27-07-2026 14:17 ԱՄՆ Ի՞նչ է գրում մամուլը
armtimes.com  Հուլիսի 26-ին՝ ժամը 18:00-ի սահմաններում, Սիեթլի ամենամյա «The Bite of Seattle» փառատոնում տեղի ունեցած կրակոցների հետևանքով երեք մարդ է սպանվել։ Առնվազն հինգ մարդ վիրավորվել է, այդ թվում՝ երկու տարեկան տղա։
Քաղաքապետ Քեթի Ուիլսոնի խոսքով՝ ողբերգության կապակցությամբ ձերբակալվել է մեկ անձ։ Քաղաքապետարանը սկզբում հայտնել էր երկու ձերբակալության մասին, սակայն ավելի ուշ թարմացրել էր այդ տեղեկատվությունը առանց լրացուցիչ պարզաբանումների։
Սիեթլի ոստիկանությունը կարծում է, որ հարձակվողները երկուսն են եղել, որոնք կրակել են միմյանց վրա։ Մի փոքր ուշ սկսված մամուլի ասուլիսում փոխոստիկանապետ Թայրոն Դեյվիսը հաստատել է մեկ կասկածյալի ձերբակալությունը։ Նա հավելել է, որ կրակոցների հետ կապված հետախուզվում է ևս մեկ անձ։
Երկու անձանց ինքնության մասին լրացուցիչ տեղեկություններ չեն տրամադրվել։ Դեյվիսը նշել է միայն, որ հետախուզվող կասկածյալը հանրության համար սպառնալիք չի ներկայացնում։
Քանի որ կրակոցները չեն նկարահանվել տեսախցիկով, ոստիկանությունը խնդրել է ականատեսներին կիսվել իրենց ունեցած ցանկացած տեղեկատվությամբ։
«Մեզ անհրաժեշտ է ձեր օգնությունը։ Մենք չենք կարող լուծել սա առանց մեր համայնքի», - ընդգծել է Թայրոն Դեյվիսը մամուլի ասուլիսում՝ դիմելով փառատոնի մասնակիցներին և լրագրողներին։
Ըստ տեղական առցանց հրատարակության, հազարավոր մարդիկ են մասնակցել միջողառմանը։ Անցյալ տարի հուլիսի 25-ից 27-ը անցկացված միջոցառումը, ըստ լրատվամիջոցների հաղորդագրությունների, ներգրավել է 282,000 մարդու։
Վաշինգտոն նահանգի նահանգապետ Բոբ Ֆերգյուսոնը ցավակցություն է հայտնել զոհերի ընտանիքներին և ասել, որ աղոթում է նրանց և առաջին արձագանքողների համար, «ովքեր աշխատում են կյանքեր փրկելու համար»։

Shots fired during Seattle festival. 3 people have died, 5 have been injured.
armtimes.com  On July 26, around 6:00 PM, three people were killed as a result of gunfire at Seattle's annual "The Bite of Seattle" festival. At least five others were injured, including a two-year-old boy.
City Mayor Kathy Wilson stated that one person has been arrested in connection with the tragedy. The city initially reported two arrests but later updated that information without further clarification.
Seattle police believe that there were two assailants who shot at each other. In a press conference that started a little later, Deputy Chief Tyron Davis confirmed the arrest of one suspect. He added that another person is being sought in connection with the gunfire.
No additional information has been provided about the identities of the two individuals. Davis only noted that the wanted suspect does not pose a threat to the public.
Since the gunfire was not captured on camera, police have asked witnesses to share any information they may have.
"We need your help. We can't solve this without our community," emphasized Tyron Davis during the press conference, addressing festival participants and reporters.
According to a local online publication, thousands of people attended the event. The event held from July 25 to 27 last year reportedly attracted 282,000 people, according to media reports.
Washington State Governor Bob Ferguson expressed condolences to the victims' families and said he is praying for them and the first responders "who are working to save lives."