Հայաստանի կողմից Ղարաբաղը որպես իր տարածք չճանաչելու հետ կապելու փորձերը անհիմն են. Հաջիզադեն՝ Զախարովային
28-07-2026 13:20 Քաղաքականություն
shantnews.am Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Այխան Հաջիզադեն մեկնաբանել է Ռուսաստանի ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովայի այն հայտարարությունը, թե ՀԱՊԿ-ի անգործությունը պայմանավորված է եղել այն հանգամանքով, որ «Հայաստանն ինքը չի ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղը որպես իր սեփական կամ անկախ տարածք»։
«Ղարաբաղի տարածաշրջանը միջազգային հանրության, այդ թվում՝ Ռուսաստանի Դաշնության կողմից միշտ ճանաչվել է, որպես Ադրբեջանի անբաժանելի մաս։ ՀԱՊԿ մեխանիզմների չկիրառումը Հայաստանի կողմից Ղարաբաղը որպես իր տարածք չճանաչելու հետ կապելու փորձերը անհիմն են և հակասում են Մոսկվայի պաշտոնական դիրքորոշմանը»,- ընդգծել է Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակը:
Ավելի վաղ Գվարդեյսկի երիտասարդական ֆորումում Ռուսաստանի ԱԳՆ ներկայացուցիչն անդրադարձել էր ՀԱՊԿ-ին Հայաստանի անդամակցության թեմային՝ աղավաղելով մի շարք փաստեր:
«Կար մի պատմություն Հայաստանի հետ, որը, կարծես, ասում էր.
«Եկեք ակտիվացնենք ՀԱՊԿ մեխանիզմը»։ Բայց իրականում՝ ո՞ւմ և ինչի՞ հետ կապված։ Այդ տարածքը՝ Լեռնային Ղարաբաղը, որը Հայաստանն ինքը երբեք չի ճանաչել ո՛չ իր սեփական, ո՛չ էլ անկախ տարածք»,- նշել էր Զախարովան։

Attempts by Armenia to not recognize Nagorno-Karabakh as its territory are baseless, Haji-Zadeh to Zakharova.
28-07-2026 13:20 Politics
shantnews.am The spokesperson of the Azerbaijani Ministry of Foreign Affairs, Ayhan Hacizade, commented on the statement made by the spokesperson of the Russian Ministry of Foreign Affairs, Maria Zakharova, that the inactivity of the CSTO was due to the fact that "Armenia itself has not recognized Nagorno-Karabakh as its own or independent territory."
"The region of Karabakh has always been recognized by the international community, including the Russian Federation, as an integral part of Azerbaijan. Attempts to link the non-application of CSTO mechanisms by Armenia to its non-recognition of Karabakh as its territory are unfounded and contradict Moscow's official position," emphasized the spokesperson of the Azerbaijani Ministry of Foreign Affairs.
Earlier, at the Gvardeysk Youth Forum, a representative of the Russian Ministry of Foreign Affairs addressed the topic of Armenia's membership in the CSTO, distorting several facts.
"There was a story with Armenia that seemed to say.
"Let's activate the CSTO mechanism." But in reality, who and in relation to what? That territory—Nagorno-Karabakh, which Armenia itself has never recognized as either its own or an independent territory," noted Zakharova.