Թրամփն ու Զելենսկին կհանդիպեն երեքշաբթի Վաշինգտոնում
azatutyun.am Սպիտակ տունը հայտարարել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ու Ուկրաինայի առաջնորդ Վլադիմիր Զելենսկին կհանդիպեն երեքշաբթի օրը Վաշինգտոնում:
Ուկրաինական աղբյուրը Reuters-ին հայտնել է, որ Զելենսկու թիմը սպասում է Սպիտակ տնից Թրամփի ժամանակացույցի պաշտոնական հաստատմանը։
Աղբյուրը հավելել է, որ ուկրաինացի և ամերիկացի պաշտոնյաները քննարկում են օդային հրադադարի առաջարկ՝ այն ռուս պաշտոնյաներին ներկայացնելու համար, որպես խաղաղության առաջարկների նոր փուլի մաս:
Նախօրեին Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել էր, որ Մոսկվան սպասում է ԱՄՆ-ի նոր առաջարկներին Ուկրաինայի հարցի կարգավորման վերաբերյալ:
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն էր ՌԴ ԱԳ նախարար Լավրովի հետ հանդիպումից հետո ասել, որ Ուկրաինայում պատերազմը դադարեցնելու շուրջ համաձայնության հասնելու համար անհրաժեշտ է ներկայացնել «նոր գաղափարներ»:

Трамп и Зеленский встретятся во вторник в Вашингтоне
azatutyun.am Белый дом объявил, что президент США Дональд Трамп и лидер Украины Владимир Зеленский встретятся во вторник в Вашингтоне:
Украинский источник сообщил Reuters, что команда Зеленского ожидает официального подтверждения графика Трампа от Белого дома.
Источник добавил, что украинские и американские официальные лица обсуждают предложение о воздушном перемирии, чтобы представить его российским чиновникам как часть нового этапа мирных предложений:
Накануне пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил, что Москва ожидает новых предложений от США по урегулированию вопроса Украины.
Госсекретарь США Марко Рубио после встречи с министром иностранных дел РФ Лавровым сказал, что для достижения соглашения о прекращении войны в Украине необходимо представить «новые идеи»: