5 մլն դրամի դիմաց օգնել են սպանություն գործել․ 2 ոստիկաններ կալանավորվել են
ՔԿ-ի փոխանցմամբ՝ 2023 թվականի օգոստոսի 7-ից քննվող քրեական վարույթի շրջանակում իրականացված մեծածավալ քննչական և վարութային գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության ծառայողներ Ա․Ս․-ն և Ա․Գ․-ն, շահադիտական նպատակով, օգտագործելով իրենց ծառայողական լիազորությունները, օժանդակել են սպանությանն ու սպանության փորձին։
Ըստ քննության՝ ոստիկանները նախապես խոստացված 5 մլն դրամ գումարի դիմաց պարզել են տուժող Ա․Հ․-ի գտնվելու վայրը և այն հայտնել սպանության մեջ մեղադրվող Ա․Ս․-ին։
ՔԿ-ի տվյալներով՝ նրանք նաև մեղադրյալի և ինքնությունը չպարզված անձանց հետ միասին մասնակցել են տուժողներին հետապնդելու ընթացքում խոչընդոտների վերացմանը։
Դեպքը տեղի էր ունեցել Երևանում՝ Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի Ռոմանոս Մելիքյան փակուղում։ Քննության տվյալներով՝ մեղադրյալ Ա․Ս․-ն կրակոցներ էր արձակել, ինչի հետևանքով Ար․Հ․-ն մահացել էր, իսկ նրա եղբայրը՝ Ա․Հ․-ն, ստացել էր կյանքի համար վտանգավոր վնասվածքներ։
2 ոստիկանների նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել՝ մի խումբ անձանց կողմից, շահադիտական դրդումներով, այլ անձանց կյանքի համար վտանգավոր եղանակով սպանությանն օժանդակելու հոդվածով։

Two police officers have been arrested for assisting in a murder for a sum of 5 million drams.
Two police officers have been arrested in connection with a murder case that occurred three years ago.
According to the Investigative Committee, as a result of extensive investigative and procedural actions carried out within the framework of the criminal proceedings initiated on August 7, 2023, it has been established that officers A.S. and A.G. of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Armenia, for selfish purposes, used their official powers to assist in the murder and attempted murder.
According to the investigation, the police officers, in exchange for a promised sum of 5 million drams, identified the location of the victim A.H. and informed the accused A.S. about it.
According to the Investigative Committee, they also participated, along with the accused and unidentified individuals, in removing obstacles during the pursuit of the victims.
The incident took place in Yerevan, in the Romanos Melikyan dead-end street of the Malatia-Sebastia administrative district. According to the investigation, the accused A.S. fired shots, resulting in the death of A.H., while his brother, A.H., sustained life-threatening injuries.
Public criminal prosecution has been initiated against the two police officers for assisting in the murder of other individuals in a manner dangerous to life, motivated by selfish reasons.