27-07-2026 16:40 Քաղաքականություն
1in.am  Ադրբեջանը Հարավային Կովկասում Ռուսաստանի գերակայությանը վերջ է տվել։ Այս եզրակացությանն է եկել Ուկրաինայի Արտաքին հետախուզության ծառայությունը։ Տեղեկատվությունը տարածել է Բաքվի իշխանկան minval.az-ը՝ առանց սկզբնաղբյուրի վկայակոչման։ Ադրբեջանական լրատվամիջոցին, երևում է, հետաքրքրել է ոչ այնքան նյութի հավաստիությունը, այլ՝ ներքին և արտաքին ազդեցությունը։ Մանավանդ որ Ուկրաինայի ԱՀԾ-ն հատուկ նշել է Եվրոպայի էներեգետիկ շուկայում «Ռուսաստանին լիովին փոխարինելու պատրաստակամության» մասին Բեռլինում Իլհամ Ալիևի հայտարարության կարևորությունը։
Նախապատերազմական 2021թ․-ին Ռուսաստանը Եվրոպա է արտահանել 155 միլիարդ խորանարդ մետր գազ։ Ադրբեջանը պարտավորված է 2027թ․ Եվրամիության երկրներ արտահանել ընդհանուր առմամբ 20 միլիարդ խորանարդ մետր գազ։ Ծավալների ահռելի տարբերությունը վկայում է, որ Ադրբեջանը գազի եվրոպական շուկայում Ռուսաստանին փոխարինել պարզապես չի կարող։ Ինչպես ասում են՝ այն մակարդակը չէ։
Բայց արտաքին քաղաքական «լեգենդը» հյուսվել է, և Ուկրաինան ԱՀԾ մակարդակով Ալիևին սատարել է։ Ընդ որում, այդ մասին տեղեկությունը տարածվել է Կասպից ծովում իրանական բեռնանավի խոցման և այդ առթիվ Ուկրաինայի հասցեին Թեհրանի կոշտ հայտարարության համատեքստում։
Fox News-ին հարցազրույցում Զելեսնկին հայտարարել է, որ Իրանը Ուկրաինայի դեմ «պատերազմին մասնակցում է առաջին տարուց ի վեր»։ Նա վկայակոչել է Իրանի կողմից Ռուսաստանին ԱԹՍ-եր մատակարարելու, իսկ հետագայում արտադրության լիցենզիա և տեխնոլոգիաներ տրամադրելու «անհերքելի փաստերը»։ Ռուսաստան-Իրան և հակառակ ուղղությամբ բեռնափոխադրումների լոգիստիկան առնվազն հետախուզական առումով «միջնորդավորված» է Ադրբեջանով։
Կարելի է ենթադրել, որ Եվրամիության «էներգետիկ անվտանգությունը ապահովելու Ադրբեջանի պատրաստակամության» քարոզչությունը, որի հավաստիությանը իրականում ոչ ոք չի հավատում, խորքային իմաստով Ռուսաստան-Իրան ռազմավարական հաղորդակցությունը «խոչընդոտելու» դիմաց Ալիևին տրվող բոնուս է, որ, ամենայն հավանականությամբ, կգործի կարճաժամկետ հեռանկարում: Ռուսաստան-Եվրոպա էներգետիկ ենթակառուցվածքները հիմնականում պահպանվել են և ուկրաինական կարգավորումից հետո կարող են շատ արագ վերագործարկվել։
Միամտություն կլիներ ասել, թե Իլհամ Ալիևը դա չի հասկանում կամ չի հաշվարկել, որ Ռուսաստանի և Իրանի միջև սեղված՝ Ադրբեջանը նման «արկածախնդրություն» չպետք է թույլ տա։ Հետևաբար ո՞րն է Հարավային Կովկասում Ռուսաստանի «գերակայությանը վերջ տալու» նրա մոտիվացիան։ Այս հարցը առաջին հերթին պետք է հուզի Հայաստանին։ Մյուս բոլոր «խաղացողները», հաշվի առնելով նրանց «քաշային կարգը», այլընտրանք «միշտ կարող են ունենալ»։

Какова мотивация Азербайджана «положить конец российскому доминированию»?
1in.am  Азербайджан положил конец господству России в Южном Кавказе. К такому выводу пришла Служба внешней разведки Украины. Информация была распространена бакинским правительственным minval.az без указания источника. Азербайджанское СМИ, похоже, интересовало не столько достоверность материала, сколько внутреннее и внешнее влияние. Тем более что Служба внешней разведки Украины специально отметила важность заявления Ильхама Алиева в Берлине о «готовности полностью заменить Россию» на энергетическом рынке Европы.
В предвоенном 2021 году Россия экспортировала в Европу 155 миллиардов кубометров газа. Азербайджан обязан экспортировать в страны Европейского Союза в общей сложности 20 миллиардов кубометров газа к 2027 году. Огромная разница в объемах свидетельствует о том, что Азербайджан просто не может заменить Россию на европейском газовом рынке. Как говорится, это не тот уровень.
Но внешнеполитическая «легенда» была создана, и Украина на уровне Службы внешней разведки поддержала Алиева. При этом информация об этом была распространена на фоне поражения иранского грузового судна в Каспийском море и жесткого заявления Тегерана в адрес Украины по этому поводу.
В интервью Fox News Зеленский заявил, что Иран «участвует в войне против Украины с первого года». Он привел «неопровержимые факты» поставок Ираном беспилотников России, а затем предоставления лицензий на производство и технологий. Логистика грузоперевозок между Россией и Ираном и в обратном направлении, по меньшей мере в разведывательном плане, «опосредована» Азербайджаном.
Можно предположить, что пропаганда «готовности Азербайджана обеспечить энергетическую безопасность Европейского Союза», в достоверность которой на самом деле никто не верит, в глубинном смысле является бонусом для Алиева за «препятствование» стратегическому взаимодействию России и Ирана, который, вероятно, будет действовать в краткосрочной перспективе. Энергетическая инфраструктура Россия-Европа в основном сохранена и может быть очень быстро перезапущена после украинской регулировки.
Наивно было бы сказать, что Ильхам Алиев этого не понимает или не рассчитывает, что Азербайджан не должен позволять себе такую «авантюру» в условиях, когда между Россией и Ираном установлены отношения. Поэтому какова его мотивация «положить конец господству России» в Южном Кавказе? Этот вопрос должен в первую очередь волновать Армению. Все остальные «игроки», учитывая их «весовую категорию», всегда могут иметь альтернативу.