27-07-2026 18:13 Ռուսաստան Քաղաքականություն
Ներկայիս պատմական փուլը ճակատագրական է Ռուսաստանի համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Կրեմլում VIII գումարման Պետական ​​Դումայի աշխատանքներն ավարտող պատգամավորների հետ հանդիպման ժամանակ։
«Պատմական փուլը հեշտ չէ և ճակատագրական է Ռուսաստանի համար։ Սա ակնհայտ է։ Այսօր դա հասկանում են ոչ միայն Պետական ​​Դումայի պատգամավորները, Ռուսաստանի կառավարության անդամները, վարչակազմերը և տարածաշրջանային ղեկավարները։ Ռուսաստանի Դաշնության յուրաքանչյուր սովորական քաղաքացի դա հասկանում է», - նշել է Պուտինը՝ հավելելով, որ երկիրն անցնում է հակամարտության շրջան։Պուտինը նաև նշել է, որ Ռուսաստանի ֆինանսական համակարգն այսօր կայուն է։
Նրա խոսքով՝ ցանկալի կլիներ տնտեսական աճի ավելի բարձր տեմպեր, սակայն դա կարող է արագացնել գնաճը։«Եվրամիության համեմատ տնտեսական աճի տեմպերով մենք նույնպես առաջ ենք: Բայց, իհարկե, ավելին կցանկանայինք: Իհարկե, կան ռիսկեր՝ գնաճի մեծացման ռիսկեր և համապատասխան հետևանքներ: Եվ կան մեծ առավելություններ այսօրվա քաղաքականությունից: Ո՞րն է հիմնական առավելությունը: Ռուսաստանի տնտեսական և ֆինանսական համակարգի կայունությունը։
Սա ամենակարևորն է։ Այս կայունությունը թույլ է տալիս մեզ լուծել արդյունաբերական զարգացման հարցերը ընդհանուր պաշտպանական արդյունաբերության մեջ և սոցիալական հարցեր», - ընդգծել է նա։Նա հավելել է, որ «Ռուսաստանը շարունակում է աշխարհում զբաղեցնել չորրորդ տեղը գնողունակության համարժեքության ցուցանիշով»՝ Չինաստանից, ԱՄՆ-ից և Հնդկաստանից հետո, և առաջինը՝ Եվրոպայում։

Настоящий исторический этап является судьбоносным для России, заявил Путин.
Настоящий исторический этап является судьбоносным для России. «Арменпресс» сообщает, что об этом заявил президент России Владимир Путин на встрече с депутатами, завершившими работу VIII созыва Государственной Думы в Кремле.
«Исторический этап нелегкий и судьбоносный для России. Это очевидно. Сегодня это понимают не только депутаты Государственной Думы, члены правительства России, администрации и региональные руководители. Каждый обычный гражданин Российской Федерации это понимает», - отметил Путин, добавив, что страна проходит через период конфликтов. Путин также отметил, что финансовая система России сегодня стабильна.
По его словам, было бы желательно более высокие темпы экономического роста, однако это может ускорить инфляцию. «По темпам экономического роста мы также впереди по сравнению с Европейским Союзом. Но, конечно, мы хотели бы большего. Конечно, есть риски - риски увеличения инфляции и соответствующие последствия. И есть большие преимущества сегодняшней политики. Какое главное преимущество? Стабильность экономической и финансовой системы России.
Это самое важное. Эта стабильность позволяет нам решать вопросы промышленного развития в рамках общего оборонного производства и социальные вопросы», - подчеркнул он. Он добавил, что «Россия продолжает занимать четвертое место в мире по показателю паритета покупательной способности» после Китая, США и Индии, и первое в Европе.