Ֆիլհարմոնիկը վերադառնում է Սյունիք
Միջազգային հեղինակավոր հարթակներում մեծ հռչակ վայելող ջութակահար Սերգեյ Խաչատրյանը և Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը, գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ վերադառնում են Սյունիք՝ բնության վեհությունը վերածելու հնչյունների սիմֆոնիայի։
Այս շրջագայությունը, որ «Ֆիկհարմոնիկը՝ մարզերում» ծրագիրի մաս է կազմում, ոչ միայն մշակութային խոշոր իրադարձություն է, այլև կարևորագույն քայլ՝ ուղղված մարզերում բարձրարվեստ դասական երաժշտության հասանելիությանն ու հոգևոր կյանքի աշխուժացմանը:
Համաշխարհային բեմեր նվաճած, մեր երկրի առաջին և կարևոր նվագախմբի մարզային շրջագայությունները կրում են ռազմավարական և խորհրդանշական բնույթ, իսկ 2024թ-ից աշխարհահռչակ ջութակահար Սերգեյ Խաչատրյանի մասնակցությամբ սյունիքյան բեմերում ելույթները դարձել են ամենամյա գեղեցիկ ավանդույթ:
Այս տարի շրջագայության մեկնարկը կտրվի հուլիսի 29-ին Մեղրիի մարզամշակութային կենտրոնում կայանալիք համերգով, հուլիսի 30-ի համերգը տեղի կունենա Կապանի Մշակույթի կենտրոնում, հուլիսի 31-ի եզրափակիչ համերգը՝ Գորիսի Վ. Վաղարշյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնում:  Մեղրիի և Կապանի համերգների գործընկերներն են Զանգեզուրի և Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատները:
Այս բացառիկ երեկոների ընթացքում հանդիսատեսի դատին կհանձնվի համաշխարհային և հայ դասական երաժշտության գլուխգործոցներ՝ Մաքս Բրուխի Ջութակի կոնցերտը և Արամ Խաչատրյանի «Դիմակահանդես» դրամայի երաժշտությունը:
Ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի և հռչակավոր ջութակահար Սերգեյ Խաչատրյանի համար հայրենի մարզերում ելույթ ունենալը սոսկ հերթական համերգային շրջագայություն չէ, այլ կարևոր  առաքելություն: Մշակութային ապակենտրոնացումը և Սյունիքի պես ռազմավարական ու հոգևոր կարևորագույն կենտրոնում նմանատիպ նախագծերի իրականացումը հնարավորություն է տալիս տեղի հանդիսատեսին հաղորդակից դարձնել միջազգային բարձր կատարողական արվեստին՝ սեփական հարկի տակ:
Այս տարի «Ֆիկհարմոնիկը՝ մարզերում» ծրագիրը մեկնարկել է հունիսին՝ Աշտարակում, Վաղարշապատում, Հրազդանում և Չարենցավանում կայացած համերգներով, որոնք նվիրված էին Առնո Բաբաջանյանի և Էդվարդ Միրզոյանի 105-ամյա հոբելյաններին:

Филармония возвращается в Сюник
Международно признанный скрипач Сергей Хачатрян и Национальный филармонический оркестр Армении под руководством художественного руководителя и главного дирижера Эдуарда Топчяна возвращаются в Сюник, чтобы превратить величие природы в симфонию звуков.
Этот тур, который является частью программы «Фикгармоника в регионах», не только крупное культурное событие, но и важный шаг к доступности высококлассной классической музыки в регионах и оживлению духовной жизни:
Региональные туры нашего первого и важнейшего оркестра, завоевавшего мировые сцены, имеют стратегический и символический характер, а с 2024 года выступления всемирно известного скрипача Сергея Хачатряна на сценах Сюника стали ежегодной красивой традицией:
В этом году старт тура будет дан 29 июля концертом в Мегри, 30 июля концерт пройдет в Центре культуры Капана, а заключительный концерт 31 июля состоится в Государственном драматическом театре имени В. Вагаршяна в Гории. Партнерами концертов в Мегри и Капане являются медно-молибденовые комбинаты Зангезура и Агарка:
В ходе этих исключительных вечеров зрителям будут представлены шедевры мировой и армянской классической музыки, такие как Концерт для скрипки Макса Бруха и музыка к драме Арама Хачатряна «Маскарад»:
Для Национального филармонического оркестра и знаменитого скрипача Сергея Хачатряна выступление в родных регионах — это не просто очередной концертный тур, а важная миссия. Культурная деконцентрация и реализация подобных проектов в стратегически и духовно значимых центрах, таких как Сюник, дает возможность местной аудитории прикоснуться к международному высокому исполнительскому искусству под собственным крышей:
В этом году программа «Фикгармоника в регионах» стартовала в июне с концертов в Аштараке, Вагаршапате, Храздане и Чаренцаване, посвященных 105-летию Арно Бабаджаняна и Эдварда Мирзояна: