Փաշինյանը կմասնակցի ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստին
azatutyun.am Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց, որ կմասնակցի օգոստոսի 6-7-ը նախատեսված ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստին:
«ԵԱՏՄ-ն հարթակ է, որտեղ ես մեր օրակարգին առնչվող բոլոր հարցերը բարձրացնելու եմ։ Ասելու եմ այն, ինչ ասել եմ բրիֆինգում: Ես բրիֆինգում ասել, որ ԵԱՏՄ-ն կաթվածահար է: Եթե ԵԱՏՄ-ի պայմանագիրը չի գործում, չի գործում ԵԱՏՄ-ն։ Եվ ԵԱՏՄ-ն դե ֆակտո կաթվածահար վիճակում է, և կաթվածահարությունը խորանալու միտումներ է ցուցաբերում։ Եթե այս հարցն արագ չլուծվի, ես հարյուր տոկոսով վստահ եմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը այս խնդիրը հաղթահարելու է, ԵԱՏՄ-ն չի հաղթահարելու»,- «Ազատության» հարցին ի պատասխան ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հեռախոսազրույցից հետո վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նախօրեին էլ հայտարարել էր, թե Հայաստանի դեմ տնտեսական սահմանափակումների հետևանքով Եվրասիական միության ճակատագիրը կասկածի տակ է:
«Մենք հիմա բոլորս արձանագրում ենք, որ այդ պրոբլեմը Հայաստանինն է, բայց այդ պրոբլեմը Հայաստանինը չէ, դա ԵԱՏՄ պրոբլեմն է, որովհետև փաստացի ստացվում է, որ Եվրասիական տնտեսական միությունը կաթվածահար է ու չի աշխատում: Եթե այս հարցն արագ չլուծվի, թույլ տվեք կանխատեսել, որ դա կլինի ԵԱՏՄ-ի վերջի սկիզբը», - ասաց Փաշինյանը:
ԵԱՏՄ չորս երկրներն, այնինչ, հայտարարություն են ընդունել՝ պահանջելով հստակ ընտրություն կատարել՝ Երևանը մնում է տնտեսական այդ դաշինքո՞ւմ, թե՞ եվրոպական ուղին է բռնում:
Հայաստանյան նախընտրական քարոզչության օրերին Ռուսաստանը արգելեց հայկական ծագման ապրանքների ներմուծումը՝ պատճառաբանելով սանիտարական, անվտանգության խնդիրներով: Եվ մինչ Երևանը ամենաբարձր մակարդակով միջնորդում է վերջ տալ այս քաղաքականությանը, Մոսկվան ընդլայնում է արգելված արտադրանքի տեսականին:

30-07-2026 15:02 Армения Политика
azatutyun.am Премьер-министр Никол Пашинян сегодня в ходе брифинга с журналистами заявил, что примет участие в заседании межправительственного совета ЕАЭС, запланированном на 6-7 августа:
«ЕАЭС — это платформа, на которой я подниму все вопросы, касающиеся нашей повестки. Я скажу то, что сказал на брифинге: я на брифинге сказал, что ЕАЭС парализован. Если договор ЕАЭС не действует, то и ЕАЭС не функционирует. И ЕАЭС де-факто находится в парализованном состоянии, и паралич углубляется. Если этот вопрос не будет решен быстро, я на сто процентов уверен, что Республика Армения справится с этой проблемой, а ЕАЭС не справится», - ответил на вопрос «Свободы» Никол Пашинян.
После телефонного разговора с президентом России Владимиром Путиным премьер-министр Никол Пашинян накануне также заявил, что судьба Евразийского союза находится под сомнением из-за экономических ограничений против Армении:
«Мы сейчас все фиксируем, что эта проблема принадлежит Армении, но эта проблема не только Армении, это проблема ЕАЭС, потому что фактически получается, что Евразийский экономический союз парализован и не работает. Если этот вопрос не будет решен быстро, позвольте мне предсказать, что это будет началом конца ЕАЭС», - сказал Пашинян:
Четыре страны ЕАЭС, тем не менее, приняли заявление, требуя четкого выбора: остается ли Ереван в этом экономическом союзе или выбирает европейский путь?
Во время предвыборной кампании в Армении Россия запретила импорт товаров армянского происхождения, ссылаясь на санитарные и Sicherheits проблемы. И пока Ереван на самом высоком уровне посредничает, чтобы положить конец этой политике, Москва расширяет список запрещенной продукции: