Հայաստանում 5 ամսում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ 331-ով պակաս երեխա է ծնվել
2026 թվականի հունվար–մայիսին Հայաստանում ծնվածների թիվը նվազել է 2,7 տոկոսով, սակայն մահերի ավելի մեծ՝ 6,3 տոկոսանոց նվազման պատճառով բնական հավելաճ 44,4 տոկոսով։ Այս մասին Sputnik Արմենիան տեղեկանում է ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի նախնական տվյալներից։
2026 թվականի առաջին 5 ամսում Հայաստանում ծնվել է 11 720 երեխա՝ 331-ով պակաս, քան նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում։ Ծնունդների թիվը մեկ տարում նվազել է 2,7 տոկոսով։
Նույն ժամանակահատվածում մահացել է 10 493 մարդ՝ նախորդ տարվա համեմատ 708-ով պակաս։ Քանի որ մահերի թիվը ծնունդներից ավելի արագ է նվազել, երկրի բնական հավելաճը 850-ից հասել է 1227-ի։
Նվազել են մինչև 1 տարեկան երեխաների մահերը
2026 թվականի առաջին 5 ամսում գրանցվել է մինչև 1 տարեկան երեխաների մահվան 60 դեպք՝ նախորդ տարվա 101-ի փոխարեն։ Ցուցանիշը նվազել է 40,6 տոկոսով։
Մինչև 4 տարեկան երեխաների մահերի թիվը 117-ից նվազել է մինչև 72՝ արձանագրելով 38,5 տոկոս անկում։
Մեռելածինների թիվը ևս նվազել է․ 2025 թվականի հունվար–մայիսի 167 դեպքի փոխարեն այս տարի գրանցվել է 142 դեպք։
Աճել է նորագոյացություններից մահերի թիվը
2026 թվականի հունվար–մայիսին Հայաստանում մահվան հիմնական պատճառը եղել են արյան շրջանառության համակարգի հիվանդությունները։ Դրանց հետևանքով մահացել է 5486 մարդ, ինչը մահվան բոլոր դեպքերի 52,3 տոկոսն է։ Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ այս հիվանդություններից մահերի թիվը նվազել է 6,4 տոկոսով։
Միաժամանակ նորագոյացություններից մահերի թիվն աճել է 6 տոկոսով՝ 2110-ից հասնելով 2237-ի։ Դրանք կազմել են մահերի 21,3 տոկոսը՝ 2025 թվականի 18,9 տոկոսի դիմաց։

In Armenia, 331 fewer children were born in the first 5 months compared to the same period last year.
25-07-2026 14:00 Armenia Press of Diaspora
The number of births in Armenia from January to May 2026 has decreased by 2.7 percent, but due to a larger decline in deaths of 6.3 percent, the natural increase has dropped by 44.4 percent. This information is reported by Sputnik Armenia based on preliminary data from the Statistical Committee of the Republic of Armenia.
In the first five months of 2026, 11,720 children were born in Armenia, which is 331 fewer than in the same period last year. The number of births has decreased by 2.7 percent over the year.
During the same period, 10,493 people died, which is 708 fewer compared to the previous year. Since the number of deaths has decreased more rapidly than births, the country's natural increase has risen from 850 to 1,227.
The number of deaths among children under one year old has decreased
In the first five months of 2026, there were 60 recorded deaths of children under one year old, compared to 101 last year. This represents a decrease of 40.6 percent.
The number of deaths among children under four years old has decreased from 117 to 72, marking a decline of 38.5 percent.
The number of stillbirths has also decreased; this year, there were 142 cases compared to 167 cases from January to May 2025.
The number of deaths from neoplasms has increased
From January to May 2026, the main cause of death in Armenia was diseases of the circulatory system. A total of 5,486 people died from these diseases, accounting for 52.3 percent of all deaths. Compared to the same period last year, the number of deaths from these diseases has decreased by 6.4 percent.
At the same time, the number of deaths from neoplasms has increased by 6 percent, rising from 2,110 to 2,237. These accounted for 21.3 percent of deaths, compared to 18.9 percent in 2025.