1in.am Օմսկում Կասիմ Ժոմարթ Տոկաևի հետ հանդիպումից մեկ օր հետո Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի Ռազմածովային ուժերի սպայակազմի ներկայացուցիչների առջև ելույթում հայտարարել է, որ Ուկրաինան մի օր կորցնելու է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո Ստալինից «նվեր ստացած» արևմտյան տարածքները։ Նա նույնիսկ նշել է այն երկրները, որ կարող են հավակնել այդ տարածքներին՝ Լեհաստան, Հունգարիա և Ռումինիա։
Այդ երկրները ՆԱՏՕ-ի անդամ են, դաշինք, որին Ռուսաստանը թշնամի է ճանաչում և նրան մեղադրում իրեն «ռազմավարական պարտության մատնելու նպատակադրվածության» մեջ։ Այդ համատեքստում Ուկրաինայի նկատմամբ Լեհաստանի, Հունգարիայի և Ռումինիայի տարածքային «պահանջատիրության» փաստացի անոնսավորումը թվում է ոչ միայն անտրամաբանական, այլև ՌԴ աշխարհաքաղաքական շահերին հակոտնյա։
Բայց խորքային իմաստով Պուտինը հետապնդում է Եվրոպայի «հակառուսաստանյան դաշինքի» տրոհմանը և Լեհաստանին, Հունգարիային և Ռումինիային փաստացի առաջարկում է «կիսել Ուկրաինան»։ Միայն պատկերացնել կարելի է, թե ՆԱՏՕ-ն ինչ ճգնաժամի մեջ կհայտնվի, եթե Լեհաստանը, Հունգարիան և Ռումինիան օրակարգ բերեն «խլված տարածքները վերադարձնելու պահանջը»։
Այդ հայտարարությամբ Ռուսաստանի նախագահը բացահայտել է Օմսկում ղազախստանցի պաշտոնակցի հետ հանդիպման ձախողումը։ Հստակ հասկացվում է, որ առանձնազրույցի ժամանակ նրան չի հաջողվել Տոկաևին համոզել, որ «ռազմաճակատում նախաձեռնությունը լիովին Ռուսաստանի ձեռքում է, Կիեւի ռեժիմը վախճանը մոտալուտ է»։
Ուկրաինայից Լեհաստանի, Հունգարիայի և Ռումինիայի «տարածքային արդարացի պահանջների» հրապարակայնացման հասցեատերը, ամենայն հավանականությամբ ոչ միայն Վարշավան, Բուդապեշտը և Բուխարեստն են, այլև առաջին հերթին՝ Բրյուսելը, Լոնդոնը, Փարիզը և Բեռլինը։ Ըստ էության, դա շատ թափանցիկ ակնարկ է, որ Ռուսաստանը «կարող է համաեվրոպական պատերազմ հրահրել»։
Բելառուսի հետ «միութենական պետության», Ղազախստանի համագործակցությամբ «եվրասիական ընդհանուր տան» նախագծերը ռուս-ուկրաինական պատերազմի փորձությունը չեն հաղթահարում, Մինսկը և Աստանան պատմական պատասխանատվության բեռ կիսելու ոչ մի մոտիվացիա չունեն։ Ի հակակշիռ՝ Վլադիմիր Պուտինը, երևում է, նպատակադրվել է Արևելյան Եվրոպայում «պահանջատիրություն» բորբոքել։ Նման գայթակղություն 1939 թ․-ին Ստալինն է ունեցել։

Повторит ли Путин сталинское искушение?
1in.am  На следующий день после встречи в Омске с Касымом Жомартом Токаевым президент Российской Федерации Владимир Путин в своем выступлении перед представителями военно-морских сил заявил, что Украина однажды потеряет «подаренные» Сталиным западные территории после Второй мировой войны. Он даже назвал страны, которые могут претендовать на эти территории: Польшу, Венгрию и Румынию.
Эти страны являются членами НАТО, альянса, который Россия признает врагом и обвиняет в намерении «стратегически нанести ей поражение». В этом контексте фактическое анонсирование территориальных «претензий» Польши, Венгрии и Румынии к Украине кажется не только нелогичным, но и противоречащим геополитическим интересам РФ.
Но в глубинном смысле Путин преследует цель расколоть «антироссийский альянс» Европы и фактически предлагает Польше, Венгрии и Румынии «разделить Украину». Можно только представить, в какой кризис окажется НАТО, если Польша, Венгрия и Румыния выдвинут на повестку дня «требование вернуть отнятые территории».
Этим заявлением президент России открыл провал встречи в Омске с казахским коллегой. Ясно, что во время личной беседы ему не удалось убедить Токаева в том, что «инициатива на фронте полностью в руках России, а судьба киевского режима близка к завершению».
Адресат «территориальных справедливых требований» Польши, Венгрии и Румынии, вероятно, не только Варшава, Будапешт и Бухарест, но прежде всего Брюссель, Лондон, Париж и Берлин. По сути, это очень прозрачный намек на то, что Россия «может спровоцировать всеевропейскую войну».
Проекты «союзного государства» с Беларусью и сотрудничество с Казахстаном по «евразийскому общему дому» не преодолевают испытание русско-украинской войны, Минск и Астана не имеют никакой мотивации делить историческую ответственность. Напротив, Владимир Путин, похоже, нацелен на разжигание «претензий» в Восточной Европе. Подобное искушение было у Сталина в 1939 году.