Սահմանամերձ և առանձին բնակավայրերում ընտանիքների բնակապահովման ծրագրի դիմումների ընդունումը շարունակվում է
27-07-2026 17:13 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Սահմանամերձ և առանձին բնակավայրերում ընտանիքների բնակապահովման ծրագրի շրջանակում դիմումների ընդունման գործընթացը շարունակվում է։
Մեկնարկից մինչ օրս ծրագրից օգտվել է 3292 ընտանիք, որից 2955-ն արդեն վարկավորվել է, իսկ 371-ն արդեն ներկայացրել ավարտական ակտ։
ՀՀ ԱՍՀ նախարարությունը հիշեցնում է, որ պետությունն աջակցում է սահմանամերձ և առանձին գյուղական բնակավայրերում բնակելի տուն կառուցող ընտանիքներին՝ տրամադրելով՝
մինչև 16 մլն դրամ՝ հիփոթեքային վարկի մայր գումարի մարման համար,
մինչև 13%՝վարկի տոկոսագումարի մարման համար։
Ծրագրից կարող են օգտվել՝
2025 թ․ մայիսի 1-ի դրությամբ շինարարության թույլտվություն ստացածկամ հողամաս ձեռք բերած և ծրագրի գործող պայմաններին բավարարող ընտանիքները,
շահառուները, որոնք տունը կկառուցեն այն սահմանամերձ բնակավայրերում, որտեղ բնակչության և շահառուների թվի հարաբերակցությունը փոքր է 10%-ից։ Սահմանված բնակավայրերում այս պահին առկա ազատ քվոտաներին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղմամբ՝ https://social.gov.am/articles/news/news-11
շահառուները, որոնք տունը կկառուցեն այն բնակավայրերում, որտեղ կառուցված/կառուցվող դպրոցներում ազատ տեղերը գերազանցում են 50%-ը։ Սահմանված բնակավայրերում այս պահին առկա ազատ քվոտաներին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղմամբ՝ https://social.gov.am/articles/news/news-11։

Прием заявок на программу обеспечения жильем семей в приграничных и отдельных населенных пунктах продолжается
27-07-2026 17:13 Армения Пресс-релизы
Процесс приема заявлений в рамках программы обеспечения жильем семей в пограничных и отдельных населенных пунктах продолжается.
С момента запуска программы ею воспользовались 3292 семьи, из которых 2955 уже получили кредит, а 371 уже представили акт завершения.
Министерство АСХ РА напоминает, что государство поддерживает семьи, строящие жилые дома в пограничных и отдельных сельских населенных пунктах, предоставляя:
до 16 млн драмов на погашение основной суммы ипотечного кредита,
до 13% на погашение процентной ставки по кредиту.
Программой могут воспользоваться:
Семьи, получившие разрешение на строительство или приобретшие земельный участок на 1 мая 2025 года и соответствующие действующим условиям программы,
бенефициары, которые построят дом в тех пограничных населенных пунктах, где соотношение числа населения и бенефициаров меньше 10%. С актуальными свободными квотами в установленных населенных пунктах вы можете ознакомиться по следующей ссылке: https://social.gov.am/articles/news/news-11
бенефициары, которые построят дом в тех населенных пунктах, где количество свободных мест в построенных/строящихся школах превышает 50%. С актуальными свободными квотами в установленных населенных пунктах вы можете ознакомиться по следующей ссылке: https://social.gov.am/articles/news/news-11.