Լեհաստանի տարածքում «ռուսաստանյան հրթիռ է պայթել», ի՞նչ կհետևի
1in.am Հուլիսի լույս 30-ի գիշերը ՌԴ -ն Ուկրաինային զանգվածային հրթիռա-դրոնային հարվածներ է հասցրել։ Հարձակման ընթացքում հրթիռներից մեկը պայթել է Լեհաստանի տարածքում։ «Այս պահին ամեն ինչ վկայում է, որ գործ ենք ունեցել ռուսաստանյան X 101 բալիստիկ հրթիռի հետ»,- Լյուբլինում ճգնաժամային շտաբի նիստի բացմանը հայտարարել է Լեհաստանի վարչապետ Տուսկը։
Հուլիսի 29-ին Լյուբլինում կայացել է Լեհաստանի վարչապետի և Ուկրաինայի նախագահի հանդիպումը։ Որևէ առարկայական պայմանվորվածության մասին առայժմ տեղեկություն չկա։ Ավելի վաղ, կապված Ուկրաինայի նախագահ Զելենսկուն լեհական բարձրագույն պարգևից՝ «Սպիտակ արծիվ» շքանշանից զրկելու հետ, Կիևի և Վարշավայի հարաբերությունները սրվել են, և Տուսկ-Զելենսկի բանակցությունները արդեն իսկ կարելի է դրական գնահատել։
Լեհաստանի տարածքում ռուսաստանյան բալիստիկ հրթիռի պայթյունի կապակցությամբ Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Սիբիգան ասել է, որ «դա հերթական անգամ ապացուցում է, որ Ուկրաինայի հակաօդային պաշտպանությունը կենսական անհրաժեշտություն է և ծառայում է որպես եվրոպական ընկերակցության պաշտպանության երաշխիք»։ Ըստ Սիբիգայի, այդ փաստը նաև վկայում է, որ Լեհաստանի և Ուկրաինայի համար ավելի կարևոր բան, քան մեր մշտական թշնամուն դիմակայելն է, չի կարող լինել, քանի որ նա ուղղակի սպառնալիք է մեր երկու ժողովուրդների համար»։
«Հրթիռային միջադեպի» վերաբերյալ Ռուսսաստանը դեռեւս պաշտոնական տեսակետ չի արտահայտել։ ՏԱՍՍ պետական գործակալությունը Լեհաստանի վարչապետ Տուսկին «կշտամբել» է, որ «չի սպասել փորձաքննության արդյունքներին» և միանշանակ հայտարարել է, որ Լյուբլինի վոյեվոդության Տառնավի-Կոլոնիա բնակավայրի շրջակայքում «հայտնաբերված օբյեկտը, իբր, ռուսաստանյան թեւավոր հրթիռ» էր։ Ըստ երևույթին, դա Մոսկվայի պաշտոնական դիրքորոշումն է։ Հարց է, արդյոք լեհաստանյան կողմը կհամաձայնի՞ Ռուսաստանի հետ «համատեղ փորձաքննություն անցկացնելու» գաղափարին, թե՞ կընդունի «մշտական թշնամի Ռուսաստանի դեմ միասնաբար պայքարելու» Ուկրաինայի առաջարկությունը։
Պետք է հաշվի առնել, որ Տուսկ-Զելենսկի հանդիպման նախօրեին Ռուսաստանի նախագահ Պուտինը խոսել է Ուկրաինայի արևմտյան մարզերի նկատմամբ Լեհաստանի, Հունգարիայի և Ռումինիայի «իրավունքի» մասին, քանի որ դրանք Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո Ուկրաինային «ստալինն է նվիրել»։

30-07-2026 15:07 Политика
1in.am  Ночью 30 июля Россия нанесла массовые ракетно-дроновые удары по Украине. Во время атаки одна из ракет взорвалась на территории Польши. «На данный момент все указывает на то, что мы имеем дело с российской баллистической ракетой X 101», - заявил премьер-министр Польши Туск на открытии заседания кризисного штаба в Люблине.
29 июля в Люблине состоялась встреча премьер-министра Польши и президента Украины. Пока нет информации о каких-либо конкретных договоренностях. Ранее, в связи с лишением украинского президента Зеленского польской высшей награды - ордена «Белый орел», отношения между Киевом и Варшавой обострились, и переговоры Туска и Зеленского уже можно оценить как положительные.
В связи с взрывом российской баллистической ракеты на территории Польши исполняющий обязанности министра иностранных дел Украины Сыбига заявил, что «это еще раз доказывает, что противовоздушная оборона Украины является жизненно необходимой и служит гарантией защиты европейского сообщества». По словам Сыбига, этот факт также свидетельствует о том, что для Польши и Украины нет ничего более важного, чем противостоять нашему постоянному врагу, так как он представляет собой прямую угрозу для наших двух народов».
По поводу «ракетного инцидента» Россия пока не высказала официальной позиции. Государственное агентство ТАСС «упрекнуло» премьер-министра Польши Туска в том, что «он не дождался результатов экспертизы» и однозначно заявило, что «объект, обнаруженный в окрестностях населенного пункта Тарнава-Колония в Люблинском воеводстве, якобы был российской крылатой ракетой». По всей видимости, это официальная позиция Москвы. Вопрос в том, согласится ли польская сторона на идею «проведения совместной экспертизы» с Россией или примет предложение Украины «совместно бороться против постоянного врага России».
Следует учитывать, что накануне встречи Туска и Зеленского президент России Путин говорил о «праве» Польши, Венгрии и Румынии на западные области Украины, поскольку они были «подарены» Украине Сталиным после Второй мировой войны.