Ադրբեջանի դրամի և անձնագրի քարտեզների մեջ Արծվաշենը, որպես անկլավ, արձանագրված է. շատ կարևոր նրբություն է, կարծում եմ՝ պետք է հայելային մոտեցում ցուցաբերենք. Փաշինյան
09-07-2026 13:47 Հայաստան Քաղաքականություն
tert.am. Ես չեմ կարող հայտարարել, որ մենք անկլավների, էքսկլավների թեմայից հրաժարվում ենք կամ կարող ենք հրաժարվել: Ո՛չ, մենք պետք է գնանք և այդ հարցին լուծում տանք, ինչպիսին կլինեն լուծումները՝ քննարկման հարց է: Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
«Այդ հարցը տեղափոխել ենք մի հարթություն, որ այդ թեմայի շուրջ լրացուցիչ նյարդ, այդ թվում՝ արտաքին օգտագործման, չկիրառվի: Հարցը կա, հարցը պետք է հասցեագրվի՝ համաձայն 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի և այն քարտեզների, որոնք դրվում են սահմանազատման հիմքում»,-նշել է նա:
Փաշինյանը հավելել է, որ ուզում է հիշեցնել՝ այդ թեմայով ՀՀ-ն, մեղմ ասած շահագրգռություն ունի, որովհետև Արծվաշեն գյուղն էքսկլավային կարգավիճակով գտնվում է Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո և ՀՀ ինքնիշխան տարածք է՝ համաձայն 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրով արձանագված սկզբունքների:
«Այդ խնդրի լուծման երկու տարբերակ կա: Տաբերակ 1. որ տարածքը՝ որևէ անկլավի կամ էքսկալվի, անկլավային կամ էքսկլավային կարգավիճակով շարունակում է մնալ այն երկրի տարածք, որին դե յուրե պատկանում է, կամ մենք պայմանավորվում ենք, օրինակ՝ համարժեք տարածքները սահմանի երկայնքով, համարժեք տարածությամբ, այսպես ասած փռել, կամ կոնկրետ տեղանքներով իրականացնել փոփոխություններ»,-,մանրամասնել է նա և նշել, որ ՀՀ օրենսդրությամբ և Սահմանադրությամբ սահմանված կարգով պետք է այդ թեմային անդրադառնալ:
Փաշինյանն ասել է, որ աշխատանքի ընթացքում, մեկ-մեկուկես ամիս առաջ մի նրբություն է նկատել և ներկայացրել է՝ ինչ նրբություն:
«Ադրբեջանի դրամի և անձնագրի քարտեզների մեջ Արծվաշենը, որպես անկլավ արձանագրված է: Սա շատ կարևոր նրբություն է և կարծում եմ՝ մենք էլ պետք է հայելային նույն մոտեցումը ցուցաբերենք, որպեսզի Ալմա-Աթայի հռչակագրով, համապատասխան քարտեզների նկատմամբ ճշգրիտ վերաբերմունք ցուցաբերենք:
Դա է բխում այն պայմանավորվածություններից և նախաստորագրված համաձայնագրի տեքստից, որը մենք ոչ միայն ստորագրել ենք, այլև ՀՀ քաղաքացիների կողմից այն փաստացի, ընտրություններով արժանացել է հավանության»,-նշել է Նիկոլ Փաշինյանը և հավելել, որ ադրբեջանական դրամի և անձնագրերի մեջ Արծվաշենը նշված է այլ գույնով, որպես Ադրբեջանին չպատկանող տարածք:
Նա շարունակել է խոսել թեմայի մասին, ասելով՝ դա շատ էական փաստ է, այդ թվում՝ քաղաքականություն, վերաբերմունք և դիրքորոշումներ մշակելիս:
«Սա ազդարարում է հետևյալը՝ մենք պետք է առաջնորդվենք ոչ թե այն տրամաբանությամբ, որ ով ինչ առել է վերահսկողության տակ, նշանակում է՝ իրեն է պատկանում, այլ պետք է առաջնորդվենք խաղաղության համաձայնագրի տրամաբանությամբ»,-ասել է Փաշինյանը:

В картах азербайджанского драма и паспорта Арцвашен зафиксирован как анклав. Это очень важная деталь, думаю, мы должны проявить зеркальный подход. Пашинян
09-07-2026 13:40 Армения Политика
tert.am. Я не могу заявить, что мы отказываемся от темы анклавов и эксклавов или можем отказаться от нее. Нет, мы должны идти и решить этот вопрос, какими будут решения — это вопрос обсуждения. Об этом на пресс-конференции заявил Никол Пашинян:
«Мы перенесли этот вопрос на такую платформу, чтобы вокруг этой темы не применялся дополнительный нерв, включая внешнее использование. Вопрос существует, его нужно адресовать в соответствии с Алма-Атинской декларацией 1991 года и теми картами, которые положены в основу разграничения»,- отметил он:
Пашинян добавил, что хочет напомнить, что по этому вопросу Армения, мягко говоря, заинтересована, потому что село Арцвашен находится под контролем Азербайджана в эксклавном статусе и является суверенной территорией Армении согласно принципам, зафиксированным в Алма-Атинской декларации 1991 года:
«Существует два варианта решения этой проблемы. Вариант 1. что территория, будь то анклав или эксклав, продолжает оставаться частью той страны, к которой она де юре принадлежит, или мы договариваемся, например, о сопоставимых территориях вдоль границы, сопоставимой площадью, так сказать, разложить, или осуществить изменения в конкретных местностях»,- уточнил он и отметил, что к этой теме следует подходить в соответствии с установленным порядком, предусмотренным законодательством и Конституцией Армении:
Пашинян сказал, что во время работы, месяц-полтора назад, он заметил одну деталь и представил, что это за деталь:
«На картах азербайджанской валюты и паспортов Арцвашен зафиксирован как анклав. Это очень важная деталь, и я думаю, что мы тоже должны проявить зеркальный подход, чтобы точно относиться к Алма-Атинской декларации и соответствующим картам:
Это вытекает из тех договоренностей и текста предварительно подписанного соглашения, которое мы не только подписали, но и которое фактически получило одобрение от граждан Армении на выборах»,- отметил Никол Пашинян и добавил, что в азербайджанской валюте и паспортах Арцвашен указан другим цветом, как территория, не принадлежащая Азербайджану:
Он продолжил говорить на эту тему, сказав, что это очень существенный факт, в том числе при разработке политики, отношения и позиций:
«Это означает следующее: мы должны руководствоваться не той логикой, что кто что взял под контроль, значит, это принадлежит ему, а должны руководствоваться логикой мирного соглашения»,- сказал Пашинян: