Փաշինյանը կմասնակցի ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստին
azatutyun.am Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց, որ կմասնակցի օգոստոսի 6-7-ը նախատեսված ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստին:
«ԵԱՏՄ-ն հարթակ է, որտեղ ես մեր օրակարգին առնչվող բոլոր հարցերը բարձրացնելու եմ։ Ասելու եմ այն, ինչ ասել եմ բրիֆինգում: Ես բրիֆինգում ասել, որ ԵԱՏՄ-ն կաթվածահար է: Եթե ԵԱՏՄ-ի պայմանագիրը չի գործում, չի գործում ԵԱՏՄ-ն։ Եվ ԵԱՏՄ-ն դե ֆակտո կաթվածահար վիճակում է, և կաթվածահարությունը խորանալու միտումներ է ցուցաբերում։ Եթե այս հարցն արագ չլուծվի, ես հարյուր տոկոսով վստահ եմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը այս խնդիրը հաղթահարելու է, ԵԱՏՄ-ն չի հաղթահարելու»,- «Ազատության» հարցին ի պատասխան ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հեռախոսազրույցից հետո վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նախօրեին էլ հայտարարել էր, թե Հայաստանի դեմ տնտեսական սահմանափակումների հետևանքով Եվրասիական միության ճակատագիրը կասկածի տակ է:
«Մենք հիմա բոլորս արձանագրում ենք, որ այդ պրոբլեմը Հայաստանինն է, բայց այդ պրոբլեմը Հայաստանինը չէ, դա ԵԱՏՄ պրոբլեմն է, որովհետև փաստացի ստացվում է, որ Եվրասիական տնտեսական միությունը կաթվածահար է ու չի աշխատում: Եթե այս հարցն արագ չլուծվի, թույլ տվեք կանխատեսել, որ դա կլինի ԵԱՏՄ-ի վերջի սկիզբը», - ասաց Փաշինյանը:
ԵԱՏՄ չորս երկրներն, այնինչ, հայտարարություն են ընդունել՝ պահանջելով հստակ ընտրություն կատարել՝ Երևանը մնում է տնտեսական այդ դաշինքո՞ւմ, թե՞ եվրոպական ուղին է բռնում:
Հայաստանյան նախընտրական քարոզչության օրերին Ռուսաստանը արգելեց հայկական ծագման ապրանքների ներմուծումը՝ պատճառաբանելով սանիտարական, անվտանգության խնդիրներով: Եվ մինչ Երևանը ամենաբարձր մակարդակով միջնորդում է վերջ տալ այս քաղաքականությանը, Մոսկվան ընդլայնում է արգելված արտադրանքի տեսականին:

Pashinyan will participate in the meeting of the EAEU Intergovernmental Council.
azatutyun.am  Prime Minister Nikol Pashinyan announced today during a press briefing with journalists that he will participate in the meeting of the Eurasian Intergovernmental Council scheduled for August 6-7:
«The EAEU is a platform where I will raise all issues related to our agenda. I will say what I said in the briefing: I stated that the EAEU is paralyzed. If the EAEU agreement is not functioning, then the EAEU is not functioning. And the EAEU is de facto in a paralyzed state, and paralysis is showing trends of deepening. If this issue is not resolved quickly, I am one hundred percent sure that the Republic of Armenia will overcome this problem, but the EAEU will not overcome it,» Pashinyan responded to a question from «Azatutyun».
After a phone conversation with Russian President Vladimir Putin, Prime Minister Nikol Pashinyan had also stated the day before that the fate of the Eurasian Union is in doubt due to economic restrictions against Armenia:
«We are all currently acknowledging that this problem belongs to Armenia, but this problem does not belong to Armenia; it is the EAEU's problem, because it turns out that the Eurasian Economic Union is paralyzed and not functioning. If this issue is not resolved quickly, allow me to predict that this will be the beginning of the end for the EAEU,» Pashinyan said:
The four EAEU countries, however, have issued a statement demanding a clear choice: does Yerevan remain in this economic alliance, or does it take the European path?
During the Armenian pre-election campaign, Russia banned the import of goods of Armenian origin, citing sanitary and security issues. And while Yerevan is mediating at the highest level to put an end to this policy, Moscow is expanding the list of banned products: