27-07-2026 15:55 Ի՞նչ է գրում մամուլը
radar.am Apple ընկերությունը քննարկում է նոր խելացի ակնոցների ստեղծման հնարավորությունը, որոնք չեն ունենա տեսախցիկ՝ օգտատերերի գաղտնիության հետ կապված մտահոգությունների պատճառով,- հայտնում է Bloomberg-ը։
Ըստ աղբյուրի՝ Apple-ը մշակում է խելացի ակնոցների մի քանի տարբերակ։ Դրանցից մեկում տեսախցիկը կարող է օգտագործվել միայն տվյալների հավաքագրման և արհեստական բանականության գործիքների աշխատանքի համար, սակայն լուսանկարահանման և տեսանկարահանման գործառույթներ չեն լինի։ Մյուս տարբերակը նախատեսում է ակնոցների թողարկում՝ ամբողջությամբ առանց տեսախցիկի։
Միևնույն ժամանակ, սարքերը կպահպանեն զանգեր կատարելու և աուդիո լսելու հնարավորությունները։ Սպասվում է, որ ընկերությունը խելացի ակնոցները կներկայացնի 2027 թվականի հունիսին՝ Համաշխարհային ծրագրավորողների համաժողովի (WWDC) շրջանակում։ Սերիական արտադրությունը նախատեսվում է սկսել նույն տարվա վերջին։

Apple рассматривает выпуск умных очков без камеры
radar.am  Компания Apple обсуждает возможность создания новых умных очков, которые не будут иметь камеры из-за опасений по поводу конфиденциальности пользователей, сообщает Bloomberg.
По данным источника, Apple разрабатывает несколько вариантов умных очков. В одном из них камера может использоваться только для сбора данных и работы инструментов искусственного интеллекта, однако функции фотосъемки и видеосъемки отсутствуют. Другой вариант предполагает выпуск очков полностью без камеры.
В то же время устройства сохранят возможности совершать звонки и слушать аудио. Ожидается, что компания представит умные очки в июне 2027 года в рамках Всемирной конференции разработчиков (WWDC). Серийное производство планируется начать в конце того же года.