Քննարկվել են կանանց նկատմամբ և ընտանեկան բռնության դեպքերին համակարգված արձագանքի կատարելագործման հարցեր
27-07-2026 17:20 Հայաստան Հասարակություն
Ներքին գործերի նախարարության և Եվրոպայի խորհրդի երևանյան գրասենյակի համագործակցության շրջանակում հուլիսի 21-ին կազմակերպվել է քննարկում՝ կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության կանխարգելման ու դրանց դեմ արդյունավետ պայքարի թեմայով։
Քննարկմանը մասնակցել են ՆԳՆ ոստիկանության hամայնքային ոստիկանության գլխավոր վարչության մասնագիտական մեթոդական աջակցման վարչության պետ Գեորգի Խաչատրյանը, Ոստիկանության տարածքային ստորաբաժանումների, ինչպես նաև ՀՀ քննչական կոմիտեի ղեկավար կազմի ներկայացուցիչներ։
Գեորգի Խաչատրյանը կարևորել է նման ձևաչափով մասնագիտական քննարկումների անցկացումը՝ ընդգծելով, որ դրանք արդյունավետ հարթակ են ինչպես ոլորտում առկա խնդիրների վերհանման, այնպես էլ ընտանեկան բռնության դեպքերին ոստիկանության ծառայողների և քննիչների համակարգված ու ինստիտուցիոնալ արձագանքի ապահովման համար։
Նա շեշտել է նաև գործող մեխանիզմների և գործիքակազմերի շարունակական կատարելագործման, մասնագիտական կարողությունների զարգացման և իրավասու մարմինների միջև արդյունավետ համագործակցության կարևորությունը։
Քննարկման ընթացքում Եվրոպայի խորհրդի ազգային փորձագետները ներկայացրել են կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության դեպքերին ոստիկանության և քննչական մարմինների արձագանքի արդի մարտահրավերները, գործնականում առաջացող խնդիրները, ինչպես նաև դրանց լուծմանն ու աշխատանքների արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված առաջնահերթությունները։
Մասնակիցները քննարկել են նաև ընտանեկան բռնության դեպքերին պետական մարմինների համակարգված արձագանքի ապահովման, տարբեր փուլերում իրականացվող գործողությունների փոխկապակցվածության, դեպքերի պատշաճ հետագծելիության և հետևողական աշխատանքի կազմակերպման հարցերը։
Միջոցառման նպատակն է եղել նպաստել ոստիկանության ծառայողների և քննիչների մասնագիտական կարողությունների զարգացմանը, ինչպես նաև կատարելագործել կանանց նկատմամբ և ընտանեկան բռնության կանխարգելման ու հակազդման ոլորտում պետական մարմինների համակարգված արձագանքի մեխանիզմները։

Обсуждались вопросы совершенствования системного реагирования на случаи насилия в отношении женщин и в семье.
27-07-2026 17:20 Армения Общество
В рамках сотрудничества Министерства внутренних дел и представительства Совета Европы в Ереване 21 июля состоялось обсуждение темы предотвращения насилия в отношении женщин и семейного насилия, а также эффективной борьбы с ними.
В обсуждении приняли участие начальник управления профессиональной методической поддержки Главного управления муниципальной полиции МВД Геворг Хачатрян, представители территориальных подразделений полиции, а также руководящий состав Следственного комитета РА.
Геворг Хачатрян подчеркнул важность проведения профессиональных обсуждений в таком формате, отметив, что они являются эффективной платформой как для выявления существующих проблем в области, так и для обеспечения системного и институционального реагирования сотрудников полиции и следователей на случаи семейного насилия.
Он также акцентировал внимание на важности постоянного совершенствования действующих механизмов и инструментов, развития профессиональных навыков и эффективного сотрудничества между компетентными органами.
В ходе обсуждения национальные эксперты Совета Европы представили современные вызовы реагирования полиции и следственных органов на случаи насилия в отношении женщин и семейного насилия, практические возникающие проблемы, а также приоритеты, направленные на их решение и повышение эффективности работы.
Участники также обсудили вопросы обеспечения системного реагирования государственных органов на случаи семейного насилия, взаимосвязанности действий, проводимых на различных этапах, надлежащей прослеживаемости случаев и организации последовательной работы.
Цель мероприятия заключалась в содействии развитию профессиональных навыков сотрудников полиции и следователей, а также в совершенствовании механизмов системного реагирования государственных органов в области предотвращения и противодействия насилию в отношении женщин и семейному насилию.