Հայտնի են ծանրամարտի Հայաստանի երիտասարդների առաջնության չեմպիոններն ու մեդալակիրները
Սպորտի կառավարման կենտրոնի Սիմոն Մարտիրոսյանի անվան ծանրամարտի մարզադպրոցում օրերս անցկացվել է ծանրամարտի Հայաստանի 2026 թվականի երիտասարդների առաջնությունը, որին տղաների և աղջիկների 8-ական քաշային կարգերում շուրջ 100 ծանրորդ է մասնակցել:
Մրցումային առաջին օրը պայքարի մեջ են մտել աղջիկները:
Ըստ քաշային կարգերի` Հայաստանի չեմպիոններ են դարձել՝
Տղաների 60 կգ քաշային կարգում Հայաստանի առաջնության չեմպիոնի կոչմանն արժանացել է Վոլոդյա Սարգսյանը՝ երկամարտի 240 կգ արդյունքով: Արծաթե մեդալին արժանացել է Թորգոմ Սահակյանը (Գյումրի, երկամարտ` 229 կգ), իսկ բրոնզե մեդալին՝ Արմեն Ղազարյանը (Գյումրի, երկամարտ` 225 կգ):
65 կգ քաշային կարգում չեմպիոն է դարձել Դավիթ Առաքելյանը (Գյումրի, երկամարտ` 266 կգ), երկրորդ տեղը զբաղեցրել է Արտուշ Գրիգորյանը (Գյումրի, երկամարտ` 263 կգ), իսկ լավագույն եռյակը եզրափակել է Սեյրան Ադիբեկյանը (ԵՕՀՊՄՔ, երկամարտ` 255 կգ):
70 կգ քաշային կարգում Հայաստանի չեմպիոն է հռչակվել Սամվել Մարտիրոսյանը (Վաղարշապատ, երկամարտ` 285 կգ): Արծաթե մեդալակիր է դարձել Տիգրան Այվազյանը (Վանաձոր, երկամարտ` 251 կգ), իսկ եռյակը եզրափակել է Նվեր Մկրտչյանը (Վեդի, երկամարտ` 245 կգ):
75 կգ քաշային կարգում ոսկե մեդալին արժանացել է Նարեկ Գրիգորյանը (ԲԿՄԱ, երկամարտ` 320), երկրորդ տեղը զբաղեցրել է Հովհաննես Հովհաննիսյանը (ԲԿՄԱ, երկամարտ` 288 կգ), իսկ բրոնզե մեդալակիր է դարձել Աշոտ Մարտիրոսյանը (Վաղարշապատ, երկամարտ` 256 կգ):
85 կգ քաշային կարգում չեմպիոն է հռչակվել Նարեկ Մկրտչյանը (Վանաձոր, երկամարտ` 326 կգ), արծաթե մեդալը նվաճել է Աշոտ Գասպարյանը (ԲԿՄԱ, երկամարտ` 322 կգ), իսկ բրոնզե մեդալը՝ Հայկ Հարությունյանը (Բաղրամյան, երկամարտ` 297 կգ):
95 կգ քաշային կարգում Հայաստանի առաջնության չեմպիոն է դարձել Վալերիկ Մովսիսյանը (ԲԿՄԱ, երկամարտ` 340 կգ), արծաթե մեդալակիր է դարձել Հովհաննես Ղահրամանյանը (ԲԿՄԱ, երկամարտ` 296 կգ), իսկ եռյակը եզրափակել է Նարեկ Ծատուրյանը (Վեդի, երկամարտ` 280 կգ):
110 կգ քաշային կարգում պատվո հարթակի երեք աստիճաններին կանգնել են գյումրեցի ծանրորդները: Հայաստանի չեմպիոն է դարձել Ալեքս Մեսրոպյանը (երկամարտ` 287 կգ), արծաթե մեդալը նվաճել է Էդգար Մահլամյանը (երկամարտ` 286 կգ), իսկ եռյակը եզրափակել է Հենրիկ Հարությունյանը (երկամարտ` 270կգ):
+110 կգ քաշային կարգում Հայաստանի առաջնության չեմպիոն է հռչակվել Գագիկ Մկրտչյանը (Վեդի, երկամարտ` 330 կգ), արծաթե մեդալակիր է դարձել Գարեգին Մխիթարյանը (Գյումրի, երկամարտ` 311 կգ), իսկ բրոնզե մեդալակիր՝ Անդրանիկ Մարգարյանը (Վաղարշապատ, երկամարտ` 292 կգ):

The champions and medalists of the Armenian Youth Weightlifting Championship are known.
