Ջրային կոմիտեի պատվիրակությունը Ճապոնիայում ծանոթացել է ջրային ռեսուրսների և համակարգերի կառավարման առաջատար փորձին
27-07-2026 17:00 Ճապոնիա Հայտարարություններ
Ջրային կոմիտեի (ՋԿ) նախագահ Արամազդ Ղալամքարյանը, ՋԿ ղեկավար աշխատակիցների, Շրջակա միջավայրի նախարարության, Երևանի քաղաքապետարանի և Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) գործընկերների հետ միասին, հուլիսի 6-10-ն ճանաչողական այցով գտնվել է Ճապոնիայում, որտեղ Հայաստանի պատվիրակությունը մասնակցել է «Հայաստան-Ճապոնիա գործընկերություն՝ հանուն լճերի կայուն կառավարման և կայուն քաղաքաշինության» խորագրով փորձի փոխանակման ծրագրին։
Այցը կազմակերպվել էր ԱԶԲ-ի կողմից, ֆինանսավորվել՝ Ճապոնիայի կառավարության կողմից, իսկ տեղում պատվիրակությանն աջակցել է Ճապոնիայի ենթակառուցվածքների զարգացման ինստիտուտը (Infrastructure Development Institute of Japan)։ Այցի շրջանակում հայկական պատվիրակությունն ուսումնասիրել է Ճապոնիայի փորձը ջրային ռեսուրսների և համակարգերի կառավարման, ջրային ենթակառուցվածքների զարգացման, կեղտաջրերի մաքրման, ինչպես նաև լճերի կայուն պահպանման ոլորտներում։
Հայաստանյան պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել Ճապոնիայի ոլորտային պետական կառույցների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների և մասնագիտացված կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ։
Ճապոնիայի Հողերի, ենթակառուցվածքների, տրանսպորտի և զբոսաշրջության նախարարությունում (MLIT) Հայաստանի պատվիրակությունը հանդիպել է փոխնախարար Կոջիմա Մասարուի հետ։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ջրային ռեսուրսների կառավարման ոլորտում իրականացվող պետական քաղաքականությունը և ջրային ենթակառուցվածքների զարգացման ծրագրերը, ինչպես նաև ուսումնասիրվել են գետերի և ջրհավաք ավազանների կառավարման համակարգերն ու մոտեցումները։
Ճապոնիայի շրջակա միջավայրի նախարարությունում հանդիպում է տեղի ունեցել Համաշխարհային բնապահպանության վարչության ղեկավարի տեղակալ տ-ն Մասակո Օգավայի հետ։ Քննարկումների ընթացքում ներկայացվել են Ճապոնիայում լճերի և ջրային էկոհամակարգերի պահպանության, ջրի որակի բարելավման, աղտոտման կանխարգելման և շրջակա միջավայրի կայուն կառավարման ոլորտներում իրականացվող քաղաքականությունն ու ծրագրերը։
Այցի ընթացքում Ջրային կոմիտեի նախագահ Արամազդ Ղալամքարյանը և հայաստանյան պատվիրակությունը ներկայացրել են Հայաստանի ջրային ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների առաջնահերթությունները, ջրային ենթակառուցվածքների զարգացման ծրագրերը, ինչպես նաև Սևանա լճում և Երևանյան լճում առկա խնդիրներն ու ծրագրվող աշխատանքները։
Պատվիրակության հաջորդ այցը եղել է Ճապոնիայի Շիգայի պրեֆեկտուրա, որտեղ հանդիպում է տեղի ունեցել փոխնահանգապետ Ազումա Մասարուի հետ։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ջրային ավազանների կառավարման, ջրի որակի պահպանության և շրջակա միջավայրի պաշտպանության ոլորտներում կիրառվող մոտեցումները։
Շիգայում հայկական պատվիրակությունը ծանոթացել է Ճապոնիայի ամենամեծ քաղցրահամ լճի՝ Բիվայի, պահպանման և կառավարման փորձին, լճի էկոհամակարգի և ջրի որակի պահպանմանն ուղղված գործնական լուծումներին, ջրի նմուշառման և լաբորատոր հետազոտությունների կարողություններին։
Հայաստանյան միջգերատեսչական պատվիրակությունն այցելել է նաև՝
Բիվա լճի շրջակա միջավայրի հետազոտական ինստիտուտ, որտեղ ներկայացվել են գիտական հետազոտությունների, շրջակա միջավայրի մշտադիտարկման և տվյալների վրա հիմնված կառավարման մոտեցումները։
Բիվա լճի գետային գրասենյակ, որտեղ նրանց ներկայացվել է Բիվա լճի համապարփակ զարգացման ծրագիրը և քննարկվել ջրային ռեսուրսների ինտեգրված կառավարման մեխանիզմները։
Բիվա լճի թանգարան, որտեղ խումբը ծանոթացել է բնապահպանական կրթության, հանրային իրազեկման, քաղաքացիական գիտության (citizen science) և հասարակության ներգրավման ծրագրերին։
Միջազգային լճային միջավայրի կոմիտե (ILEC), որտեղ քննարկվել են լճային ավազանների ինտեգրված կառավարման մոտեցումները։
Դաշտային այցերի շրջանակում պատվիրակությունը ծանոթացել է նաև Բիվա լճի էկոհամակարգի պահպանության գործնական ծրագրերին, այդ թվում՝ լճի 51 կետերից իրականացվող ամենշաբաթյա նմուշառման մեթոդաբանությանը և եղեգնուտների պահպանման տարածքների կառավարմանը, որոնք կարևոր դեր ունեն ձկների ու այլ ջրային օրգանիզմների բնակավայրերի և բազմացման միջավայրերի պահպանության գործում։
Առանձին ուշադրություն է դարձվել գյուղական և ծայրամասային բնակավայրերում կիրառվող կեղտաջրերի մաքրման ապակենտրոնացված կայաններին։
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են նաև Հայաստան-Ճապոնիա մասնագիտական համագործակցության խորացման, փորձի փոխանակման, նորարարական տեխնոլոգիաների կիրառման և ջրային ռեսուրսների կայուն կառավարման ուղղությամբ հետագա համագործակցության հնարավորությունները։
Այցի շրջանակում Ջրային կոմիտեի նախագահը ոչ պաշտոնական հանդիպում է ունեցել նաև Ճապոնիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Մոնիկա Սիմոնյանի հետ, ծանոթացել է դեսպանատան գործունեությանն ու աշխատանքային պայմաններին։ Դեսպանը Ղալամքարյանին է ներկայացրել Ճապոնիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչներին։
Ճապոնիայի առաջատար փորձի, կառավարման արդյունավետ մեխանիզմների և նորարարական լուծումների ուսումնասիրությունը կարևոր նշանակություն ունի Հայաստանի ջրային ոլորտի զարգացման, ջրային ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործման և կայուն կառավարման համար։

Делегация Водного комитета ознакомилась с передовым опытом управления водными ресурсами и системами в Японии.
