2 արծաթե և 2 բրոնզե մեդալ` Եվրոպայի ինֆորմատիկայի պատանեկան 10-րդ միջազգային օլիմպիադայում
Լիտվայի Կաունաս քաղաքում հուլիսի 24–30-ն անցկացվել է Եվրոպայի ինֆորմատիկայի պատանեկան 10-րդ հոբելյանական միջազգային օլիմպիադան (EJOI): Օլիմպիադայի անցկացման ձևաչափը համընկնում է Ինֆորմատիկայի միջազգային օլիմպիադայի (IOI) ձևաչափին, ըստ որի՝ յուրաքանչյուր երկիր կարող է ներկայացնել առավելագույնը 4 մասնակից (հյուրընկալող երկիրը կարող է մասնակցել 2 թիմով), և մասնակիցները 2 մրցույթային օրերում կատարում են 3-ական առաջադրանքներ:
Օլիմպիադային մասնակցել են 25 երկրների 100 աշակերտ։ Հայաստանի թիմը ներկայացրել են Գյումրու թիվ 41 հիմնական դպրոցի 9-րդ դասարանի աշակերտ Մամիկոն Համբարյանը, «Քվանտ» վարժարանի աշակերտներ Հայկ Ադամյանը (7-րդ դասարան) և Վաչե Քոչարյանը (8-րդ դասարան), ինչպես նաև ԱՅԲ դպրոցի աշակերտ Լևոն Հայրապետյանը (8-րդ դասարան):
Հայաստանի թիմն արժանացել է 2 արծաթե (Վաչե Քոչարյան և Մամիկոն Համբարյան) և 2 բրոնզե (Լևոն Հայրապետյան և Հայկ Ադամյան) մեդալի։ Թիմը ղեկավարել են Ալեքս Գրիգորյանը («Քվանտ» վարժարան) և Տիգրան Մացակյանը (Ա․ Շահինյանի անվան ֆիզմաթ մասնագիտացված դպրոց), իսկ Արմեն Անդրեասյանը (ԵՊՀ) մասնակցել է որպես օլիմպիադայի EJOI միջազգային կոմիտեի անդամ։
Հիշեցնենք, որ 2025 թ. Եվրոպայի ինֆորմատիկայի պատանեկան 9-րդ օլիմպիադան անցկացվել էր Բուլղարիայի Շումեն քաղաքում, որի ընթացքում Հայաստանի թիմն արժանացել էր 1 արծաթե և 2 բրոնզե մեդալի։

2 серебряные и 2 бронзовые медали на 10-й международной олимпиаде по информатике среди молодежи Европы
30-07-2026 12:38 Общество
С 24 по 30 июля в городе Каунас, Литва, прошла 10-я юбилейная международная олимпиада по информатике для молодежи Европы (EJOI). Формат проведения олимпиады соответствует формату Международной олимпиады по информатике (IOI), согласно которому каждая страна может представить максимум 4 участника (страна-хозяйка может участвовать с 2 командами), а участники выполняют по 3 задания в течение 2 конкурсных дней.
В олимпиаде приняли участие 100 учеников из 25 стран. Команду Армении представили ученик 9 класса основной школы № 41 города Гюмри Мамикон Амбарян, ученики гимназии «Квант» Гайк Адамян (7 класс) и Ваче Кочарян (8 класс), а также ученик школы АЙБ Левон Айрапетян (8 класс).
Команда Армении завоевала 2 серебряные медали (Ваче Кочарян и Мамикон Амбарян) и 2 бронзовые медали (Левон Айрапетян и Гайк Адамян). Команду возглавляли Алекс Григорян (гимназия «Квант») и Тигран Мацакия (физико-математическая специализированная школа имени А. Шахиняна), а Армен Андреасян (ЕГУ) участвовал как член международного комитета олимпиады EJOI.
Напомним, что в 2025 году 9-я олимпиада по информатике для молодежи Европы проходила в городе Шумен, Болгария, где команда Армении завоевала 1 серебряную и 2 бронзовые медали.