Թրամփն ու Զելենսկին կհանդիպեն երեքշաբթի Վաշինգտոնում
azatutyun.am Սպիտակ տունը հայտարարել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ու Ուկրաինայի առաջնորդ Վլադիմիր Զելենսկին կհանդիպեն երեքշաբթի օրը Վաշինգտոնում:
Ուկրաինական աղբյուրը Reuters-ին հայտնել է, որ Զելենսկու թիմը սպասում է Սպիտակ տնից Թրամփի ժամանակացույցի պաշտոնական հաստատմանը։
Աղբյուրը հավելել է, որ ուկրաինացի և ամերիկացի պաշտոնյաները քննարկում են օդային հրադադարի առաջարկ՝ այն ռուս պաշտոնյաներին ներկայացնելու համար, որպես խաղաղության առաջարկների նոր փուլի մաս:
Նախօրեին Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել էր, որ Մոսկվան սպասում է ԱՄՆ-ի նոր առաջարկներին Ուկրաինայի հարցի կարգավորման վերաբերյալ:
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն էր ՌԴ ԱԳ նախարար Լավրովի հետ հանդիպումից հետո ասել, որ Ուկրաինայում պատերազմը դադարեցնելու շուրջ համաձայնության հասնելու համար անհրաժեշտ է ներկայացնել «նոր գաղափարներ»:

Trump and Zelensky will meet on Tuesday in Washington.
azatutyun.am The White House has announced that U.S. President Donald Trump and Ukrainian leader Volodymyr Zelensky will meet on Tuesday in Washington:
The Ukrainian source has informed Reuters that Zelensky's team is awaiting official confirmation of Trump's schedule from the White House.
The source added that Ukrainian and American officials are discussing a ceasefire proposal to present to Russian officials as part of a new phase of peace proposals:
The day before, Russian President's press secretary Dmitry Peskov stated that Moscow is awaiting new proposals from the U.S. regarding the resolution of the Ukraine issue:
U.S. Secretary of State Marco Rubio said after a meeting with Russian Foreign Minister Lavrov that it is necessary to present "new ideas" to reach an agreement on ending the war in Ukraine: