27-07-2026 15:55 Ի՞նչ է գրում մամուլը
radar.am Apple ընկերությունը քննարկում է նոր խելացի ակնոցների ստեղծման հնարավորությունը, որոնք չեն ունենա տեսախցիկ՝ օգտատերերի գաղտնիության հետ կապված մտահոգությունների պատճառով,- հայտնում է Bloomberg-ը։
Ըստ աղբյուրի՝ Apple-ը մշակում է խելացի ակնոցների մի քանի տարբերակ։ Դրանցից մեկում տեսախցիկը կարող է օգտագործվել միայն տվյալների հավաքագրման և արհեստական բանականության գործիքների աշխատանքի համար, սակայն լուսանկարահանման և տեսանկարահանման գործառույթներ չեն լինի։ Մյուս տարբերակը նախատեսում է ակնոցների թողարկում՝ ամբողջությամբ առանց տեսախցիկի։
Միևնույն ժամանակ, սարքերը կպահպանեն զանգեր կատարելու և աուդիո լսելու հնարավորությունները։ Սպասվում է, որ ընկերությունը խելացի ակնոցները կներկայացնի 2027 թվականի հունիսին՝ Համաշխարհային ծրագրավորողների համաժողովի (WWDC) շրջանակում։ Սերիական արտադրությունը նախատեսվում է սկսել նույն տարվա վերջին։

27-07-2026 15:55 Press of Diaspora
radar.am Apple is considering the possibility of creating new smart glasses that will not have a camera due to user privacy concerns, Bloomberg reports.
According to the source, Apple is developing several versions of smart glasses. In one of them, the camera may only be used for data collection and the operation of artificial intelligence tools, but there will be no photo and video recording functions. The other option involves the release of glasses that are completely without a camera.
At the same time, the devices will retain the ability to make calls and listen to audio. The company is expected to present the smart glasses in June 2027 during the Worldwide Developers Conference (WWDC). Mass production is planned to start at the end of the same year.