The Armenian Youth Weightlifting Championship for 2026 has recently been held at the Simon Martirosyan Weightlifting Sports School of the Sports Management Center, with around 100 weightlifters participating in 8 weight categories for boys and girls.
On the first day of the competition, the girls entered the fray.
According to the weight categories, the champions of Armenia are:
49 kg - Ophelia Hovhannisyan (Gyumri, total lift 109 kg), 53 kg - Milena Hovhannisyan (Ararat, total lift 117 kg), 57 kg - Araksya Sirakanyan (Gyumri, total lift 137 kg), 61 kg - Angelina Hovhannisyan (Ararat, total lift 132 kg), 69 kg - Meri Misakyan (Kasakh, total lift 200 kg), 77 kg - Alina Sukiasyan (Sevan, total lift 223 kg), 86 kg - Emma Poghosyan (Gyumri, total lift 240 kg), +86 kg - Nare Arakelyan (Ararat, total lift 200 kg).
In the boys' 60 kg weight category, the title of Armenian champion has been awarded to Volodya Sargsyan with a total lift of 240 kg. The silver medal was won by Torgom Sahakyan (Gyumri, total lift 229 kg), while the bronze medal went to Armen Ghazaryan (Gyumri, total lift 225 kg).
In the 65 kg weight category, the champion is Davit Arakelyan (Gyumri, total lift 266 kg), second place was taken by Artush Grigoryan (Gyumri, total lift 263 kg), and the top three was completed by Seyran Adibekyan (YOHPMK, total lift 255 kg).
In the 70 kg weight category, the Armenian champion has been declared Samvel Martirosyan (Vagharshapat, total lift 285 kg). The silver medalist is Tigran Aivazyan (Vanadzor, total lift 251 kg), while the top three was rounded out by Nver Mkrtchyan (Vedi, total lift 245 kg).
In the 75 kg weight category, the gold medal was awarded to Narek Grigoryan (BKMA, total lift 320 kg), second place was taken by Hovhannes Hovhannisyan (BKMA, total lift 288 kg), and the bronze medalist became Ashot Martirosyan (Vagharshapat, total lift 256 kg).
In the 85 kg weight category, the champion has been declared Narek Mkrtchyan (Vanadzor, total lift 326 kg), the silver medal was won by Ashot Gasparyan (BKMA, total lift 322 kg), and the bronze medal went to Hayk Harutyunyan (Baghramyan, total lift 297 kg).
In the 95 kg weight category, the champion of the Armenian Championship has become Valerik Movsisyan (BKMA, total lift 340 kg), the silver medalist is Hovhannes Ghahramanyan (BKMA, total lift 296 kg), while the top three was completed by Narek Tsaturyan (Vedi, total lift 280 kg).
In the 110 kg weight category, the podium was occupied by weightlifters from Gyumri. The champion of Armenia has become Alex Mesropyan (total lift 287 kg), the silver medal was won by Edgar Mahlamyan (total lift 286 kg), and the top three was rounded out by Henrik Harutyunyan (total lift 270 kg).
In the +110 kg weight category, the champion of the Armenian Championship has been declared Gagik Mkrtchyan (Vedi, total lift 330 kg), the silver medalist is Garegin Mkhitaryan (Gyumri, total lift 311 kg), while the bronze medalist is Andranik Margaryan (Vagharshapat, total lift 292 kg).