Կիևի կողմնակիցները պետք է պատասխանատվություն կրեն Ուկրաինայի ագրեսիայի համար. Իրանի ԱԳՆ
Ուկրաինային աջակցող բոլոր երկրները պետք է պատասխանատվություն կրեն Կիևի ագրեսիվ գործողությունների համար, ինչպիսին է հարվածը Կասպից ծովում իրանական առևտրային նավին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչ Էսմայիլ Բաղային։«Անշուշտ, այն բոլոր բոլոր կողմերը, որոնք իրենց այս կամ այն ​​չափով համարում են ուկրաինական վարչակարգի կողմնակիցներ, պետք է պատասխանատվություն կրեն այս հարցում:
Ըստ էության, Ուկրաինայի նախագահի վարքագիծը հիշեցնում է անարխիստների գործողությունները, որոնք Առաջին համաշխարհային պատերազմի նախօրեին կատարեցին ցուցադրական և չափազանց վտանգավոր գործողություններ, որոնց հետևանքներն ազդել են ամբողջ Եվրոպայի վրա», - նրա խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ գործակալությունը:
Բաղային կոչ է արել «նրանց, ովքեր կանգնած են (խմբ.՝ Ուկրաինայի նախագահ) Զելենսկու թիկունքին, ավելի լավ վերահսկել նրան», այլապես այդ գործողությունները կարող են հետևանքների հանգեցնել ամբողջ աշխարհի համար։Հուլիսի 25-ին Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ Ուկրաինան Կասպից ծովում հարված է հասցրել իրանական առևտրային նավի, ինչի հետևանքով զոհվել է անձնակազմի մեկ անդամ, մի քանիսը վիրավորվել են: Իրանի ԱԳՆ-ն կանչել է Ուկրաինայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարին և հայտնել, որ անպատասխան չի թողնի այս հարձակումը։

Все страны, поддерживающие Украину, должны нести ответственность за агрессивные действия Киева, такие как удар по иранскому торговому судну в Каспийском море:
«Арменпресс»- сообщает, что об этом на пресс-конференции заявил представитель Министерства иностранных дел Ирана Эсмаил Багаи. «Безусловно, все стороны, которые в той или иной степени считают себя сторонниками украинского режима, должны нести ответственность по этому вопросу:
По сути, поведение президента Украины напоминает действия анархистов, которые накануне Первой мировой войны совершали демонстративные и крайне опасные действия, последствия которых затронули всю Европу», - приводит его слова агентство ТАСС:
Багаи призвал «тех, кто стоит за (ред. - президентом Украины) Зеленским, лучше контролировать его», иначе эти действия могут привести к последствиям для всего мира. 25 июля Министерство иностранных дел Ирана заявило, что Украина нанесла удар по иранскому торговому судну в Каспийском море, в результате чего погиб один член экипажа, несколько получили ранения. Иранское МИД вызвало временного поверенного в делах Украины и заявило, что не оставит этот нападение без ответа.