Մտադիր չեմ շտապել Իրանի հետ գործարքի հարցում՝ ԱՄՆ ընտրությունների պատճառով. Թրամփ
1lurer.am ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Սպիտակ տանը լրագրողներին ասել է, որ մտադիր չէ շտապել Իրանի հետ հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում Կոնգրեսի առաջիկա միջանկյալ ընտրության պատճառով, որը տեղի կունենա այս տարվա նոյեմբերին:
«Չնայած բոլորը խոսում են ընտրությունների մասին, ես չեմ շտապում։ Մենք պետք է դա ճիշտ անենք։ Ընտրությունների հետ ամեն ինչ ինքնըստինքյան կլուծվի»,- ասել է նա՝ Իրանի հետ հնարավոր խաղաղության համաձայնագիրը որակելով որպես «մեծ գործարք»։
Թրամփը նաև հայտարարել է, որ դեռևս որոշում չի կայացրել Իրանի դեմ հարվածների մասշտաբի մեծացման վերաբերյալ։ Այնուամենայնիվ, նախագահը զգուշացրել է, որ ԱՄՆ զինված ուժերը պատրաստ են, անհրաժեշտության դեպքում, ավելի հզոր հարվածների։
Ավելի վաղ «Wall Street Journal»-ը, հղում անելով աղբյուրներին, հայտնել էր, որ ամերիկացի առաջնորդը հիասթափված է Իսլամական Հանրապետության հետ երկարատև հակամարտությունից, և նրա որոշ խորհրդականներ վախենում են, որ Իրանի հետ պատերազմը, որն արդեն հանգեցրել է գների բարձրացման, վարկանիշի անկման և ավելի քան 10 ամերիկացի զինվորականի մահվան, «կլանում է Թրամփի նախագահության ժամկետը» և խաթարում հանրապետականների առանց այդ էլ մռայլ հեռանկարները Կոնգրեսի առաջիկա միջանկյալ ընտրությունում։

I do not intend to rush into a deal with Iran due to the U.S. elections. Trump
1lurer.am  U.S. President Donald Trump has told reporters at the White House that he does not intend to rush into a peaceful resolution of the conflict with Iran due to the upcoming midterm elections in Congress, which will take place this November:
«Although everyone is talking about the elections, I am not rushing. We need to do this right. Everything will resolve itself with the elections,» he said, describing a potential peace agreement with Iran as a «big deal.»
Trump also announced that he has not yet made a decision regarding the escalation of strikes against Iran. However, the president warned that U.S. armed forces are prepared for more powerful strikes if necessary.
Earlier, the «Wall Street Journal,» citing sources, reported that the American leader is frustrated with the prolonged conflict with the Islamic Republic, and some of his advisors fear that the war with Iran, which has already led to rising prices, declining approval ratings, and the deaths of more than 10 American soldiers, «is consuming Trump’s presidency» and disrupting the already bleak prospects for Republicans in the upcoming midterm elections in Congress.