27-07-2026 14:23 Հայաստան Հասարակություն
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը հայտարարում է հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների ուսուցիչների կամավոր ատեստավորման հայտերի ընդունում՝ մինչև 2026 թվականի սեպտեմբերի 30-ը: Գործընթացն իրականացվում է՝ համաձայն Հայաuտանի Հանրապետության կառավարության 2022 թվականի ապրիլի 28-ի 596-Ն որոշման դրույթների:
Անկախ դասավանդած առարկաների քանակից՝ ուսուցիչը կարող է կամավոր ատեստավորման հայտ ներկայացնել միայն մեկ առարկայից՝ իր ընտրությամբ։
Կամավոր ատեստավորման հայտ ներկայացնելու համար անհրաժեշտ է գրանցված լինել և ունենալ հաշիվ my.emis.am հարթակում: Եթե դիմողը դեռևս չունի հաշիվ, ապա գրանցվելու համար կարող է օգտվել ուղեցույցից, որից հետո անհրաժեշտ է մուտք գործել my.emis.am համակարգ այն մուտքային տվյալներով, որով անձը գրանցվել է։
Դպրոցներում արդեն իսկ աշխատող ուսուցիչներն ունեն իրենց հաշիվները կրթության կառավարման տեղեկատվական համակարգում (my.emis.am)։ Ուսուցիչների օգտանունը նույնն է, ինչ իրենց կողմից օգտագործվող էլեկտրոնային մատյանի օգտանունը, այսինքն՝ նույն էլեկտրոնային հասցեն, որն ուսուցիչը օգտագործում է էլեկտրոնային մատյան մուտք գործելիս։ Եթե ուսուցիչը մոռացել է օգտանունը կամ գաղտնաբառը, կարող է դիմել դպրոցի տեղեկատվական համակարգերի կառավարման մասնագետին (օպերատորին)։
Կամավոր ատեստավորման հայտ կարող են ներկայացնել՝
· դպրոցում դասավանդող ուսուցիչները,
· մինչև երեք տարեկան երեխայի խնամքի արձակուրդում գտնվող ուսուցիչները,
· «Հանրակրթության մասին» օրենքի 26-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերի պահանջներին համապատասխանող մասնագիտական կրթություն ունեցող ուսուցիչ չաշխատող, ինչպես նաև տվյալ առարկայի հարակից մասնագիտական ոլորտում բարձրագույն կրթություն ունեցող անձինք,
· նախնական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական կրթական ծրագրեր իրականացնող ուսումնական հաստատությունում հանրակրթական առարկաներ դասավանդող մասնագետները,
· «Հանրակրթության մասին» օրենքի 38-րդ հոդվածի 5-րդ մասի պահանջով մասնագիտական գործունեությունը դադարեցրած բարձրագույն կրթություն չունեցող մանկավարժները, որոնք համապատասխան փաստաթղթերի հետ պետք է ներբեռնեն կրթությունը հավաստող փաստաթուղթ, հանրակրթական ուսումնական հաստատությունում մինչև 2023 թ․ ուսուցչի պաշտոն զբաղեցնելու փաստը հավաստող տեղեկանք կամ աշխատանքային գրքույկ (առկայության դեպքում), աշխատանքային պայմանագիրը լուծելու մասին իրավական ակտի պատճենները,
· «Հանրակրթության մասին» օրենքի 26-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1.1-ին կետով սահմանված անձինք (տվյալ առարկայի հարակից մասնագիտական ոլորտում բարձրագույն կրթություն ունեցողները)՝ ներկայացնելով նաև բուհի տեղեկանքը՝ կրեդիտների մասին։
Հայտերի լրացման մանրամասները՝ կից ուղեցույցներում․
https://support.emis.am/article/945
https://support.emis.am/article/956
Հայտարարությամբ նշված ժամկետի ավարտից հետո ներկայացված հայտերը չեն ընդունվում:
Կամավոր ատեստավորումն ըստ առարկաների իրականացվում է էլեկտրոնային թեստավորման եղանակով՝ 1-12-րդ դասարաններում դասավանդող բոլոր ուսուցիչների համար:
5-12-րդ դասարաններում դասավանդվող «Մայրենի», «Հայոց լեզու», «Գրականություն» և «Հայ գրականություն» առարկաներ դասավանդող ուսուցիչներն ատեստավորվում են միայն «Հայոց լեզու» առարկայից, «Մայրենի լեզու (քրդերեն)» և «Մայրենի լեզու և գրականություն (քրդերեն)» առարկաներ դասավանդող ուսուցիչներն ատեստավորվում են միայն «Մայրենի լեզու (քրդերեն)» առարկայից, «Հայաստանի պատմություն» և «Համաշխարհային պատմություն» դասավանդող ուսուցիչներն ատեստավորվում են «Պատմություն» առարկայից, «Աշխարհագրություն» և «Հայաստանի աշխարհագրություն» առարկաները դասավանդող ուսուցիչներն ատեստավորվում են «Աշխարհագրություն» առարկայից, «Ինֆորմատիկա» և «Թվային գրագիտություն և համակարգչային գիտություն» առարկաները դասավանդող ուսուցիչներն ատեստավորվում են «Ինֆորմատիկա» և (տարրական դասարանից սկսած) «Թվային գրագիտություն և համակարգչային գիտություն» առարկաներից, իսկ «Հանրահաշիվ» և «Երկրաչափություն» առարկաները ներառվելու են մեկ թեստում:
1-4-րդ դասարաններում դասավանդող դասվարները թեստավորվում են մեկ միասնական թեստով, որում ներառված են հարցեր «Մայրենի», «Մաթեմատիկա» և «Ես և շրջակա աշխարհը» առարկաներից:
5-12-րդ դասարաններում դասավանդվող «Մայրենի», «Հայոց լեզու», «Հայաստանի պատմություն», «Համաշխարհային պատմություն», «Իմ հայրենիքը», «Իմ հայրենիքը և աշխարհը», «Մաթեմատիկա», «Հանրահաշիվ» և «Երկրաչափություն», «Բնագիտություն» («Բնություն»), «Ֆիզիկա», «Քիմիա», «Կենսաբանություն», «Աշխարհագրություն» («Հայաստանի աշխարհագրություն»), «Ռուսաց լեզու», «Անգլերեն», «Ֆրանսերեն», «Գերմաներեն», «Ինֆորմատիկա» (տարրական դասարանից սկսած՝ «Թվային գրագիտություն և համակարգչային գիտություն»), «Հասարակագիտություն», «Նախնական զինվորական պատրաստություն», «Ֆիզկուլտուրա», «Երաժշտություն», «Կերպարվեստ», «Տեխնոլոգիա», «Շախմատ» առարկաների ուսուցիչների, դասվարների ատեստավորումն իրականացվում է էլեկտրոնային թեստավորման եղանակով։ «Ասորերեն լեզու», «Եզդիերեն», «Մայրենի լեզու (քրդերեն)» առարկաների ուսուցիչների և խմբակավարների ատեստավորումն իրականացվում է թղթային եղանակով:
«Բնագիտություն» («Բնություն»), «Իմ հայրենիքը», «Իմ հայրենիքը և աշխարհը» առարկաները դասավանդող ուսուցիչներն ատեստավորման համար ընտրում են կրթության իրենց որակավորմանը համապատասխան առարկան:
Ե՛վ հայերենով, և՛ ռուսերենով ուսուցմամբ դասարաններում դասավանդելու դեպքում դասվարի թեստը կազմվում է միայն հայերենով:
Ռուսերենով ուսուցմամբ դասարաններում դասավանդող դասվարի համար թեստը կարող է կազմվել ռուսերենով: Ուսումնական հաստատությունում նախարարության կողմից երաշխավորված դպրոցական բաղադրիչով առարկաներ դասավանդող ուսուցիչը կարող է ատեստավորվել տվյալ բնագավառի՝ ատեստավորման ցանկում ընդգրկված առարկաներից որևէ մեկով՝ իր ընտրությամբ:

27-07-2026 14:23 Армения Общество
Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения объявляет о приеме заявлений на добровольную аттестацию учителей общеобразовательных учебных заведений до 30 сентября 2026 года. Процесс осуществляется в соответствии с положениями решения правительства Республики Армения № 596-Н от 28 апреля 2022 года:
Независимо от количества преподаваемых предметов, учитель может подать заявление на добровольную аттестацию только по одному предмету на свой выбор.
