27-07-2026 14:17 ԱՄՆ Ի՞նչ է գրում մամուլը
armtimes.com  Հուլիսի 26-ին՝ ժամը 18:00-ի սահմաններում, Սիեթլի ամենամյա «The Bite of Seattle» փառատոնում տեղի ունեցած կրակոցների հետևանքով երեք մարդ է սպանվել։ Առնվազն հինգ մարդ վիրավորվել է, այդ թվում՝ երկու տարեկան տղա։
Քաղաքապետ Քեթի Ուիլսոնի խոսքով՝ ողբերգության կապակցությամբ ձերբակալվել է մեկ անձ։ Քաղաքապետարանը սկզբում հայտնել էր երկու ձերբակալության մասին, սակայն ավելի ուշ թարմացրել էր այդ տեղեկատվությունը առանց լրացուցիչ պարզաբանումների։
Սիեթլի ոստիկանությունը կարծում է, որ հարձակվողները երկուսն են եղել, որոնք կրակել են միմյանց վրա։ Մի փոքր ուշ սկսված մամուլի ասուլիսում փոխոստիկանապետ Թայրոն Դեյվիսը հաստատել է մեկ կասկածյալի ձերբակալությունը։ Նա հավելել է, որ կրակոցների հետ կապված հետախուզվում է ևս մեկ անձ։
Երկու անձանց ինքնության մասին լրացուցիչ տեղեկություններ չեն տրամադրվել։ Դեյվիսը նշել է միայն, որ հետախուզվող կասկածյալը հանրության համար սպառնալիք չի ներկայացնում։
Քանի որ կրակոցները չեն նկարահանվել տեսախցիկով, ոստիկանությունը խնդրել է ականատեսներին կիսվել իրենց ունեցած ցանկացած տեղեկատվությամբ։
«Մեզ անհրաժեշտ է ձեր օգնությունը։ Մենք չենք կարող լուծել սա առանց մեր համայնքի», - ընդգծել է Թայրոն Դեյվիսը մամուլի ասուլիսում՝ դիմելով փառատոնի մասնակիցներին և լրագրողներին։
Ըստ տեղական առցանց հրատարակության, հազարավոր մարդիկ են մասնակցել միջողառմանը։ Անցյալ տարի հուլիսի 25-ից 27-ը անցկացված միջոցառումը, ըստ լրատվամիջոցների հաղորդագրությունների, ներգրավել է 282,000 մարդու։
Վաշինգտոն նահանգի նահանգապետ Բոբ Ֆերգյուսոնը ցավակցություն է հայտնել զոհերի ընտանիքներին և ասել, որ աղոթում է նրանց և առաջին արձագանքողների համար, «ովքեր աշխատում են կյանքեր փրկելու համար»։

Выстрелы во время фестиваля в Сиэтле. 3 человека погибли, 5 получили ранения.
armtimes.com 26 июля, около 18:00, в ходе ежегодного фестиваля «The Bite of Seattle» в Сиэтле произошло стрельба, в результате которой три человека погибли. По меньшей мере пятеро человек получили ранения, в том числе двухлетний мальчик.
Мэр Кэти Уилсон сообщила, что в связи с трагедией был арестован один человек. Мэрия изначально сообщила о двух арестах, но позже обновила эту информацию без дополнительных разъяснений.
Сиэтлская полиция считает, что нападавшими были двое, которые стреляли друг в друга. На пресс-конференции, начавшейся немного позже, заместитель начальника полиции Тайрон Дэвис подтвердил арест одного подозреваемого. Он добавил, что в связи со стрельбой разыскивается еще один человек.
Дополнительная информация о личностях двух человек не была предоставлена. Дэвис только отметил, что разыскиваемый подозреваемый не представляет угрозы для общественности.
Поскольку стрельба не была зафиксирована на камеру, полиция попросила свидетелей поделиться любой имеющейся у них информацией.
«Нам нужна ваша помощь. Мы не можем решить это без нашего сообщества», - подчеркнул Тайрон Дэвис на пресс-конференции, обращаясь к участникам фестиваля и журналистам.
По данным местного онлайн-издания, в мероприятии участвовали тысячи людей. В прошлом году с 25 по 27 июля проведенное мероприятие, по сообщениям СМИ, привлекло 282 000 человек.
Губернатор штата Вашингтон Боб Фергюсон выразил соболезнования семьям жертв и сказал, что молится за них и за первых реагирующих, «которые работают над спасением жизней».