ԱՄՆ Կենտրոնական հրամանատարության ղեկավարը խորհուրդ է տվել Թրամփին դադարեցնել Իրանին հարվածները Հորմուզի նեղուցի շրջանում. Axios
27-07-2026 17:45 ԱՄՆ Ի՞նչ է գրում մամուլը
1lurer.am  ԱՄՆ Կենտրոնական հրամանատարության (CENTCOM) ղեկավար, ծովակալ Բրեդ Քուփերը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին խորհուրդ է տվել դադարեցնել Հորմուզի նեղուցի շրջանում իրանական թիրախներին հարվածները, քանի որ այդ հարձակումները հասել են իրենց արդյունավետության սահմաններին, հաղորդում է Axios-ը՝ հղում անելով տեղեկացված աղբյուրներին։
Նրանց խոսքով՝ Քուփերի, ինչպես նաև մյուս խորհրդականների առաջարկությունը, ազդել է Թրամփի՝ Իրանին ԱՄՆ հարվածները դադարեցնելու որոշման վրա։
Երկու շաբաթվա ընթացքում առաջին անգամ Թրամփը հրամայել է զինվորականներին դադարեցնել կրակը և չհարվածել իրանական թիրախներին Իրանի հարավային ափի մոտ և Հորմուզի նեղուցի շրջանում։
Աղբյուրների խոսքով՝ այս շաբաթվա սկզբին Քուփերը Պենտագոնին, Շտաբների պետերի միացյալ կոմիտեին և Սպիտակ տանը ներկայացրել է իր առաջարկությունները հետագա գործողությունների վերաբերյալ։ Նա ընդգծել է, որ Հորմուզի նեղուցի շրջանում երկշաբաթյա հարվածները զգալիորեն նվազեցրել են նավերի վրա հարձակվելու Իրանի կարողությունը, ռմբակոծությունների հիմնական թիրախները մեծ մասամբ սպառվել են:
Միևնույն ժամանակ, CENTCOM-ի ղեկավարը նշել է, որ հնարավոր հաջորդ քայլը կարող է լինել լայնածավալ ռազմական գործողությունների վերսկսումը, որպեսզի ավարտվի թիրախների 20%-ի ոչնչացումը, որոնք ամերիկացի զինվորականները նշել են, բայց չեն խոցել «Էպիկական ցասում» գործողության ժամանակ:

Командующий Центральным командованием США посоветовал Трампу прекратить удары по Ирану в районе Ормузского пролива. Axios
27-07-2026 17:45 США Обзор прессы Диаспоры
1lurer.am Глава Центрального командования США (CENTCOM) адмирал Брэд Купер посоветовал президенту США Дональду Трампу прекратить удары по иранским целям в районе Ормузского пролива, так как эти атаки достигли пределов своей эффективности, сообщает Axios со ссылкой на осведомленные источники.
По их словам, предложение Купера, а также других советников, повлияло на решение Трампа прекратить удары США по Ирану.
Впервые за две недели Трамп приказал военным прекратить огонь и не наносить удары по иранским целям у южного побережья Ирана и в районе Ормузского пролива.
По словам источников, в начале этой недели Купер представил Пентагону, Объединенному комитету начальников штабов и Белому дому свои предложения по дальнейшим действиям. Он подчеркнул, что двухнедельные удары в районе Ормузского пролива значительно снизили способность Ирана атаковать корабли, основные цели бомбардировок в значительной степени исчерпаны.
В то же время глава CENTCOM отметил, что следующим возможным шагом может стать возобновление широкомасштабных военных операций, чтобы завершить уничтожение 20% целей, которые американские военные обозначили, но не поразили во время операции «Эпический гнев».