Օմսկի նավթավերամշակման գործարանը «խոցվել» է Ադրբեջանի մասնակցությամբ
1in.am Օմսկի նավթավերամշակման գործարանին հարվածը ոչ միայն «ինչպե՞ս են ուկրաինական դրոնները գրեթե 2500 կիլոմետրանոց անարգել թռիչք իրականացրել» հարցադրման, այլև «Ադրբեջանի հավանական մասնակցության» մասին վարկածի տեղիք են տվել։ Այդ մասին գրել է basis news վերլուծական հարթակի ֆեյսբուքյան էջը։ Առաջինը նման տեսակետ հրապարակայնացրել է ռուսաստանի զինթղթակից Տիմոֆեյ Երմակովը։ Նրա կարծիքով «Բաքվի կողմից նման գործողությունները կարող են Կրիմենչուգի նավթավերամշակման գործարանին հասցված հարվածների պատասխանը լինել»։
Ուկրաինայի տարածքում հայտնի այդ ՆՎԳ-ի «հարյուր տոկոսանոց սեփականետրը ադրբեջանական SOGAR պետական նավթագազային ընկերությունն» է։ Ե՞րբ է այն «լիովին ոչնչացվել», ռուսաստանցի զինվորական թղթակիցը չի մանրամասնել։ Հայտնի է, որ հուլիսի 6-ին Բաքվում ՌԴ դեսպան Եվդոմիկովը «հրավիրվել» է Ադրբեջանի ԱԳՆ, որտեղ նրան բողոքի նոտա է փոխանցվել Նիկոլաևի մարզում SOGAR-ի բենզալցակայանը դրոնային հարձակման ենթարկելու փաստի առթիվ։
Ադրբեջանական իշխանամերձ մամուլի գնահատմամբ, Ռուսաստանը «պարբերաբար հարվածում է Ուկրաինայի տարածքում Ադրբեջանի սեփականությունը հանդիսացող ենթակառուցվածքներին, որպեսզի ձախողի էներգետիկ ոլորտում ադրբեջանա-ուկրաինական համագործակցությանը»։ Ուշագրավ է, որ Բաքվում Ռուսաստանի դեսպանը Ադրբեջանի ԱԳՆ է հրավիրվել, երբ Օմսկի ՆՎԳ-ին ուկրաինական անօդաչուների հարվածի մասին տեղեկությունը դեռևս պաշտոնական հաստատում չէր ստացել։
Հուլիսի 8-ին ադրբեջանական մամուլում տեղեկություն է հայտնվել, որ Ադրբեջանի ռազմաօդային ուժերը «առաջին անգամ գործնական կիրառմամբ փորձարկել են JF 17 Thunder կործանիչները»։ Ավելի վաղ ոչ պաշտոնապես հայտնի է դարձել, որ Ադրբեջանը Պակիստանից ձեռք է բերել այդ մակնիշի «շուրջ քառասուն մարտական մեքենա»։ Այդ կորճանիչները Պակիստանը արտադրում է Չինաստանի հետ համատեղ։
Ադրբեջանական աղբյուրները, վկայակոչելով արբանյակային լուսանկարների «վերծանության տվյալները», կարծիք են հայտնել, որ պակիստանա-չինական արտադրության կործանիչները «տեղաբաշխվել են «Նասոսնայա» ռազմական օդանավակայանում»։ Այն կառուցվել է խորհրդային տարիներին և հանդիսացել է ԽՍՀՄ 4-րդ բանակի ամենաարդիական ռազմաօդային հենակետերից մեկը։
Ի՞նչ անհրաժեշտությունից ելնելով է Ադրբեջանը նորագույն կործանիչների իրական ռեժիմում փորձարկում անցկացրել։ Ակնհայտ է, որ Բաքուն այդ ցուցադրանքով «ինչ-որ մեկին» արտաքին քաղաքական ուղերձ է հղել։ Ամենից առաջ Ալիևը ցուցադրել է, որ Պակիստանից գնված կործանիչները Ադրբեջանի ռազմաօդային ուժերի կողմից յուրացվել են և դրվել մարտական հերթապահության։
Աչքի է զարնում, որ այդ «ռազմաօդային դեմարշը» համընկել է Անկարայում ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովին, որի ընթացքում Ուկրաինայի նախագահ Զելենսկին բացահայտել է, որ ռազմական արդյունաբերության ոլորտում Ադրբեջանը Ուկրաինայի գործընկերն է։ Իրադարձությունների շղթայի դիտարկումը թույլ էտալիս եզրակացնել, որ «Նասոսնայա» հենակայանից պակիստանա-չինական արտադրության կործանիչները օդ են բարձրացվել ի լուր և ի տես Ռուսաստանի։

Омский нефтеперерабатывающий завод «пострадал» с участием Азербайджана
1in.am Удар по Омскому нефтеперерабатывающему заводу вызвал не только вопрос «как украинские дроны смогли совершить почти 2500-километровый беспомощный полет?», но и предположение о «возможном участии Азербайджана». Об этом написала аналитическая платформа basis news на своей странице в Facebook. Первым такую точку зрения озвучил российский военный корреспондент Тимофей Ермаков. По его мнению, «действия Баку могут быть ответом на удары по Кременчугскому нефтеперерабатывающему заводу».
Известным владельцем этого БПЛА на территории Украины является «государственная нефтегазовая компания Азербайджана SOGAR». Когда он «полностью уничтожен», российский военный корреспондент не уточнил. Известно, что 6 июля в Баку посол РФ Евдомику был «вызван» в Министерство иностранных дел Азербайджана, где ему была передана нота протеста в связи с фактом атаки дронов на автозаправочную станцию SOGAR в Николаевской области.
По оценкам близких к власти азербайджанских СМИ, Россия «регулярно наносит удары по инфраструктуре, принадлежащей Азербайджану на территории Украины, чтобы сорвать энергетическое сотрудничество между Азербайджаном и Украиной». Примечательно, что посол России в Баку был вызван в Министерство иностранных дел Азербайджана, когда информация о ударе украинских дронов по Омскому НПЗ еще не получила официального подтверждения.
8 июля в азербайджанских СМИ появилась информация о том, что ВВС Азербайджана «впервые на практике испытали истребители JF 17 Thunder». Ранее неофициально стало известно, что Азербайджан приобрел около сорока боевых машин этого типа из Пакистана. Эти истребители производятся Пакистаном совместно с Китаем.
Азербайджанские источники, ссылаясь на «данные расшифровки спутниковых снимков», высказали мнение, что истребители пакистано-китайского производства «размещены на военном аэродроме «Насосная».» Он был построен в советские годы и являлся одной из самых современных военно-воздушных баз 4-й армии СССР.
Из каких соображений Азербайджан провел испытания новейших истребителей в реальном режиме? Очевидно, что Баку с этой демонстрацией отправил «кому-то» внешнеполитическое послание. Прежде всего, Алиев продемонстрировал, что истребители, купленные в Пакистане, были освоены ВВС Азербайджана и поставлены на боевое дежурство.
Удивляет, что этот «военно-воздушный демарш» совпал с саммитом НАТО в Анкаре, на котором президент Украины Зеленский открыл, что Азербайджан является партнером Украины в сфере военно-промышленного комплекса. Наблюдение за цепочкой событий позволяет сделать вывод, что истребители пакистано-китайского производства были подняты в воздух с аэродрома «Насосная» на глазах и на слух России.