1in.am Օմսկում Կասիմ Ժոմարթ Տոկաևի հետ հանդիպումից մեկ օր հետո Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի Ռազմածովային ուժերի սպայակազմի ներկայացուցիչների առջև ելույթում հայտարարել է, որ Ուկրաինան մի օր կորցնելու է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո Ստալինից «նվեր ստացած» արևմտյան տարածքները։ Նա նույնիսկ նշել է այն երկրները, որ կարող են հավակնել այդ տարածքներին՝ Լեհաստան, Հունգարիա և Ռումինիա։
Այդ երկրները ՆԱՏՕ-ի անդամ են, դաշինք, որին Ռուսաստանը թշնամի է ճանաչում և նրան մեղադրում իրեն «ռազմավարական պարտության մատնելու նպատակադրվածության» մեջ։ Այդ համատեքստում Ուկրաինայի նկատմամբ Լեհաստանի, Հունգարիայի և Ռումինիայի տարածքային «պահանջատիրության» փաստացի անոնսավորումը թվում է ոչ միայն անտրամաբանական, այլև ՌԴ աշխարհաքաղաքական շահերին հակոտնյա։
Բայց խորքային իմաստով Պուտինը հետապնդում է Եվրոպայի «հակառուսաստանյան դաշինքի» տրոհմանը և Լեհաստանին, Հունգարիային և Ռումինիային փաստացի առաջարկում է «կիսել Ուկրաինան»։ Միայն պատկերացնել կարելի է, թե ՆԱՏՕ-ն ինչ ճգնաժամի մեջ կհայտնվի, եթե Լեհաստանը, Հունգարիան և Ռումինիան օրակարգ բերեն «խլված տարածքները վերադարձնելու պահանջը»։
Այդ հայտարարությամբ Ռուսաստանի նախագահը բացահայտել է Օմսկում ղազախստանցի պաշտոնակցի հետ հանդիպման ձախողումը։ Հստակ հասկացվում է, որ առանձնազրույցի ժամանակ նրան չի հաջողվել Տոկաևին համոզել, որ «ռազմաճակատում նախաձեռնությունը լիովին Ռուսաստանի ձեռքում է, Կիեւի ռեժիմը վախճանը մոտալուտ է»։
Ուկրաինայից Լեհաստանի, Հունգարիայի և Ռումինիայի «տարածքային արդարացի պահանջների» հրապարակայնացման հասցեատերը, ամենայն հավանականությամբ ոչ միայն Վարշավան, Բուդապեշտը և Բուխարեստն են, այլև առաջին հերթին՝ Բրյուսելը, Լոնդոնը, Փարիզը և Բեռլինը։ Ըստ էության, դա շատ թափանցիկ ակնարկ է, որ Ռուսաստանը «կարող է համաեվրոպական պատերազմ հրահրել»։
Բելառուսի հետ «միութենական պետության», Ղազախստանի համագործակցությամբ «եվրասիական ընդհանուր տան» նախագծերը ռուս-ուկրաինական պատերազմի փորձությունը չեն հաղթահարում, Մինսկը և Աստանան պատմական պատասխանատվության բեռ կիսելու ոչ մի մոտիվացիա չունեն։ Ի հակակշիռ՝ Վլադիմիր Պուտինը, երևում է, նպատակադրվել է Արևելյան Եվրոպայում «պահանջատիրություն» բորբոքել։ Նման գայթակղություն 1939 թ․-ին Ստալինն է ունեցել։

Will Putin repeat Stalin's temptation?
1in.am  One day after the meeting with Kassym-Jomart Tokayev in Omsk, the President of the Russian Federation, Vladimir Putin, stated in a speech before representatives of the Navy that Ukraine will one day lose the western territories "gifted" by Stalin after World War II. He even mentioned the countries that could claim those territories: Poland, Hungary, and Romania.
These countries are members of NATO, an alliance that Russia recognizes as an enemy and accuses of being "intent on inflicting strategic defeat." In this context, the actual announcement of Poland, Hungary, and Romania's territorial "claims" against Ukraine seems not only illogical but also contrary to Russia's geopolitical interests.
But in a deeper sense, Putin is pursuing the fragmentation of Europe's "anti-Russian alliance" and is effectively offering Poland, Hungary, and Romania to "share Ukraine." One can only imagine the crisis NATO would face if Poland, Hungary, and Romania brought the "demand for the return of seized territories" to the agenda.
With this statement, the President of Russia has revealed the failure of the meeting with his Kazakh counterpart in Omsk. It is clear that during the private conversation, he was unable to convince Tokayev that "the initiative on the battlefield is entirely in Russia's hands, and the fate of the Kyiv regime is imminent."
The addressees of the publicization of the "territorial just claims" of Poland, Hungary, and Romania regarding Ukraine are likely not only Warsaw, Budapest, and Bucharest but also primarily Brussels, London, Paris, and Berlin. Essentially, this is a very transparent hint that Russia "can provoke a pan-European war."
The projects of the "Union State" with Belarus and the "Eurasian common home" in cooperation with Kazakhstan do not overcome the trials of the Russian-Ukrainian war; Minsk and Astana have no motivation to share the burden of historical responsibility. In contrast, Vladimir Putin seems to be intent on igniting "claims" in Eastern Europe. Such temptation was also present for Stalin in 1939.