Ադրբեջանի դրամի և անձնագրի քարտեզների մեջ Արծվաշենը, որպես անկլավ, արձանագրված է. շատ կարևոր նրբություն է, կարծում եմ՝ պետք է հայելային մոտեցում ցուցաբերենք. Փաշինյան
09-07-2026 13:47 Հայաստան Քաղաքականություն
tert.am. Ես չեմ կարող հայտարարել, որ մենք անկլավների, էքսկլավների թեմայից հրաժարվում ենք կամ կարող ենք հրաժարվել: Ո՛չ, մենք պետք է գնանք և այդ հարցին լուծում տանք, ինչպիսին կլինեն լուծումները՝ քննարկման հարց է: Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
«Այդ հարցը տեղափոխել ենք մի հարթություն, որ այդ թեմայի շուրջ լրացուցիչ նյարդ, այդ թվում՝ արտաքին օգտագործման, չկիրառվի: Հարցը կա, հարցը պետք է հասցեագրվի՝ համաձայն 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի և այն քարտեզների, որոնք դրվում են սահմանազատման հիմքում»,-նշել է նա:
Փաշինյանը հավելել է, որ ուզում է հիշեցնել՝ այդ թեմայով ՀՀ-ն, մեղմ ասած շահագրգռություն ունի, որովհետև Արծվաշեն գյուղն էքսկլավային կարգավիճակով գտնվում է Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո և ՀՀ ինքնիշխան տարածք է՝ համաձայն 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրով արձանագված սկզբունքների:
«Այդ խնդրի լուծման երկու տարբերակ կա: Տաբերակ 1. որ տարածքը՝ որևէ անկլավի կամ էքսկալվի, անկլավային կամ էքսկլավային կարգավիճակով շարունակում է մնալ այն երկրի տարածք, որին դե յուրե պատկանում է, կամ մենք պայմանավորվում ենք, օրինակ՝ համարժեք տարածքները սահմանի երկայնքով, համարժեք տարածությամբ, այսպես ասած փռել, կամ կոնկրետ տեղանքներով իրականացնել փոփոխություններ»,-,մանրամասնել է նա և նշել, որ ՀՀ օրենսդրությամբ և Սահմանադրությամբ սահմանված կարգով պետք է այդ թեմային անդրադառնալ:
Փաշինյանն ասել է, որ աշխատանքի ընթացքում, մեկ-մեկուկես ամիս առաջ մի նրբություն է նկատել և ներկայացրել է՝ ինչ նրբություն:
«Ադրբեջանի դրամի և անձնագրի քարտեզների մեջ Արծվաշենը, որպես անկլավ արձանագրված է: Սա շատ կարևոր նրբություն է և կարծում եմ՝ մենք էլ պետք է հայելային նույն մոտեցումը ցուցաբերենք, որպեսզի Ալմա-Աթայի հռչակագրով, համապատասխան քարտեզների նկատմամբ ճշգրիտ վերաբերմունք ցուցաբերենք:
Դա է բխում այն պայմանավորվածություններից և նախաստորագրված համաձայնագրի տեքստից, որը մենք ոչ միայն ստորագրել ենք, այլև ՀՀ քաղաքացիների կողմից այն փաստացի, ընտրություններով արժանացել է հավանության»,-նշել է Նիկոլ Փաշինյանը և հավելել, որ ադրբեջանական դրամի և անձնագրերի մեջ Արծվաշենը նշված է այլ գույնով, որպես Ադրբեջանին չպատկանող տարածք:
Նա շարունակել է խոսել թեմայի մասին, ասելով՝ դա շատ էական փաստ է, այդ թվում՝ քաղաքականություն, վերաբերմունք և դիրքորոշումներ մշակելիս:
«Սա ազդարարում է հետևյալը՝ մենք պետք է առաջնորդվենք ոչ թե այն տրամաբանությամբ, որ ով ինչ առել է վերահսկողության տակ, նշանակում է՝ իրեն է պատկանում, այլ պետք է առաջնորդվենք խաղաղության համաձայնագրի տրամաբանությամբ»,-ասել է Փաշինյանը:

In the maps of the Azerbaijani currency and passport, Artsvashen is recorded as an enclave. This is a very important nuance; I believe we should adopt a reflective approach. Pashinyan
09-07-2026 13:40 Armenia Politics
tert.am. I cannot declare that we are abandoning or can abandon the topic of enclaves and exclaves. No, we must go and find a solution to this issue; what the solutions will be is a matter for discussion. This was stated by Nikol Pashinyan during a press briefing:
«We have moved this issue to a platform where no additional nerves, including external usage, will be applied around this topic. The question exists, and it must be addressed according to the principles outlined in the 1991 Alma-Ata Declaration and the maps that are the basis for delimitation,» he noted.
Pashinyan added that he wants to remind that Armenia has, to put it mildly, an interest in this topic because the village of Artsvashen is under the control of Azerbaijan with an exclave status and is part of the sovereign territory of Armenia according to the principles recorded in the 1991 Alma-Ata Declaration.
«There are two options for resolving this issue. Option 1: the area, whether it is an enclave or exclave, continues to remain the territory of the country to which it de jure belongs, or we agree, for example, to exchange equivalent areas along the border, with equivalent territory, so to speak, or to make changes in specific locations,» he elaborated and noted that this topic should be addressed in accordance with the procedures established by Armenian legislation and the Constitution.
Pashinyan said that during the work, one to one and a half months ago, he noticed a nuance and presented what that nuance is.
«In the maps of the Azerbaijani currency and passport, Artsvashen is recorded as an enclave. This is a very important nuance, and I believe we should also exhibit the same reflective approach to ensure accurate treatment of the relevant maps according to the Alma-Ata Declaration.
This stems from the agreements and the text of the preliminary signed agreement, which we have not only signed but has also been factually approved by the citizens of Armenia through elections,» Nikol Pashinyan noted and added that in the Azerbaijani currency and passports, Artsvashen is indicated in a different color as a territory not belonging to Azerbaijan.
He continued to speak on the topic, stating that this is a very significant fact, including when developing policies, attitudes, and positions.
«This signals the following: we must be guided not by the logic that whoever has taken control of something owns it, but we must be guided by the logic of the peace agreement,» Pashinyan said.