Կիևի կողմնակիցները պետք է պատասխանատվություն կրեն Ուկրաինայի ագրեսիայի համար. Իրանի ԱԳՆ
Ուկրաինային աջակցող բոլոր երկրները պետք է պատասխանատվություն կրեն Կիևի ագրեսիվ գործողությունների համար, ինչպիսին է հարվածը Կասպից ծովում իրանական առևտրային նավին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչ Էսմայիլ Բաղային։«Անշուշտ, այն բոլոր բոլոր կողմերը, որոնք իրենց այս կամ այն ​​չափով համարում են ուկրաինական վարչակարգի կողմնակիցներ, պետք է պատասխանատվություն կրեն այս հարցում:
Ըստ էության, Ուկրաինայի նախագահի վարքագիծը հիշեցնում է անարխիստների գործողությունները, որոնք Առաջին համաշխարհային պատերազմի նախօրեին կատարեցին ցուցադրական և չափազանց վտանգավոր գործողություններ, որոնց հետևանքներն ազդել են ամբողջ Եվրոպայի վրա», - նրա խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ գործակալությունը:
Բաղային կոչ է արել «նրանց, ովքեր կանգնած են (խմբ.՝ Ուկրաինայի նախագահ) Զելենսկու թիկունքին, ավելի լավ վերահսկել նրան», այլապես այդ գործողությունները կարող են հետևանքների հանգեցնել ամբողջ աշխարհի համար։Հուլիսի 25-ին Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ Ուկրաինան Կասպից ծովում հարված է հասցրել իրանական առևտրային նավի, ինչի հետևանքով զոհվել է անձնակազմի մեկ անդամ, մի քանիսը վիրավորվել են: Իրանի ԱԳՆ-ն կանչել է Ուկրաինայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարին և հայտնել, որ անպատասխան չի թողնի այս հարձակումը։

All countries supporting Ukraine must bear responsibility for Kyiv's aggressive actions, such as the strike on an Iranian commercial vessel in the Caspian Sea.
According to «Armenpress», this was stated by the representative of Iran's Ministry of Foreign Affairs, Esmail Baghaei, at a press conference. «Certainly, all those parties who consider themselves supporters of the Ukrainian regime to some extent must bear responsibility in this matter.»
Essentially, the behavior of the President of Ukraine resembles the actions of anarchists who carried out demonstrative and extremely dangerous actions on the eve of World War I, the consequences of which affected all of Europe,» TASS agency quotes him as saying.
Baghaei called on «those who stand behind (editor's note: Ukrainian President) Zelensky to better control him,» otherwise these actions could lead to consequences for the entire world. On July 25, Iran's Ministry of Foreign Affairs announced that Ukraine had struck an Iranian commercial vessel in the Caspian Sea, resulting in the death of one crew member and injuries to several others. Iran's Foreign Ministry summoned the temporary chargé d'affaires of Ukraine and stated that it would not leave this attack unanswered.