է 2 արծաթե (Վաչե Քոչարյան և Մամիկոն Համբարյան) և 2 բրոնզե (Լևոն Հայրապետյան և Հայկ Ադամյան) մեդալի։ Թիմը ղեկավարել են Ալեքս Գրիգորյանը («Քվանտ» վարժարան) և Տիգրան Մացակյանը (Ա․ Շահինյանի անվան ֆիզմաթ մասնագիտացված դպրոց), իսկ Արմեն Անդրեասյանը (ԵՊՀ) մասնակցել է որպես օլիմպիադայի EJOI միջազգային կոմիտեի անդամ։
Հիշեցնենք, որ 2025 թ. Եվրոպայի ինֆորմատիկայի պատանեկան 9-րդ օլիմպիադան անցկացվել էր Բուլղարիայի Շումեն քաղաքում, որի ընթացքում Հայաստանի թիմն արժանացել էր 1 արծաթե և 2 բրոնզե մեդալի։

2 silver and 2 bronze medals at the 10th International Olympiad in Informatics for Youth in Europe
The 10th anniversary international Olympiad in informatics for youth (EJOI) was held in Kaunas, Lithuania from July 24 to 30. The format of the Olympiad corresponds to that of the International Olympiad in Informatics (IOI), according to which each country can present a maximum of 4 participants (the host country can participate with 2 teams), and participants solve 3 tasks over 2 competition days.
A total of 100 students from 25 countries participated in the Olympiad. The Armenian team consisted of 9th-grade student Mamikon Hambaryan from Gyumri's School No. 41, 7th-grade student Haik Adamyan and 8th-grade student Vache Kocharyan from the "Kvant" school, as well as 8th-grade student Levon Hayrapetyan from Ayb School.
The Armenian team won 2 silver medals (Vache Kocharyan and Mamikon Hambaryan) and 2 bronze medals (Levon Hayrapetyan and Haik Adamyan). The team was led by Aleks Grigoryan (Kvant school) and Tigran Matakyan (A. Shahinyan Specialized School of Physics and Mathematics), while Armen Andreasyan (Yerevan State University) participated as a member of the EJOI international committee for the Olympiad.
Let us remind you that in 2025, the 9th Olympiad in informatics for youth in Europe was held in Shumen, Bulgaria, during which the Armenian team won 1 silver and 2 bronze medals.