Աբխազիայի անկախության ճանաչման չեղարկում է սկսվել, իսկ Վրաստանը Եվրամիությանը մեղադրում է «ստրուկ անդամներ ընդունելու» մտադրության մեջ
30-07-2026 13:40 Քաղաքականություն
1in.am Հուլիսի 21 -ին Նաուրուի կառավարությունը որոշել է դիվանագիտական հարաբերությունները խզել Աբխազիայի և Հարավային Օսեթիայի հետ։ Ավելի քան մեկ շաբաթ անց Աբխազիայի «արտաքին գործերի նախարարությունը» հանդես է եկել հայտարարությամբ, որտեղ «ափսոսանքով» ընդգծված է, որ «Նաուրուի հանրապետությունը տարիներ շարունակ Վրաստանի և նրա արևմտյան գործընկերների կողմից ենթարկվել է մշտական ազդեցությունների, իսկ վերջին որոշումը կայացվել է աննախադեպ ճնշումների պայմաններում։
Նաուրուն Խաղաղ օվկիանոսի արեւմուտքում համանուն կղզու վրա գոյություն ունեցող «թզուկ» պետություն է, որի տարածքը կազմում է ընդամենը 21 քառակուսի կիլոմետր, բնակչությունը՝ 11 հազարից մի փոքր ավելի, բայց Միավորված կազմակերպության անդամ է։ Աբխազիայի և Հարավային Օսեթիայի անկախությունը Նաուրուն ճանաչել է 2009 -ին, իսկ 2017թ․-ին կղզի-պատության նախագահը պաշտոնական այցով եղել է Աբխազիայում։
Ռուսաստանից բացի Աբխազիայի և Հարավային Օսեթիայի անկախությունը ճանաչել են Նիկարագուան, Վենեսուելան և Սիրիան։ Վերջին օրերին մամուլում տեղեկություն է տարածվել, որ Բաշար Ասադի վարչակազմի տապալումից հետո «Դամասկոսը քննարկել է Աբխազիայի անկախության ճանաչումը չեղյալ հայտարարելու հնարավորությունը, բայց Թուրքիան հորդորել է առայժմ չշտապել»։ Ըստ շրջանառվող տեղեկությունների, Սիրիայի անցումային նախագահ ալ-Շարաայի «շրջապատում կան բավական ազդեցիկ էթնիկ աբխազներ»։ Նրանք նախանցյալ դարի կեսերին Կովկասից Օսմանյան կայսրության տարածք բռնատեղահանված «աբազինների» սերունդ են և՝ պատմական հայրենիքի անկախության ջատագով։
Այս համատեքստում Վրաստանի իշխող կուսակցությունը Եվրամիության հետ հերթական «բանավեճի» մեջ է մտել։ Առիթը Եվրամիությունում որոշումների ընդունման ընթացակարգը փոխելու, կոնսենսուսից հրաժարվելու և մեծամասնության կարծիքով առաջնորդվելու մասին Գերմանիայի նախաձեռնությունն է, որ պաշտպանել են նաև Իտալիան և Ֆրանսիան։ Վրաստանի խորհրդարանի փոխխոսնակ Նինո Ցիլոսանին այդ առթիվ ասել է, որ «ԵՄ-ում չեն ծրագրում իրավահավասար անդամներ ընդունել, երևում է, նրանք մտադիր են անդամ-ստրուկներ ընդունել՝ առանց իրավունքի , միայն պարտավորություններով»։
Սևծովյան միջազգային ինստիտուտի պրոֆեսոր Նիկա Չիթաձեն ռուսաստանյան «Նեզավիսիմայա գազետա»-ին մեկնաբանել է, որ Վրաստանի իշխանությունները «փաստացի չեղարկել են Եվրամիության անդամակցության գործընթացը և այժմ հանրությանը նախապատրաստում են, որպեսզի այդ մասին պաշտոնապես ասեն»։ Չիթաձեն կարծում է, որ դա տեղի կունենա 2028թ․ խորհրդարանական ընտրությունների քարոզարշավի ընթացքում։ Ռուսաստանյան լրատվամիջոցի տեղեկություններով՝ «ճիշտ է, Վրաստանում եվրասպեկտիկների թվաքանակն ավելացել է, բայց բնակչության 70 տոկոսը շարունակում է եվրաինտեգրման կողմնակից մնալ»։
Վրաստանում Եվրամիության անդամակցության ուղեգիծը ամրագրված է գործող սահմանադրությամբ։ 2024թ․ ընտրություններում «Վրացական երազանք» իշխող կուսակցությունը խորհրդարանում սահմանադրական մեծամասնություն ձևավորելու և այդպիսով սահմանադրական օրենքներ փոխելու նպատակ էր դրել, բայց այն մնաց անհասանելի։

Начато отмена признания независимости Абхазии, в то время как Грузия обвиняет Европейский Союз в намерении «принимать стран-рабов в члены».
30-07-2026 13:40 Политика
1in.am 21 июля правительство Науру решило разорвать дипломатические отношения с Абхазией и Южной Осетией. Более чем через неделю «министерство иностранных дел» Абхазии выступило с заявлением, в котором «с сожалением» подчеркивается, что «Республика Науру на протяжении многих лет подвергалась постоянному влиянию со стороны Грузии и ее западных партнеров, а последнее решение было принято в условиях беспрецедентного давления».
Науру — это «карликовое» государство, существующее на одноименном острове в западной части Тихого океана, площадь которого составляет всего 21 квадратный километр, а население — чуть более 11 тысяч, но оно является членом Организации Объединенных Наций. Независимость Абхазии и Южной Осетии Науру признало в 2009 году, а в 2017 году президент островного государства с официальным визитом посетил Абхазию.
Помимо России, независимость Абхазии и Южной Осетии признали Никарагуа, Венесуэла и Сирия. В последние дни в прессе появилась информация о том, что после свержения режима Башара Асада «Дамаск обсуждал возможность отмены признания независимости Абхазии, но Турция призвала пока не спешить». Согласно циркулирующим данным, в окружении переходного президента Сирии аль-Шараа есть достаточно влиятельные этнические абхазы. Они являются потомками «абазин», насильственно депортированных из Кавказа на территорию Османской империи в середине прошлого века, и выступают за независимость исторической родины.
В этом контексте правящая партия Грузии вступила в очередные «дебаты» с Европейским Союзом. Поводом стало предложение Германии изменить процедуру принятия решений в ЕС, отказаться от консенсуса и руководствоваться мнением большинства, которое поддержали также Италия и Франция. Заместитель спикера парламента Грузии Нино Цилосани по этому поводу заявила, что «в ЕС не планируют принимать равноправных членов, видно, они намерены принимать членов-слуг без прав, только с обязанностями».
Профессор Черноморского международного института Ника Читадзе прокомментировал российской «Независимой газете», что власти Грузии «фактически отменили процесс присоединения к Европейскому Союзу и теперь готовят общественность к тому, чтобы официально об этом сказать». Читадзе считает, что это произойдет в ходе предвыборной кампании парламентских выборов 2028 года. По данным российского СМИ, «правда, в Грузии увеличилось число евроскептиков, но 70 процентов населения по-прежнему выступает за евроинтеграцию».
В Грузии путь к членству в Европейском Союзе закреплен действующей конституцией. На выборах 2024 года правящая партия «Грузинская мечта» ставила цель сформировать конституционное большинство в парламенте и таким образом изменить конституционные законы, но это осталось недостижимым.