5 մլն դրամի դիմաց օգնել են սպանություն գործել․ 2 ոստիկաններ կալանավորվել են
ՔԿ-ի փոխանցմամբ՝ 2023 թվականի օգոստոսի 7-ից քննվող քրեական վարույթի շրջանակում իրականացված մեծածավալ քննչական և վարութային գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության ծառայողներ Ա․Ս․-ն և Ա․Գ․-ն, շահադիտական նպատակով, օգտագործելով իրենց ծառայողական լիազորությունները, օժանդակել են սպանությանն ու սպանության փորձին։
Ըստ քննության՝ ոստիկանները նախապես խոստացված 5 մլն դրամ գումարի դիմաց պարզել են տուժող Ա․Հ․-ի գտնվելու վայրը և այն հայտնել սպանության մեջ մեղադրվող Ա․Ս․-ին։
ՔԿ-ի տվյալներով՝ նրանք նաև մեղադրյալի և ինքնությունը չպարզված անձանց հետ միասին մասնակցել են տուժողներին հետապնդելու ընթացքում խոչընդոտների վերացմանը։
Դեպքը տեղի էր ունեցել Երևանում՝ Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի Ռոմանոս Մելիքյան փակուղում։ Քննության տվյալներով՝ մեղադրյալ Ա․Ս․-ն կրակոցներ էր արձակել, ինչի հետևանքով Ար․Հ․-ն մահացել էր, իսկ նրա եղբայրը՝ Ա․Հ․-ն, ստացել էր կյանքի համար վտանգավոր վնասվածքներ։
2 ոստիկանների նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել՝ մի խումբ անձանց կողմից, շահադիտական դրդումներով, այլ անձանց կյանքի համար վտանգավոր եղանակով սպանությանն օժանդակելու հոդվածով։

За 5 миллионов драмов помогли совершить убийство: 2 полицейских арестованы
По данным Следственного комитета, в рамках уголовного производства, начатого 7 августа 2023 года, в результате масштабных следственных и процессуальных действий было установлено, что сотрудники полиции Министерства внутренних дел РА А.С. и А.Г., преследуя корыстные цели, использовали свои служебные полномочия для содействия убийству и покушению на убийство.
Согласно расследованию, полицейские за заранее обещанную сумму в 5 миллионов драмов установили местонахождение потерпевшего А.Х. и сообщили об этом обвиняемому А.С.
По данным Следственного комитета, они также участвовали вместе с обвиняемым и неустановленными лицами в устранении препятствий во время преследования потерпевших.
Инцидент произошел в Ереване, в переулке Романос Меликян административного района Малахия-Себастия. По данным расследования, обвиняемый А.С. произвел выстрелы, в результате чего А.Х. погиб, а его брат А.Х. получил травмы, угрожающие жизни.
В отношении двух полицейских возбуждено уголовное преследование за содействие убийству, совершённому группой лиц, по корыстным мотивам, опасным для жизни других лиц.