Օմսկի նավթավերամշակման գործարանը «խոցվել» է Ադրբեջանի մասնակցությամբ
1in.am Օմսկի նավթավերամշակման գործարանին հարվածը ոչ միայն «ինչպե՞ս են ուկրաինական դրոնները գրեթե 2500 կիլոմետրանոց անարգել թռիչք իրականացրել» հարցադրման, այլև «Ադրբեջանի հավանական մասնակցության» մասին վարկածի տեղիք են տվել։ Այդ մասին գրել է basis news վերլուծական հարթակի ֆեյսբուքյան էջը։ Առաջինը նման տեսակետ հրապարակայնացրել է ռուսաստանի զինթղթակից Տիմոֆեյ Երմակովը։ Նրա կարծիքով «Բաքվի կողմից նման գործողությունները կարող են Կրիմենչուգի նավթավերամշակման գործարանին հասցված հարվածների պատասխանը լինել»։
Ուկրաինայի տարածքում հայտնի այդ ՆՎԳ-ի «հարյուր տոկոսանոց սեփականետրը ադրբեջանական SOGAR պետական նավթագազային ընկերությունն» է։ Ե՞րբ է այն «լիովին ոչնչացվել», ռուսաստանցի զինվորական թղթակիցը չի մանրամասնել։ Հայտնի է, որ հուլիսի 6-ին Բաքվում ՌԴ դեսպան Եվդոմիկովը «հրավիրվել» է Ադրբեջանի ԱԳՆ, որտեղ նրան բողոքի նոտա է փոխանցվել Նիկոլաևի մարզում SOGAR-ի բենզալցակայանը դրոնային հարձակման ենթարկելու փաստի առթիվ։
Ադրբեջանական իշխանամերձ մամուլի գնահատմամբ, Ռուսաստանը «պարբերաբար հարվածում է Ուկրաինայի տարածքում Ադրբեջանի սեփականությունը հանդիսացող ենթակառուցվածքներին, որպեսզի ձախողի էներգետիկ ոլորտում ադրբեջանա-ուկրաինական համագործակցությանը»։ Ուշագրավ է, որ Բաքվում Ռուսաստանի դեսպանը Ադրբեջանի ԱԳՆ է հրավիրվել, երբ Օմսկի ՆՎԳ-ին ուկրաինական անօդաչուների հարվածի մասին տեղեկությունը դեռևս պաշտոնական հաստատում չէր ստացել։
Հուլիսի 8-ին ադրբեջանական մամուլում տեղեկություն է հայտնվել, որ Ադրբեջանի ռազմաօդային ուժերը «առաջին անգամ գործնական կիրառմամբ փորձարկել են JF 17 Thunder կործանիչները»։ Ավելի վաղ ոչ պաշտոնապես հայտնի է դարձել, որ Ադրբեջանը Պակիստանից ձեռք է բերել այդ մակնիշի «շուրջ քառասուն մարտական մեքենա»։ Այդ կորճանիչները Պակիստանը արտադրում է Չինաստանի հետ համատեղ։
Ադրբեջանական աղբյուրները, վկայակոչելով արբանյակային լուսանկարների «վերծանության տվյալները», կարծիք են հայտնել, որ պակիստանա-չինական արտադրության կործանիչները «տեղաբաշխվել են «Նասոսնայա» ռազմական օդանավակայանում»։ Այն կառուցվել է խորհրդային տարիներին և հանդիսացել է ԽՍՀՄ 4-րդ բանակի ամենաարդիական ռազմաօդային հենակետերից մեկը։
Ի՞նչ անհրաժեշտությունից ելնելով է Ադրբեջանը նորագույն կործանիչների իրական ռեժիմում փորձարկում անցկացրել։ Ակնհայտ է, որ Բաքուն այդ ցուցադրանքով «ինչ-որ մեկին» արտաքին քաղաքական ուղերձ է հղել։ Ամենից առաջ Ալիևը ցուցադրել է, որ Պակիստանից գնված կործանիչները Ադրբեջանի ռազմաօդային ուժերի կողմից յուրացվել են և դրվել մարտական հերթապահության։
Աչքի է զարնում, որ այդ «ռազմաօդային դեմարշը» համընկել է Անկարայում ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովին, որի ընթացքում Ուկրաինայի նախագահ Զելենսկին բացահայտել է, որ ռազմական արդյունաբերության ոլորտում Ադրբեջանը Ուկրաինայի գործընկերն է։ Իրադարձությունների շղթայի դիտարկումը թույլ էտալիս եզրակացնել, որ «Նասոսնայա» հենակայանից պակիստանա-չինական արտադրության կործանիչները օդ են բարձրացվել ի լուր և ի տես Ռուսաստանի։

The Omsk oil refinery has been "hit" with the participation of Azerbaijan.
1in.am The strike on the Omsk oil refinery has raised questions not only about "how Ukrainian drones managed to carry out an unimpeded flight of nearly 2500 kilometers," but also about the "possible involvement of Azerbaijan." This was reported by the Facebook page of the analytical platform basis news. The first to publish such a viewpoint was Russian military correspondent Timofey Ermakov. In his opinion, "such actions by Baku could be a response to the strikes on the Kremenchuk oil refinery."
The well-known UAV in Ukrainian territory is "one hundred percent owned by the Azerbaijani state oil and gas company SOGAR." The Russian military correspondent did not specify when it was "completely destroyed." It is known that on July 6, the Russian ambassador to Azerbaijan, Yevdomikov, was "summoned" to the Azerbaijani Ministry of Foreign Affairs, where he was handed a note of protest regarding the drone attack on SOGAR's gas station in the Mykolaiv region.
According to assessments from Azerbaijani pro-government media, Russia "regularly strikes infrastructure belonging to Azerbaijan in Ukrainian territory to undermine Azerbaijani-Ukrainian cooperation in the energy sector." It is noteworthy that the Russian ambassador was summoned to the Azerbaijani Ministry of Foreign Affairs in Baku when the information about the strike on the Omsk UAV had not yet received official confirmation.
On July 8, Azerbaijani media reported that the Azerbaijani Air Force "has tested the JF 17 Thunder fighters in practical use for the first time." Earlier, it became unofficially known that Azerbaijan had acquired "about forty combat vehicles" of this model from Pakistan. These fighters are produced by Pakistan in collaboration with China.
Azerbaijani sources, citing "data from the analysis of satellite images," expressed the opinion that the Pakistan-China manufactured fighters "have been deployed at the 'Nasosnaya' military airfield." It was built during the Soviet era and was one of the most modern air force bases of the USSR's 4th Army.
What necessity has led Azerbaijan to conduct real-time testing of the latest fighters? It is evident that Baku has sent an external political message to "someone" with this demonstration. Above all, Aliyev has shown that the fighters purchased from Pakistan have been assimilated by the Azerbaijani Air Force and placed on combat duty.
It is striking that this "air force demonstration" coincided with the NATO summit in Ankara, during which Ukrainian President Zelensky revealed that Azerbaijan is a partner of Ukraine in the field of military industry. Observing the chain of events allows us to conclude that the Pakistan-China manufactured fighters were launched into the air from the 'Nasosnaya' base in view of Russia.