1in.am Ռուսաստանի տասնյակ իրավաբանական անձանց դեմ Եվրամիության պատժամիջոցների 21 -րդ փաթեթը համաձայնեցվել է։ Ադրբեջանական ընդդիմադիր Gazetchi կայքի տեղեկություններով, ցանկում ընդգրկված է նաև «Redwood Global Supply FZ-LLC» ընկերությունը, որ անցյալ տարվանից ենթարկված է նաև Մեծ Բրիտանիայի կառավարության պատժամիջոցներին։
Ըստ բաց աղբյուրների, այդ ընկերությունը գրանցված է Արաբական միացյալ էմիրություններում, բայց հիմնադիրների և բաժնետերերի մասին տեղեկություններ չեն հրապարակվում։ Ուկրաինայի կառավարության հրապարակած տվյալներով՝ ընկերությունը «ռուսական անմշակ նավթի խոշոր արտահանողներից մեկն» է։
Ադրբեջանական ընդդիմադիր կայքը պարզել է, որ ռուսաստանյան նավթի խոշոր ծավալներով արտահանմամբ զբաղվող ընկերության «մենեջերներ են Թահիր Գարաևը, Էթիբար Էյուբովը, Թալաթ Սաֆարովը և Ահմեդ Քերիմովը»։ Պարզ չէ, թե նշված անձինք Ադրբեջանի՞, թե՞ այլ երկրի քաղաքացի են, բայց «հիմնավոր ենթադրություն կա, որ նրանք կապ ունեն «Լուկօյլ» ընկերության սեփականատեր Վագիթ Ալեքպերովի հետ»։
«Լուկօյլը» ռուսաստանյան նավթային խոշոր ընկերություն է, որ մասնաբաժին ունի Բաքու-Ջեյհան նախագծում։ Նրա սեփականատեր Ալեքպերովը Ռուսաստանի հարյուր ազդեցիկ գործիչների շարքում կայուն վարկանիշ ունի։
Որքանո՞վ է «Redwood Global Supply FZ-LLC» ընկերությունը կապված Ադրբեջանի իշխանությունների կամ SOCAR նավթագազային պետական ընկերության հետ, հայտնի չէ։ Ավելի վաղ պարզվել է, որ Եվրամիության կողմից պատժամիջոցների ենթարկված մի քանի լցանավերի սեփականատեր հանդիսացող ընկերությունը գրանցված է Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքի բազմաբնակարանային շենքում, իսկ հիմնադիր կապիտալը կազմում է ընդամենը հազար մանաթ։
Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև նավթագազային ոլորտում ստվերային համագործակցության մասին միջազգային մամուլը միշտ է ահազանգել։ Կասկածներ կան, որ Ադրբեջանից Եվրամիության երկրներ արտահանվող բնական գազի ծավալների մեծ մասը «իրականում ռուսաստանյան» է։ Այդ տեղեկությունները պաշտոնապես չեն հաստատվել, բայց և չեն հերքվել։ Եվրամիության պատժամիջոցների ցանկում Ադրբեջանում գրանցված լցանավային և ռուսաստանյան հում նավթի արտահանմամբ զբաղվող և ադրբեջանցի մենեջերներ ունեցող ընկերությունների ընդգրկումը Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև «գործարքների» մասին կասկածները ավելի է խորացնում։
Եվրամիության կողմից ռուսաստանյան ընկերությունների և բանկեր դեմ պատժամիջոցների փաթեթի ընդունումը հաջորդել է Իլհամ Ալիևի Բեռլին այցին, որի ընթացքում նա հայտարարել է ԵՄ էներգետիկ անվտանգոության հարցում Ռուսաստանին փոխարինելու Ադրբեջանի կարողությունների և պատրաստակամության մասին։ Եթե հաստատվի, որ Ադրբեջանը կամ նրա հետ ուղղակի կամ միջնորդավորված ընկերությունները փաստացի աջակցում են Ռուսաստանին և զբաղվում ռուսաստանյան անմշակ նավթի խոշոր ծավալների արտահանմամբ, ապա եվրոպական հանրային կարծիքը կարող է տրամադրվել Ալիևի դեմ։ Մանավանդ որ եվրոպական տարբեր երկրներում գործող ադրբեջանցի քաղաքական վտարանդիները բողոքում են Եվրահնաձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի «հարմարվողականությունից» և նրան քննադատում «գազի դիմաց մարդու իրավունքների պաշտպանությունը անտեսելու» համար։

1in.am Согласован 21-й пакет санкций Европейского Союза против десятков юридических лиц России. По информации азербайджанского оппозиционного сайта Gazetchi, в списке также находится компания «Redwood Global Supply FZ-LLC», которая с прошлого года также подвергается санкциям со стороны правительства Великобритании.
Согласно открытым источникам, эта компания зарегистрирована в Объединенных Арабских Эмиратах, но информация о ее учредителях и акционерах не публикуется. По данным, опубликованным правительством Украины, компания является «одним из крупных экспортеров российской нефти».
Азербайджанский оппозиционный сайт выяснил, что «менеджерами компании, занимающейся экспортом больших объемов российской нефти, являются Тахир Гараев, Этитар Эйубов, Талат Сафаров и Ахмед Керимов». Неясно, являются ли указанные лица гражданами Азербайджана или другой страны, но «существует обоснованное предположение, что они связаны с владельцем компании «Лукойл» Вагитом Алекперовым».
«Лукойл» — крупная российская нефтяная компания, имеющая долю в проекте Баку-Тбилиси-Джейхан. Ее владелец Алекперов стабильно занимает высокие позиции среди ста влиятельных деятелей России.
Насколько компания «Redwood Global Supply FZ-LLC» связана с властями Азербайджана или государственной нефтегазовой компанией SOCAR, неизвестно. Ранее было установлено, что компания, являющаяся владельцем нескольких танкеров, подвергшихся санкциям со стороны Европейского Союза, зарегистрирована в многоэтажном здании города Сумгаит в Азербайджане, а ее уставный капитал составляет всего тысячу манатов.
Международная пресса всегда сигнализировала о теневом сотрудничестве в нефтегазовой сфере между Россией и Азербайджаном. Существуют подозрения, что большая часть объемов природного газа, экспортируемого из Азербайджана в страны Европейского Союза, «на самом деле российская». Эта информация официально не подтверждена, но и не опровергнута. Включение в список санкций Европейского Союза компаний, зарегистрированных в Азербайджане и занимающихся экспортом танкерной и российской сырой нефти, а также имеющих азербайджанских менеджеров, еще больше углубляет подозрения о «сделках» между Россией и Азербайджаном.
Принятие пакета санкций против российских компаний и банков со стороны Европейского Союза последовало за визитом Ильхама Алиева в Берлин, во время которого он заявил о возможностях и готовности Азербайджана заменить Россию в вопросах энергетической безопасности ЕС. Если будет установлено, что Азербайджан или его прямые или посреднические компании фактически поддерживают Россию и занимаются экспортом больших объемов российской сырой нефти, то общественное мнение в Европе может быть настроено против Алиева. Тем более что азербайджанские политические эмигранты, действующие в различных европейских странах, жалуются на «уступчивость» президента Европейской комиссии Урсулы фон дер Ляйен и критикуют ее за «игнорирование защиты прав человека в обмен на газ».