Քննչական կոմիտեն ուսումնասիրում է Աննա Հակոբյանի հրապարակման վերաբերյալ ստացված հաղորդումը
Քննչական կոմիտեն ուսումնասիրում է Աննա Հակոբյանի հրապարակման վերաբերյալ ստացված հաղորդումը: Այս մասին 1Lurer.am-ի հարցմանն ի պատասխան հայտնեցին ՀՀ քննչական կոմիտեից:
Վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը նախօրեին հայտարարել էր, որ ընտանիքներում բռնության թեմայի բարձրաձայնումից հետո իր հասցեին սպառնալիքներ է զգում։ Նա նշել է, որ հույս ունի՝ պետական ծառայությունները կկանխեն նման իրավիճակները։
Ֆեյսբուքում հրապարակված տեսանյութում Հակոբյանը կոչ էր արել կանանց չլռել բռնության դեպքերի մասին և բարձրաձայնել խնդիրը։

The Investigative Committee is examining the report received regarding Anna Hakobyan's publication.
The Investigative Committee is examining the report received regarding Anna Hakobyan's publication. This was stated in response to a query from 1Lurer.am from the RA Investigative Committee.
The Prime Minister's wife, Anna Hakobyan, announced the day before yesterday that she feels threatened after raising the issue of violence in families. She expressed hope that state services would prevent such situations.
In a video posted on Facebook, Hakobyan called on women not to remain silent about incidents of violence and to speak out on the issue.
The RA Prosecutor General's Office reported that action has been taken regarding Anna Hakobyan's publication.