ԱՄՆ Կենտրոնական հրամանատարության ղեկավարը խորհուրդ է տվել Թրամփին դադարեցնել Իրանին հարվածները Հորմուզի նեղուցի շրջանում. Axios
27-07-2026 17:45 ԱՄՆ Ի՞նչ է գրում մամուլը
1lurer.am  ԱՄՆ Կենտրոնական հրամանատարության (CENTCOM) ղեկավար, ծովակալ Բրեդ Քուփերը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին խորհուրդ է տվել դադարեցնել Հորմուզի նեղուցի շրջանում իրանական թիրախներին հարվածները, քանի որ այդ հարձակումները հասել են իրենց արդյունավետության սահմաններին, հաղորդում է Axios-ը՝ հղում անելով տեղեկացված աղբյուրներին։
Նրանց խոսքով՝ Քուփերի, ինչպես նաև մյուս խորհրդականների առաջարկությունը, ազդել է Թրամփի՝ Իրանին ԱՄՆ հարվածները դադարեցնելու որոշման վրա։
Երկու շաբաթվա ընթացքում առաջին անգամ Թրամփը հրամայել է զինվորականներին դադարեցնել կրակը և չհարվածել իրանական թիրախներին Իրանի հարավային ափի մոտ և Հորմուզի նեղուցի շրջանում։
Աղբյուրների խոսքով՝ այս շաբաթվա սկզբին Քուփերը Պենտագոնին, Շտաբների պետերի միացյալ կոմիտեին և Սպիտակ տանը ներկայացրել է իր առաջարկությունները հետագա գործողությունների վերաբերյալ։ Նա ընդգծել է, որ Հորմուզի նեղուցի շրջանում երկշաբաթյա հարվածները զգալիորեն նվազեցրել են նավերի վրա հարձակվելու Իրանի կարողությունը, ռմբակոծությունների հիմնական թիրախները մեծ մասամբ սպառվել են:
Միևնույն ժամանակ, CENTCOM-ի ղեկավարը նշել է, որ հնարավոր հաջորդ քայլը կարող է լինել լայնածավալ ռազմական գործողությունների վերսկսումը, որպեսզի ավարտվի թիրախների 20%-ի ոչնչացումը, որոնք ամերիկացի զինվորականները նշել են, բայց չեն խոցել «Էպիկական ցասում» գործողության ժամանակ:

The head of the U.S. Central Command has advised Trump to stop strikes against Iran in the Strait of Hormuz, Axios reports.
27-07-2026 17:45 USA Press of Diaspora
1lurer.am  The head of the U.S. Central Command (CENTCOM), Admiral Brad Cooper, has advised U.S. President Donald Trump to cease strikes on Iranian targets in the Strait of Hormuz, as these attacks have reached their limits of effectiveness, Axios reports, citing informed sources.
According to them, Cooper's, as well as other advisors' recommendations, have influenced Trump's decision to halt U.S. strikes against Iran.
For the first time in two weeks, Trump has ordered military personnel to cease fire and not strike Iranian targets near Iran's southern coast and in the Strait of Hormuz.
Sources indicate that earlier this week, Cooper presented his recommendations for further actions to the Pentagon, the Joint Chiefs of Staff, and the White House. He emphasized that the two-week strikes in the Strait of Hormuz have significantly reduced Iran's ability to attack ships, and the main targets of the bombings have largely been depleted.
At the same time, the CENTCOM commander noted that the next possible step could be the resumption of large-scale military operations to complete the destruction of 20% of the targets identified by U.S. military personnel but not struck during the "Epic Fury" operation: