Ռուսաստանը հուլիսի 27-ից սահմանափակում է կաթնամթերքի ներմուծումը Հայաստանից
«Ռոսսելխոզնադզորի» պետի տեղակալ Կոնստանտին Սավենկովի՝ ծառայության տարածքային վարչությունների և Ռուսաստանի Դաշնային մաքսային ծառայության ղեկավարներին ուղղված նամակի համաձայն՝ գործակալությունը դիմել է Հայաստանի սննդի անվտանգության տեսչությանը՝ խնդրելով կասեցնել կաթնամթերքի անասնաբուժական հավաստագրումը բոլոր հայկական ձեռնարկություններից՝ ռուս ստացողներին, 2026 թվականի հուլիսի 27-ից սկսած։
«Ապահովել վերահսկողությունը Հայաստանից Ռուսաստանի Դաշնություն կաթնամթերքի ներմուծման կանխարգելման նկատմամբ՝ սկսած 2026 թվականի հուլիսի 27-ից»,- ասվում է փաստաթղթում։
«Ռոսսելխոզնադզորը» մամուլի հաղորդագրության մեջ հայտնել է, որ իր մասնագետները հուլիսի 14-21-ը ստուգել են Հայաստանի կաթնամթերքի վերամշակման գործարանները, որոնք Ռուսաստան են մատակարարում արտադրանք՝ հանրապետության անասնաբուժական ծառայության երաշխիքներով, և հայտնաբերել են մի շարք խախտումներ։
Անասնաբուժական ծառայության տվյալներով՝ ստուգման արդյունքում, իբր, բացահայտվել է վարակված անասունների կաթի օգտագործումը Ռուսաստան արտահանվող արտադրանքի արտադրության մեջ։
«Հաստատվել են նաև երրորդ երկրներից հումքի օգտագործման դեպքեր՝ Ռուսաստանի շուկայի համար բարձր յուղայնությամբ արտադրանք արտադրելու համար, չնայած ՀՀ անասնաբուժական ծառայության կողմից նախկինում տրված հավաստիացումներին՝ տեղական հումքի կամ ԵԱՏՄ ձեռնարկություններից ստացված հումքի օգտագործման վերաբերյալ», - ասվում է ծառայության մամուլի հաղորդագրության մեջ։
Նշվել է նաև, թե հաստատվել են 2023-2024 թվականների ընթացքում գրանցված խախտումներ ևս։ Դրանք վերաբերում են հումքի և պատրաստի արտադրանքի անասնաբուժական ուղեկցող փաստաթղթերի տրամադրմանը, ներմուծվող հումքի անասնաբուժական և սանիտարական ստուգումների անցկացմանը, ռիսկերի կառավարման համակարգերի գործունեությանը և արտադրության վերահսկողության ծրագրերի իրականացմանը, ըստ Ռոսսելխոզնադզորի։
Զեկույցի համաձայն՝ Հայաստանում ներկայումս բացակայում է արտադրության մեջ օգտագործվող կաթի կամ այլ կաթնամթերքի հումքի ծագումը և անվտանգությունը հաստատող համակարգ։
«Հաշվի առնելով հայտնաբերված խախտումները՝ Ռոսսելխոզնադզորը միջոցներ է ձեռնարկել Ռուսաստան հատկապես վտանգավոր վարակների ներմուծումը և ներքին շուկայում անվտանգ կաթնամթերքի վաճառքը կանխելու համար», - ասվում է հայտարարության մեջ։
Ներկայումս արգելվում է նաև Հայաստանից ձկան և բոլոր տեսակի կարանտինային ապրանքների, այդ թվում՝ ծաղիկների ներմուծումը։

Russia is restricting the import of dairy products from Armenia starting July 27.
armtimes.com  «Rosselkhoznadzor» will restrict the import of dairy products from Armenia starting July 27.
According to a letter from Konstantin Savenkov, Deputy Head of «Rosselkhoznadzor», to the heads of the territorial departments of the service and the Federal Customs Service of Russia, the agency has requested the Armenian Food Safety Inspection to suspend the veterinary certification of dairy products from all Armenian enterprises for Russian recipients, starting from July 27, 2026.
«Ensure control over the prevention of dairy product imports from Armenia to the Russian Federation starting from July 27, 2026», the document states.
«Rosselkhoznadzor» announced in a press release that its specialists inspected dairy processing plants in Armenia that supply products to Russia under the guarantees of the republic's veterinary service from July 14 to 21 and discovered several violations.
According to the veterinary service, the inspection allegedly revealed the use of milk from infected animals in the production of products exported to Russia.
«Cases of using raw materials from third countries for producing high-fat products for the Russian market have also been established, despite previous assurances from the RA veterinary service regarding the use of local raw materials or raw materials obtained from EAEU enterprises», the service's press release states.
It was also noted that violations recorded during 2023-2024 have been confirmed. These relate to the provision of veterinary accompanying documents for raw materials and finished products, conducting veterinary and sanitary inspections of imported raw materials, the functioning of risk management systems, and the implementation of production control programs, according to Rosselkhoznadzor.
According to the report, there is currently no system in Armenia to verify the origin and safety of milk or other dairy raw materials used in production.
«Considering the identified violations, Rosselkhoznadzor has taken measures to prevent the import of especially dangerous infections into Russia and the sale of safe dairy products in the domestic market», the statement says.
Currently, the import of fish and all types of quarantine goods, including flowers, from Armenia is also prohibited.