Для подачи заявления на добровольную аттестацию необходимо зарегистрироваться и иметь учетную запись на платформе my.emis.am. Если у заявителя еще нет учетной записи, он может воспользоваться инструкцией для регистрации, после чего необходимо войти в систему my.emis.am с теми входными данными, с которыми он зарегистрировался.
Учителя, уже работающие в школах, имеют свои учетные записи в информационной системе управления образованием (my.emis.am). Логин учителей такой же, как и логин, используемый ими для доступа к электронному журналу, то есть тот же электронный адрес, который учитель использует для входа в электронный журнал. Если учитель забыл логин или пароль, он может обратиться к специалисту (оператору) по управлению информационными системами школы.
На добровольную аттестацию могут подавать заявления:
· учителя, работающие в школе,
· учителя, находящиеся в отпуске по уходу за ребенком до трех лет,
· лица, имеющие профессиональное образование, соответствующее требованиям частей 1 и 2 статьи 26 Закона «Об образовании», не работающие, а также лица, имеющие высшее образование в смежной профессиональной области по данному предмету,
· специалисты, преподающие общеобразовательные предметы в учебных заведениях, реализующих программы начального (профессионального) и среднего профессионального образования,
· педагоги, прекратившие профессиональную деятельность в соответствии с требованиями части 5 статьи 38 Закона «Об образовании», не имеющие высшего образования, которые должны загрузить документы, подтверждающие образование, справку, подтверждающую факт занятия должности учителя в общеобразовательном учебном заведении до 2023 года, или трудовую книжку (при наличии), копии юридических актов о расторжении трудового договора,
· лица, указанные в пункте 1.1 части 2 статьи 26 Закона «Об образовании» (имеющие высшее образование в смежной профессиональной области по данному предмету), предоставив также справку из вуза о кредитах.
Подробности о заполнении заявлений – в приложенных инструкциях:
https://support.emis.am/article/945
https://support.emis.am/article/956
Заявления, поданные после окончания указанного в объявлении срока, не принимаются:
Добровольная аттестация по предметам проводится в электронном формате тестирования для всех учителей, преподающих в 1-12 классах.
Учителя, преподающие предметы «Родной язык», «Армянский язык», «Литература» и «Армянская литература» в 5-12 классах, аттестуются только по предмету «Армянский язык», учителя, преподающие «Родной язык (курдский)» и «Родной язык и литература (курдский)», аттестуются только по предмету «Родной язык (курдский)», учителя, преподающие «Историю Армении» и «Мировую историю», аттестуются по предмету «История», учителя, преподающие «Географию» и «Географию Армении», аттестуются по предмету «География», учителя, преподающие «Информатику» и «Цифровую грамотность и компьютерные науки», аттестуются по предметам «Информатика» и (начиная с начальных классов) «Цифровая грамотность и компьютерные науки», а предметы «Математика» и «Геометрия» будут включены в один тест.
Учителя, работающие в 1-4 классах, проходят тестирование по единому тесту, в который включены вопросы по предметам «Родной язык», «Математика» и «Я и окружающий мир»:
Учителя, преподающие в 5-12 классах предметы «Родной язык», «Армянский язык», «История Армении», «Мировая история», «Моя Родина», «Моя Родина и мир», «Математика», «Математика», «Геометрия», «Естествознание» («Природа»), «Физика», «Химия», «Биология», «География» («География Армении»), «Русский язык», «Английский», «Французский», «Немецкий», «Информатика» (начиная с начальных классов – «Цифровая грамотность и компьютерные науки»), «Обществознание», «Начальная военная подготовка», «Физкультура», «Музыка», «Изобразительное искусство», «Технология», «Шахматы» проходят аттестацию в электронном формате тестирования. Аттестация учителей и руководителей групп по предметам «Арамейский язык», «Езидский», «Родной язык (курдский)» проводится в бумажном формате.
Учителя, преподающие предметы «Естествознание» («Природа»), «Моя Родина», «Моя Родина и мир», выбирают предмет для аттестации в соответствии со своей квалификацией в образовании.
В классах с обучением как на армянском, так и на русском языках тест для учителя составляется только на армянском языке.
Для учителя в классах с обучением на русском языке тест может быть составлен на русском языке. Учитель, преподающий предметы с гарантированным школьным компонентом от министерства, может пройти аттестацию по любому из предметов, включенных в список аттестации, на свой выбор.