Սահմանամերձ և առանձին բնակավայրերում ընտանիքների բնակապահովման ծրագրի դիմումների ընդունումը շարունակվում է
27-07-2026 17:13 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Սահմանամերձ և առանձին բնակավայրերում ընտանիքների բնակապահովման ծրագրի շրջանակում դիմումների ընդունման գործընթացը շարունակվում է։
Մեկնարկից մինչ օրս ծրագրից օգտվել է 3292 ընտանիք, որից 2955-ն արդեն վարկավորվել է, իսկ 371-ն արդեն ներկայացրել ավարտական ակտ։
ՀՀ ԱՍՀ նախարարությունը հիշեցնում է, որ պետությունն աջակցում է սահմանամերձ և առանձին գյուղական բնակավայրերում բնակելի տուն կառուցող ընտանիքներին՝ տրամադրելով՝
մինչև 16 մլն դրամ՝ հիփոթեքային վարկի մայր գումարի մարման համար,
մինչև 13%՝վարկի տոկոսագումարի մարման համար։
Ծրագրից կարող են օգտվել՝
2025 թ․ մայիսի 1-ի դրությամբ շինարարության թույլտվություն ստացածկամ հողամաս ձեռք բերած և ծրագրի գործող պայմաններին բավարարող ընտանիքները,
շահառուները, որոնք տունը կկառուցեն այն սահմանամերձ բնակավայրերում, որտեղ բնակչության և շահառուների թվի հարաբերակցությունը փոքր է 10%-ից։ Սահմանված բնակավայրերում այս պահին առկա ազատ քվոտաներին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղմամբ՝ https://social.gov.am/articles/news/news-11
շահառուները, որոնք տունը կկառուցեն այն բնակավայրերում, որտեղ կառուցված/կառուցվող դպրոցներում ազատ տեղերը գերազանցում են 50%-ը։ Սահմանված բնակավայրերում այս պահին առկա ազատ քվոտաներին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղմամբ՝ https://social.gov.am/articles/news/news-11։

The acceptance of applications for the housing support program for families in border and isolated communities continues.
27-07-2026 17:13 Armenia Press release
The process of accepting applications within the framework of the housing provision program for families in border and separate settlements continues.
Since the start of the program, 3,292 families have benefited, of which 2,955 have already been approved for loans, and 371 have submitted their completion act.
The Ministry of Territorial Administration and Infrastructure of the Republic of Armenia reminds that the state supports families building residential houses in border and separate rural areas by providing:
up to 16 million drams for the repayment of the principal amount of the mortgage loan,
up to 13% for the repayment of the loan interest.
Eligible families can benefit from the program if they have obtained a construction permit or purchased a land plot by May 1, 2025, and meet the current conditions of the program,
beneficiaries who will build a house in border settlements where the ratio of the population to beneficiaries is less than 10%. You can find the available quotas in the specified settlements at the following link: https://social.gov.am/articles/news/news-11
beneficiaries who will build a house in settlements where the available places in constructed/under-construction schools exceed 50%. You can find the available quotas in the specified settlements at the following link: https://social.gov.am/articles/news/news-11.