Լեհաստանի տարածքում «ռուսաստանյան հրթիռ է պայթել», ի՞նչ կհետևի
1in.am Հուլիսի լույս 30-ի գիշերը ՌԴ -ն Ուկրաինային զանգվածային հրթիռա-դրոնային հարվածներ է հասցրել։ Հարձակման ընթացքում հրթիռներից մեկը պայթել է Լեհաստանի տարածքում։ «Այս պահին ամեն ինչ վկայում է, որ գործ ենք ունեցել ռուսաստանյան X 101 բալիստիկ հրթիռի հետ»,- Լյուբլինում ճգնաժամային շտաբի նիստի բացմանը հայտարարել է Լեհաստանի վարչապետ Տուսկը։
Հուլիսի 29-ին Լյուբլինում կայացել է Լեհաստանի վարչապետի և Ուկրաինայի նախագահի հանդիպումը։ Որևէ առարկայական պայմանվորվածության մասին առայժմ տեղեկություն չկա։ Ավելի վաղ, կապված Ուկրաինայի նախագահ Զելենսկուն լեհական բարձրագույն պարգևից՝ «Սպիտակ արծիվ» շքանշանից զրկելու հետ, Կիևի և Վարշավայի հարաբերությունները սրվել են, և Տուսկ-Զելենսկի բանակցությունները արդեն իսկ կարելի է դրական գնահատել։
Լեհաստանի տարածքում ռուսաստանյան բալիստիկ հրթիռի պայթյունի կապակցությամբ Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Սիբիգան ասել է, որ «դա հերթական անգամ ապացուցում է, որ Ուկրաինայի հակաօդային պաշտպանությունը կենսական անհրաժեշտություն է և ծառայում է որպես եվրոպական ընկերակցության պաշտպանության երաշխիք»։ Ըստ Սիբիգայի, այդ փաստը նաև վկայում է, որ Լեհաստանի և Ուկրաինայի համար ավելի կարևոր բան, քան մեր մշտական թշնամուն դիմակայելն է, չի կարող լինել, քանի որ նա ուղղակի սպառնալիք է մեր երկու ժողովուրդների համար»։
«Հրթիռային միջադեպի» վերաբերյալ Ռուսսաստանը դեռեւս պաշտոնական տեսակետ չի արտահայտել։ ՏԱՍՍ պետական գործակալությունը Լեհաստանի վարչապետ Տուսկին «կշտամբել» է, որ «չի սպասել փորձաքննության արդյունքներին» և միանշանակ հայտարարել է, որ Լյուբլինի վոյեվոդության Տառնավի-Կոլոնիա բնակավայրի շրջակայքում «հայտնաբերված օբյեկտը, իբր, ռուսաստանյան թեւավոր հրթիռ» էր։ Ըստ երևույթին, դա Մոսկվայի պաշտոնական դիրքորոշումն է։ Հարց է, արդյոք լեհաստանյան կողմը կհամաձայնի՞ Ռուսաստանի հետ «համատեղ փորձաքննություն անցկացնելու» գաղափարին, թե՞ կընդունի «մշտական թշնամի Ռուսաստանի դեմ միասնաբար պայքարելու» Ուկրաինայի առաջարկությունը։
Պետք է հաշվի առնել, որ Տուսկ-Զելենսկի հանդիպման նախօրեին Ռուսաստանի նախագահ Պուտինը խոսել է Ուկրաինայի արևմտյան մարզերի նկատմամբ Լեհաստանի, Հունգարիայի և Ռումինիայի «իրավունքի» մասին, քանի որ դրանք Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո Ուկրաինային «ստալինն է նվիրել»։

30-07-2026 15:07 Politics
1in.am On the night of July 30, Russia launched massive missile and drone strikes against Ukraine. During the attack, one of the missiles exploded on Polish territory. «At this moment, everything indicates that we are dealing with a Russian X 101 ballistic missile,» said Polish Prime Minister Tusk at the opening of a crisis management meeting in Lublin.
On July 29, a meeting took place in Lublin between the Prime Minister of Poland and the President of Ukraine. There is currently no information about any substantive agreements. Earlier, relations between Kyiv and Warsaw had soured regarding the decision to strip Ukrainian President Zelensky of the Polish highest award, the «White Eagle» medal, and the Tusk-Zelensky negotiations can already be considered positive.
In connection with the explosion of a Russian ballistic missile on Polish territory, the acting Minister of Foreign Affairs of Ukraine, Sybiha, stated that «this once again proves that Ukraine's air defense is a vital necessity and serves as a guarantee of the protection of European solidarity.» According to Sybiha, this fact also indicates that there can be nothing more important for Poland and Ukraine than to confront our permanent enemy, as it poses a direct threat to both of our nations.»
Russia has not yet expressed an official position regarding the «missile incident.» The TASS state agency has «rebuked» Polish Prime Minister Tusk for «not waiting for the results of the investigation» and has unequivocally stated that the «object found near the settlement of Tarnawka-Kolonia in the Lublin Voivodeship was allegedly a Russian cruise missile.» Apparently, this is Moscow's official stance. The question remains whether the Polish side will agree to the idea of «conducting a joint investigation» with Russia or will accept Ukraine's proposal to «jointly fight against the permanent enemy, Russia.»
It should be noted that on the eve of the Tusk-Zelensky meeting, Russian President Putin spoke about the «rights» of Poland, Hungary, and Romania over the western regions of Ukraine, as they were «gifted to Ukraine by Stalin» after World War II.