Մտադիր չեմ շտապել Իրանի հետ գործարքի հարցում՝ ԱՄՆ ընտրությունների պատճառով. Թրամփ
1lurer.am ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Սպիտակ տանը լրագրողներին ասել է, որ մտադիր չէ շտապել Իրանի հետ հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում Կոնգրեսի առաջիկա միջանկյալ ընտրության պատճառով, որը տեղի կունենա այս տարվա նոյեմբերին:
«Չնայած բոլորը խոսում են ընտրությունների մասին, ես չեմ շտապում։ Մենք պետք է դա ճիշտ անենք։ Ընտրությունների հետ ամեն ինչ ինքնըստինքյան կլուծվի»,- ասել է նա՝ Իրանի հետ հնարավոր խաղաղության համաձայնագիրը որակելով որպես «մեծ գործարք»։
Թրամփը նաև հայտարարել է, որ դեռևս որոշում չի կայացրել Իրանի դեմ հարվածների մասշտաբի մեծացման վերաբերյալ։ Այնուամենայնիվ, նախագահը զգուշացրել է, որ ԱՄՆ զինված ուժերը պատրաստ են, անհրաժեշտության դեպքում, ավելի հզոր հարվածների։
Ավելի վաղ «Wall Street Journal»-ը, հղում անելով աղբյուրներին, հայտնել էր, որ ամերիկացի առաջնորդը հիասթափված է Իսլամական Հանրապետության հետ երկարատև հակամարտությունից, և նրա որոշ խորհրդականներ վախենում են, որ Իրանի հետ պատերազմը, որն արդեն հանգեցրել է գների բարձրացման, վարկանիշի անկման և ավելի քան 10 ամերիկացի զինվորականի մահվան, «կլանում է Թրամփի նախագահության ժամկետը» և խաթարում հանրապետականների առանց այդ էլ մռայլ հեռանկարները Կոնգրեսի առաջիկա միջանկյալ ընտրությունում։

25-07-2026 14:20 США Политика
1lurer.am Президент США Дональд Трамп заявил журналистам в Белом доме, что не намерен спешить с мирным разрешением конфликта с Ираном из-за предстоящих промежуточных выборов в Конгресс, которые состоятся в ноябре этого года:
«Несмотря на то, что все говорят о выборах, я не спешу. Мы должны сделать это правильно. Все само собой решится с выборами», - сказал он, охарактеризовав возможное мирное соглашение с Ираном как «большую сделку».
Трамп также заявил, что пока не принял решение о масштабах ударов по Ирану. Тем не менее, президент предупредил, что вооруженные силы США готовы, в случае необходимости, к более мощным ударам.
Ранее «Wall Street Journal», ссылаясь на источники, сообщал, что американский лидер разочарован затянувшимся конфликтом с Исламской Республикой, и некоторые его советники опасаются, что война с Ираном, которая уже привела к росту цен, падению рейтинга и более чем 10 смертям американских военнослужащих, «поглощает срок президентства Трампа» и подрывает и без того мрачные перспективы республиканцев на предстоящих промежуточных выборах в Конгресс.