Քննարկվել են կանանց նկատմամբ և ընտանեկան բռնության դեպքերին համակարգված արձագանքի կատարելագործման հարցեր
27-07-2026 17:20 Հայաստան Հասարակություն
Ներքին գործերի նախարարության և Եվրոպայի խորհրդի երևանյան գրասենյակի համագործակցության շրջանակում հուլիսի 21-ին կազմակերպվել է քննարկում՝ կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության կանխարգելման ու դրանց դեմ արդյունավետ պայքարի թեմայով։
Քննարկմանը մասնակցել են ՆԳՆ ոստիկանության hամայնքային ոստիկանության գլխավոր վարչության մասնագիտական մեթոդական աջակցման վարչության պետ Գեորգի Խաչատրյանը, Ոստիկանության տարածքային ստորաբաժանումների, ինչպես նաև ՀՀ քննչական կոմիտեի ղեկավար կազմի ներկայացուցիչներ։
Գեորգի Խաչատրյանը կարևորել է նման ձևաչափով մասնագիտական քննարկումների անցկացումը՝ ընդգծելով, որ դրանք արդյունավետ հարթակ են ինչպես ոլորտում առկա խնդիրների վերհանման, այնպես էլ ընտանեկան բռնության դեպքերին ոստիկանության ծառայողների և քննիչների համակարգված ու ինստիտուցիոնալ արձագանքի ապահովման համար։
Նա շեշտել է նաև գործող մեխանիզմների և գործիքակազմերի շարունակական կատարելագործման, մասնագիտական կարողությունների զարգացման և իրավասու մարմինների միջև արդյունավետ համագործակցության կարևորությունը։
Քննարկման ընթացքում Եվրոպայի խորհրդի ազգային փորձագետները ներկայացրել են կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության դեպքերին ոստիկանության և քննչական մարմինների արձագանքի արդի մարտահրավերները, գործնականում առաջացող խնդիրները, ինչպես նաև դրանց լուծմանն ու աշխատանքների արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված առաջնահերթությունները։
Մասնակիցները քննարկել են նաև ընտանեկան բռնության դեպքերին պետական մարմինների համակարգված արձագանքի ապահովման, տարբեր փուլերում իրականացվող գործողությունների փոխկապակցվածության, դեպքերի պատշաճ հետագծելիության և հետևողական աշխատանքի կազմակերպման հարցերը։
Միջոցառման նպատակն է եղել նպաստել ոստիկանության ծառայողների և քննիչների մասնագիտական կարողությունների զարգացմանը, ինչպես նաև կատարելագործել կանանց նկատմամբ և ընտանեկան բռնության կանխարգելման ու հակազդման ոլորտում պետական մարմինների համակարգված արձագանքի մեխանիզմները։

Issues related to improving the coordinated response to cases of violence against women and domestic violence have been discussed.
27-07-2026 17:20 Armenia Social
The discussion on the prevention of violence against women and domestic violence, as well as effective measures to combat them, was organized on July 21 within the framework of cooperation between the Ministry of Internal Affairs and the Council of Europe’s office in Yerevan.
Participants in the discussion included Georgi Khachatryan, head of the Department of Professional Methodological Support of the Main Department of Community Police of the Ministry of Internal Affairs, as well as representatives from the territorial units of the police and the leadership of the Investigative Committee of the Republic of Armenia.
Georgi Khachatryan emphasized the importance of conducting professional discussions in such a format, highlighting that they serve as an effective platform for identifying existing problems in the field and ensuring a coordinated and institutional response from police officers and investigators to cases of domestic violence.
He also stressed the importance of continuous improvement of existing mechanisms and tools, the development of professional capacities, and effective cooperation between competent authorities.
During the discussion, national experts from the Council of Europe presented the current challenges in the response of police and investigative bodies to cases of violence against women and domestic violence, the practical issues that arise, as well as the priorities aimed at solving these issues and enhancing the effectiveness of their work.
Participants also discussed the issues of ensuring a coordinated response from state bodies to cases of domestic violence, the interconnection of actions carried out at different stages, proper traceability of cases, and the organization of consistent work.
The aim of the event was to contribute to the development of professional capacities of police officers and investigators, as well as to improve the mechanisms for a coordinated response from state bodies in the field of prevention and counteraction to violence against women and domestic violence.