27-07-2026 18:13 Ռուսաստան Քաղաքականություն
Ներկայիս պատմական փուլը ճակատագրական է Ռուսաստանի համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Կրեմլում VIII գումարման Պետական ​​Դումայի աշխատանքներն ավարտող պատգամավորների հետ հանդիպման ժամանակ։
«Պատմական փուլը հեշտ չէ և ճակատագրական է Ռուսաստանի համար։ Սա ակնհայտ է։ Այսօր դա հասկանում են ոչ միայն Պետական ​​Դումայի պատգամավորները, Ռուսաստանի կառավարության անդամները, վարչակազմերը և տարածաշրջանային ղեկավարները։ Ռուսաստանի Դաշնության յուրաքանչյուր սովորական քաղաքացի դա հասկանում է», - նշել է Պուտինը՝ հավելելով, որ երկիրն անցնում է հակամարտության շրջան։Պուտինը նաև նշել է, որ Ռուսաստանի ֆինանսական համակարգն այսօր կայուն է։
Նրա խոսքով՝ ցանկալի կլիներ տնտեսական աճի ավելի բարձր տեմպեր, սակայն դա կարող է արագացնել գնաճը։«Եվրամիության համեմատ տնտեսական աճի տեմպերով մենք նույնպես առաջ ենք: Բայց, իհարկե, ավելին կցանկանայինք: Իհարկե, կան ռիսկեր՝ գնաճի մեծացման ռիսկեր և համապատասխան հետևանքներ: Եվ կան մեծ առավելություններ այսօրվա քաղաքականությունից: Ո՞րն է հիմնական առավելությունը: Ռուսաստանի տնտեսական և ֆինանսական համակարգի կայունությունը։
Սա ամենակարևորն է։ Այս կայունությունը թույլ է տալիս մեզ լուծել արդյունաբերական զարգացման հարցերը ընդհանուր պաշտպանական արդյունաբերության մեջ և սոցիալական հարցեր», - ընդգծել է նա։Նա հավելել է, որ «Ռուսաստանը շարունակում է աշխարհում զբաղեցնել չորրորդ տեղը գնողունակության համարժեքության ցուցանիշով»՝ Չինաստանից, ԱՄՆ-ից և Հնդկաստանից հետո, և առաջինը՝ Եվրոպայում։

The current historical phase is crucial for Russia. According to «Armenpress», this was stated by Russian President Vladimir Putin during a meeting with deputies completing their work in the VIII convocation of the State Duma at the Kremlin.
«The historical phase is not easy and is crucial for Russia. This is obvious. Today, this is understood not only by the deputies of the State Duma, members of the Russian government, administrations, and regional leaders. Every ordinary citizen of the Russian Federation understands this,» Putin noted, adding that the country is going through a period of conflict. Putin also mentioned that Russia's financial system is stable today.
According to him, it would be desirable to have higher rates of economic growth, but this could accelerate inflation. «In comparison to the European Union, we are also ahead in terms of economic growth rates. But, of course, we would like more. Of course, there are risks—risks of increased inflation and corresponding consequences. And there are significant advantages to today’s policies. What is the main advantage? The stability of Russia's economic and financial system.
This is the most important thing. This stability allows us to address issues of industrial development within the overall defense industry and social issues,» he emphasized. He added that «Russia continues to rank fourth in the world in terms of purchasing power parity» after China, the USA, and India, and first in Europe.