27-07-2026 17:00 Объявления
Председатель Водного комитета (ВК) Арамазд Галамкарян вместе с руководящими сотрудниками ВК, представителями Министерства охраны окружающей среды, мэрии Еревана и партнеров из Азиатского банка развития (АБР) с 6 по 10 июля находился с ознакомительным визитом в Японии, где делегация Армении приняла участие в программе обмена опытом на тему «Партнерство Армения-Япония ради устойчивого управления озерами и устойчивого градостроительства».
Визит был организован АБР, финансировался правительством Японии, а на месте делегации оказала поддержку Институт развития инфраструктуры Японии (Infrastructure Development Institute of Japan). В рамках визита армянская делегация изучила японский опыт управления водными ресурсами и системами, развития водной инфраструктуры, очистки сточных вод, а также устойчивого сохранения озер.
Делегация Армении провела встречи с представителями государственных структур Японии, органов местного самоуправления и специализированных организаций.
В Министерстве земель, инфраструктуры, транспорта и туризма Японии (MLIT) делегация Армении встретилась с заместителем министра Кодзимой Масару. В ходе встречи обсуждалась государственная политика в области управления водными ресурсами и программы развития водной инфраструктуры, а также изучались системы и подходы к управлению реками и водосборными бассейнами.
В Министерстве охраны окружающей среды Японии состоялась встреча с заместителем руководителя Управления Всемирной охраны окружающей среды г-жой Масако Огава. В ходе обсуждений были представлены политика и программы, реализуемые в Японии в области сохранения озер и водных экосистем, улучшения качества воды, предотвращения загрязнения и устойчивого управления окружающей средой.
Во время визита председатель Водного комитета Арамазд Галамкарян и армянская делегация представили приоритеты реформ, проводимых в водном секторе Армении, программы развития водной инфраструктуры, а также проблемы и запланированные работы в озере Севан и Ереванском озере.
Следующий визит делегации состоялся в префектуру Сига в Японии, где состоялась встреча с заместителем губернатора Азумой Масару. В ходе встречи обсуждались подходы, применяемые в области управления водосборными бассейнами, сохранения качества воды и охраны окружающей среды.
В Сиге армянская делегация ознакомилась с опытом сохранения и управления крупнейшим пресноводным озером Японии — Бива, практическими решениями, направленными на сохранение экосистемы озера и качества воды, а также возможностями отбора проб воды и лабораторных исследований.
Армянская межведомственная делегация также посетила
Исследовательский институт окружающей среды озера Бива, где были представлены подходы к научным исследованиям, мониторингу окружающей среды и управлению на основе данных.
Речное управление озера Бива, где им был представлен комплексный план развития озера Бива и обсуждены механизмы интегрированного управления водными ресурсами.
Музей озера Бива, где группа ознакомилась с программами экологического образования, общественного информирования, гражданской науки и вовлечения общества.
Международный комитет по озерной среде (ILEC), где обсуждались подходы к интегрированному управлению озерными бассейнами.
В рамках полевых визитов делегация также ознакомилась с практическими программами по сохранению экосистемы озера Бива, включая методологию еженедельного отбора проб, проводимого на 51 точке озера, и управление территориями, предназначенными для сохранения тростниковых зарослей, которые играют важную роль в сохранении мест обитания и размножения рыб и других водных организмов.
Отдельное внимание было уделено централизованным системам очистки сточных вод, применяемым в сельских и отдаленных населенных пунктах.
В ходе встреч также обсуждались возможности дальнейшего сотрудничества в области углубления профессионального сотрудничества Армения-Япония, обмена опытом, применения инновационных технологий и устойчивого управления водными ресурсами.
В рамках визита председатель Водного комитета также провел неофициальную встречу с чрезвычайным и полномочным послом Армении в Японии Моникой Симонян, ознакомился с деятельностью посольства и условиями работы. Посол представила Галамкаряну представителей армянской общины Японии.
Изучение передового опыта Японии, эффективных механизмов управления и инновационных решений имеет важное значение для развития водного сектора Армении, эффективного использования водных ресурсов и устойчивого управления.