Հայաստանում առաջին անգամ կներդրվի սահմանապահի մասնագիտական կրթական ծրագիր
Հուլիսի 28-ին ՆԳՆ կրթահամալիրում անցկացվել է «Սահմանապահ ծառայության աշխատակիցների մասնագիտական կրթության բովանդակության և կազմակերպման հիմնական ուղղությունների ձևավորում» թեմայով աշխատանքային գիտաժողով, որին ներկա էր ՆԳ նախարարի տեղակալ Արմեն Ղազարյանը։
ՆԳ նախարարությունը համակարգում է Վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագրի իրականացումը, ինչի կարևոր բաղադրիչներից է սահմանների համալիր կառավարումը։ Սահմանների համալիր կառավարման կառուցակարգերի ներդրումն իրականացվում է ՆԳՆ և ԱԱԾ սերտ համագործակցությամբ, որի բաղկացուցիչ մասն է նաև սահմանապահ ծառայողների մասնագիտական կրթական ծրագրի ներդրումը։
Գիտաժողովին մասնակցում էին կրթության, սահմանային կառավարման, միգրացիայի, իրավապահ ոլորտների պետական շահագրգիռ մարմինների, միջազգային ու գործընկեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև փորձագետներ։
Միջոցառման նպատակն էր քննարկել սահմանապահ ծառայողների մասնագիտական կրթության արդիականացման, պետական կրթական չափորոշչի մշակման և միջազգային լավագույն փորձի ներդրման հիմնական ուղղությունները։
Բանախոսները ներկայացրել են Էստոնիայի, Լիտվայի և մի շարք այլ երկրների սահմանային կառավարման բարեփոխումների փորձը, ինչպես նաև մասնագիտական կրթության կազմակերպման ժամանակակից մոտեցումները։
Քննարկումների ժամանակ նշվել է, որ ժամանակակից սահմանապահ ծառայողը պետք է ոչ միայն իրավական գիտելիքներ ունենա, այլև գործնական իրավիճակներում որոշումներ կայացնելու, վարչական ընթացակարգեր կիրառելու և տեղեկատվական համակարգերից օգտվելու կարողություններ։ Ընդգծվել է, որ սահմանապահ ծառայողների արդյունավետ պատրաստումը պահանջում է ինստիտուցիոնալ, միասնական և շարունակական կրթական համակարգ, որը կհամադրի ազգային փորձը, միջազգային չափանիշները և ժամանակակից կրթական մեթոդաբանությունը։
Գիտաժողովում ներկայացվել է նաև ՆԳՆ և ԱԱԾ մշակած՝ «Սահմանային վերահսկողություն» մասնագիտության «ավագ հսկիչ» որակավորման պետական կրթական չափորոշչի նախագիծը, որի մշակման ընթացքում Կրթահամալիրն առաջնորդվել է ոչ միայն ազգային օրենսդրությամբ և սահմանապահ ծառայության գործնական պահանջներով, այլ նաև հաշվի է առնվել սահմանապահ ծառայողների մասնագիտական պատրաստման միջազգային փորձը, այդ թվում՝ Եվրոպական սահմանային և առափնյա պահպանության գործակալության (FRONTEX) մշակած «Սահմանային և ափամերձ պահպանության համար նախատեսված ընդհանուր հիմնական ուսումնական ծրագրի» (Common Core Curriculum for Border and Coast Guard) մոտեցումները։
Գիտաժողովը մասնագիտական փորձի փոխանակման, կրթական համագործակցության ընդլայնման և սահմանապահ ծառայողների կրթության զարգացման առաջնահերթությունների շուրջ համատեղ քննարկման արդյունավետ հարթակ է, որը կնպաստի ՆԳՆ կրթահամալիրում իրականացվող բարեփոխումների շարունակականությանը։

В Армении впервые будет внедрена образовательная программа для пограничников.
28 июля в НГН образовательном комплексе прошла рабочая конференция на тему «Формирование основных направлений содержания и организации профессионального образования сотрудников пограничной службы», на которой присутствовал заместитель министра НГ Армен Газарян.
Министерство НГ координирует реализацию программы действий по либерализации визового режима, важным компонентом которой является комплексное управление границами. Внедрение процедур комплексного управления границами осуществляется в тесном сотрудничестве НГН и ААЦ, составной частью которого является также внедрение профессиональной образовательной программы для пограничников.
В конференции участвовали представители государственных заинтересованных органов в области образования, пограничного управления, миграции, правоохранительных органов, а также международных и партнерских организаций, а также эксперты.
Цель мероприятия заключалась в обсуждении основных направлений актуализации профессионального образования пограничников, разработки государственного образовательного стандарта и внедрения международного лучшего опыта.
Докладчики представили опыт реформ пограничного управления Эстонии, Литвы и ряда других стран, а также современные подходы к организации профессионального образования.
В ходе обсуждений было отмечено, что современный пограничник должен обладать не только юридическими знаниями, но и способностями принимать решения в практических ситуациях, применять административные процедуры и использовать информационные системы. Подчеркнуто, что эффективная подготовка пограничников требует институциональной, единой и непрерывной образовательной системы, которая будет сочетать национальный опыт, международные стандарты и современную образовательную методологию.
На конференции также был представлен проект государственного образовательного стандарта квалификации «старший инспектор» по специальности «Пограничный контроль», разработанный НГН и ААЦ, при разработке которого образовательный комплекс руководствовался не только национальным законодательством и практическими требованиями пограничной службы, но и учитывал международный опыт профессиональной подготовки пограничников, включая подходы, разработанные Европейским агентством по охране границ и береговой охраны (FRONTEX) в рамках «Общей основной учебной программы для пограничной и береговой охраны» (Common Core Curriculum for Border and Coast Guard).
Конференция является эффективной платформой для обмена профессиональным опытом, расширения образовательного сотрудничества и совместного обсуждения приоритетов развития образования пограничников, что будет способствовать продолжению реформ, проводимых в НГН образовательном комплексе.