2026 թ․ առաջին կիսամյակում 1000 խոշոր հարկ վճարողները վճարել են ավելի քան 1 տրիլիոն 109 միլիարդ 895 միլիոն դրամ
27-07-2026 14:11 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Պետական եկամուտների կոմիտեն հայտնում է, որ ՊԵԿ պաշտոնական կայքում հրապարակվել է 2026 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում առաջին 1000 խոշոր հարկ վճարողների կողմից վճարված հարկերի և վճարների վերաբերյալ տեղեկատվությունը:
1000 խոշոր հարկ վճարողների կողմից 2026 թվականի հունվար-հունիս ամիսների ընթացքում պետական բյուջե ընդհանուր առմամբ վճարվել է ավելի քան 1 տրիլիոն 109 միլիարդ 895 միլիոն դրամ։ Պետական բյուջե է մուտքագրվել նախորդ տարվա նույն ցուցանիշից ավելի 123 միլիարդ 824 միլիոն դրամ․ նախորդ տարվա նույն ցուցանիշը կազմել է ավելի քան 986 միլիարդ 71 միլիոն դրամ:
Հարկային մարմին կատարված վճարումների գումարը կազմել է ավելի քան 939 միլիարդ 957 միլիոն դրամ․ պետական բյուջե է մուտքագրվել նախորդ տարվա նույն ցուցանիշից ավելի 120 միլիարդ 537 միլիոն դրամ։
Մաքսային մարմին կատարված վճարումների գումարը՝ ավելի քան 169 միլիարդ 938 միլիոն դրամ․ պետական բյուջե է մուտքագրվել նախորդ տարվա նույն ցուցանիշից ավելի 3 միլիարդ 286 միլիոն դրամ։
1000 խոշոր հարկ վճարողների վերաբերյալ ցանկը հասանելի է ՊԵԿ պաշտոնական կայքի «Տեղեկություն հարկ վճարողների վերաբերյալ» բաժնի «Հարկ վճարողների վերաբերյալ տեղեկատվական ցանկեր» ենթաբաժնում:

In the first half of 2026, 1000 large taxpayers paid more than 1 trillion 109 billion 895 million drams.
27-07-2026 14:11 Armenia Press release
The State Revenue Committee reports that information regarding the taxes and payments made by the first 1000 large taxpayers during the first half of 2026 has been published on the official website of the SRC.
Over the period of January to June 2026, the 1000 large taxpayers paid more than 1 trillion 109 billion 895 million drams to the state budget. This amount is 123 billion 824 million drams more than the same indicator from the previous year, which was more than 986 billion 71 million drams.
The amount of payments made to the tax authority totaled more than 939 billion 957 million drams, which is 120 billion 537 million drams more than the same indicator from the previous year.
The amount of payments made to the customs authority was more than 169 billion 938 million drams, which is 3 billion 286 million drams more than the same indicator from the previous year.
The list of the 1000 large taxpayers is available in the "Information about Taxpayers" section under the "Informational Lists about Taxpayers" subsection on the official website of the SRC.