Հայաստանում 5 ամսում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ 331-ով պակաս երեխա է ծնվել
2026 թվականի հունվար–մայիսին Հայաստանում ծնվածների թիվը նվազել է 2,7 տոկոսով, սակայն մահերի ավելի մեծ՝ 6,3 տոկոսանոց նվազման պատճառով բնական հավելաճ 44,4 տոկոսով։ Այս մասին Sputnik Արմենիան տեղեկանում է ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի նախնական տվյալներից։
2026 թվականի առաջին 5 ամսում Հայաստանում ծնվել է 11 720 երեխա՝ 331-ով պակաս, քան նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում։ Ծնունդների թիվը մեկ տարում նվազել է 2,7 տոկոսով։
Նույն ժամանակահատվածում մահացել է 10 493 մարդ՝ նախորդ տարվա համեմատ 708-ով պակաս։ Քանի որ մահերի թիվը ծնունդներից ավելի արագ է նվազել, երկրի բնական հավելաճը 850-ից հասել է 1227-ի։
Նվազել են մինչև 1 տարեկան երեխաների մահերը
2026 թվականի առաջին 5 ամսում գրանցվել է մինչև 1 տարեկան երեխաների մահվան 60 դեպք՝ նախորդ տարվա 101-ի փոխարեն։ Ցուցանիշը նվազել է 40,6 տոկոսով։
Մինչև 4 տարեկան երեխաների մահերի թիվը 117-ից նվազել է մինչև 72՝ արձանագրելով 38,5 տոկոս անկում։
Մեռելածինների թիվը ևս նվազել է․ 2025 թվականի հունվար–մայիսի 167 դեպքի փոխարեն այս տարի գրանցվել է 142 դեպք։
Աճել է նորագոյացություններից մահերի թիվը
2026 թվականի հունվար–մայիսին Հայաստանում մահվան հիմնական պատճառը եղել են արյան շրջանառության համակարգի հիվանդությունները։ Դրանց հետևանքով մահացել է 5486 մարդ, ինչը մահվան բոլոր դեպքերի 52,3 տոկոսն է։ Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ այս հիվանդություններից մահերի թիվը նվազել է 6,4 տոկոսով։
Միաժամանակ նորագոյացություններից մահերի թիվն աճել է 6 տոկոսով՝ 2110-ից հասնելով 2237-ի։ Դրանք կազմել են մահերի 21,3 տոկոսը՝ 2025 թվականի 18,9 տոկոսի դիմաց։

В Армении за 5 месяцев на 331 ребенка меньше родилось по сравнению с тем же периодом прошлого года.
С января по май 2026 года число новорожденных в Армении уменьшилось на 2,7 процента, однако из-за более значительного снижения числа смертей на 6,3 процента естественный прирост составил 44,4 процента. Об этом сообщает Sputnik Армения со ссылкой на предварительные данные Национального статистического комитета РА.
В первые 5 месяцев 2026 года в Армении родилось 11 720 детей, что на 331 меньше, чем в аналогичном периоде прошлого года. Число родов за год уменьшилось на 2,7 процента.
В тот же период умерло 10 493 человека, что на 708 меньше по сравнению с прошлым годом. Поскольку число смертей уменьшилось быстрее, чем число родов, естественный прирост населения страны увеличился с 850 до 1227.
Снизилось число смертей детей до 1 года
В первые 5 месяцев 2026 года зарегистрировано 60 случаев смерти детей до 1 года, по сравнению с 101 в прошлом году. Показатель снизился на 40,6 процента.
Число смертей детей до 4 лет уменьшилось с 117 до 72, что зафиксировало снижение на 38,5 процента.
Число мертворожденных также уменьшилось: в январе-мае 2025 года было зарегистрировано 167 случаев, в этом году - 142 случая.
Увеличилось число смертей от новообразований
С января по май 2026 года основной причиной смертности в Армении стали заболевания системы кровообращения. В результате этих заболеваний умерло 5486 человек, что составляет 52,3 процента от всех случаев смерти. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года число смертей от этих заболеваний снизилось на 6,4 процента.
В то же время число смертей от новообразований увеличилось на 6 процентов, увеличившись с 2110 до 2237. Они составили 21,3 процента от общего числа смертей по сравнению с 18,9 процента в 2025 году.