Աբխազիայի անկախության ճանաչման չեղարկում է սկսվել, իսկ Վրաստանը Եվրամիությանը մեղադրում է «ստրուկ անդամներ ընդունելու» մտադրության մեջ
30-07-2026 13:40 Քաղաքականություն
1in.am Հուլիսի 21 -ին Նաուրուի կառավարությունը որոշել է դիվանագիտական հարաբերությունները խզել Աբխազիայի և Հարավային Օսեթիայի հետ։ Ավելի քան մեկ շաբաթ անց Աբխազիայի «արտաքին գործերի նախարարությունը» հանդես է եկել հայտարարությամբ, որտեղ «ափսոսանքով» ընդգծված է, որ «Նաուրուի հանրապետությունը տարիներ շարունակ Վրաստանի և նրա արևմտյան գործընկերների կողմից ենթարկվել է մշտական ազդեցությունների, իսկ վերջին որոշումը կայացվել է աննախադեպ ճնշումների պայմաններում։
Նաուրուն Խաղաղ օվկիանոսի արեւմուտքում համանուն կղզու վրա գոյություն ունեցող «թզուկ» պետություն է, որի տարածքը կազմում է ընդամենը 21 քառակուսի կիլոմետր, բնակչությունը՝ 11 հազարից մի փոքր ավելի, բայց Միավորված կազմակերպության անդամ է։ Աբխազիայի և Հարավային Օսեթիայի անկախությունը Նաուրուն ճանաչել է 2009 -ին, իսկ 2017թ․-ին կղզի-պատության նախագահը պաշտոնական այցով եղել է Աբխազիայում։
Ռուսաստանից բացի Աբխազիայի և Հարավային Օսեթիայի անկախությունը ճանաչել են Նիկարագուան, Վենեսուելան և Սիրիան։ Վերջին օրերին մամուլում տեղեկություն է տարածվել, որ Բաշար Ասադի վարչակազմի տապալումից հետո «Դամասկոսը քննարկել է Աբխազիայի անկախության ճանաչումը չեղյալ հայտարարելու հնարավորությունը, բայց Թուրքիան հորդորել է առայժմ չշտապել»։ Ըստ շրջանառվող տեղեկությունների, Սիրիայի անցումային նախագահ ալ-Շարաայի «շրջապատում կան բավական ազդեցիկ էթնիկ աբխազներ»։ Նրանք նախանցյալ դարի կեսերին Կովկասից Օսմանյան կայսրության տարածք բռնատեղահանված «աբազինների» սերունդ են և՝ պատմական հայրենիքի անկախության ջատագով։
Այս համատեքստում Վրաստանի իշխող կուսակցությունը Եվրամիության հետ հերթական «բանավեճի» մեջ է մտել։ Առիթը Եվրամիությունում որոշումների ընդունման ընթացակարգը փոխելու, կոնսենսուսից հրաժարվելու և մեծամասնության կարծիքով առաջնորդվելու մասին Գերմանիայի նախաձեռնությունն է, որ պաշտպանել են նաև Իտալիան և Ֆրանսիան։ Վրաստանի խորհրդարանի փոխխոսնակ Նինո Ցիլոսանին այդ առթիվ ասել է, որ «ԵՄ-ում չեն ծրագրում իրավահավասար անդամներ ընդունել, երևում է, նրանք մտադիր են անդամ-ստրուկներ ընդունել՝ առանց իրավունքի , միայն պարտավորություններով»։
Սևծովյան միջազգային ինստիտուտի պրոֆեսոր Նիկա Չիթաձեն ռուսաստանյան «Նեզավիսիմայա գազետա»-ին մեկնաբանել է, որ Վրաստանի իշխանությունները «փաստացի չեղարկել են Եվրամիության անդամակցության գործընթացը և այժմ հանրությանը նախապատրաստում են, որպեսզի այդ մասին պաշտոնապես ասեն»։ Չիթաձեն կարծում է, որ դա տեղի կունենա 2028թ․ խորհրդարանական ընտրությունների քարոզարշավի ընթացքում։ Ռուսաստանյան լրատվամիջոցի տեղեկություններով՝ «ճիշտ է, Վրաստանում եվրասպեկտիկների թվաքանակն ավելացել է, բայց բնակչության 70 տոկոսը շարունակում է եվրաինտեգրման կողմնակից մնալ»։
Վրաստանում Եվրամիության անդամակցության ուղեգիծը ամրագրված է գործող սահմանադրությամբ։ 2024թ․ ընտրություններում «Վրացական երազանք» իշխող կուսակցությունը խորհրդարանում սահմանադրական մեծամասնություն ձևավորելու և այդպիսով սահմանադրական օրենքներ փոխելու նպատակ էր դրել, բայց այն մնաց անհասանելի։

The cancellation of the recognition of Abkhazia's independence has begun, while Georgia accuses the European Union of intending to "accept slave members."
30-07-2026 13:40 Politics
1in.am On July 21, the government of Nauru decided to sever diplomatic relations with Abkhazia and South Ossetia. More than a week later, Abkhazia's "Ministry of Foreign Affairs" issued a statement expressing "regret" and emphasizing that "the Republic of Nauru has been subjected to constant influences from Georgia and its Western partners for years, and the latest decision was made under unprecedented pressure."
Nauru is a "dwarf" state located on the homonymous island in the western Pacific Ocean, with an area of only 21 square kilometers and a population of just over 11,000, but it is a member of the United Nations. Nauru recognized the independence of Abkhazia and South Ossetia in 2009, and in 2017, the president of the island-state made an official visit to Abkhazia.
Aside from Russia, the independence of Abkhazia and South Ossetia has been recognized by Nicaragua, Venezuela, and Syria. Recently, there have been reports in the press that after the fall of Bashar Assad's regime, "Damascus has discussed the possibility of revoking the recognition of Abkhazia's independence, but Turkey has urged not to rush for now." According to circulating information, there are "quite influential ethnic Abkhaz" in the circle of Syria's transitional president al-Sharaa. They are descendants of the "Abazins," who were forcibly displaced from the Caucasus to the territory of the Ottoman Empire in the mid-20th century and are advocates for the independence of their historical homeland.
In this context, the ruling party of Georgia has entered into another "debate" with the European Union. The occasion is Germany's initiative to change the decision-making process in the EU, abandon consensus, and be guided by the majority opinion, which has also been supported by Italy and France. Nino Tsilosani, the deputy speaker of the Georgian parliament, stated on this occasion that "the EU does not plan to accept equal members; it seems they intend to accept member-subordinates without rights, only obligations."
Nika Chitadze, a professor at the Black Sea International Institute, commented to the Russian "Nezavisimaya Gazeta" that the Georgian authorities have "effectively canceled the EU membership process and are now preparing the public to officially announce this." Chitadze believes this will happen during the 2028 parliamentary election campaign. According to the Russian media outlet, "it is true that the number of Euro-skeptics in Georgia has increased, but 70 percent of the population continues to support Euro-integration."
The path to EU membership in Georgia is enshrined in the current constitution. In the 2024 elections, the ruling party "Georgian Dream" aimed to form a constitutional majority in parliament and thus change constitutional laws, but this goal remained unattainable.