1in.am ՌԻԱ Նովոստիի մեկնաբանը ռուս-ուկրաինական զինված հակամարտությունը անվանել է «Ղրիմի երկրորդ պատերազմ»։ Խոսքը 1853-55 թվականների պատերազմի մասին է, որ ցարական Ռուսաստանը մղել է մի քանի ճակատներով։ Այն ավարտվել է Ռուսաստանի համար ոչ այնքան բարենպաստ ելքով։ Բաց աղբյուրների տվյալներով, օրինակ, ցարական կառավարությունը պատերազմական ահռելի ծախսերի պատճառով առաջացած բյուջետային ճեղքը կարողացել է փակել միայն․․․ 1897 թվականին։
Ավելի ակնառու է երկու փաստ․ Ղրիմի պատերազմից հինգ տարի հետո Ռուսաստանում ճորտատիրությունը վերացվել է, իսկ տնտեսական անկումը կանգնեցնելու համար ցարական կառավարությունը հարկադրված է եղել Ալյասկան վաճառել Միացյալ Նահանգներին։ Այդ գործարքը, ամենայն հավանականությամբ, նաև քաղաքական իմաստ է ունեցել, ի տարբերություն Մեծ Բրիտանիայի և Ֆրանսիայի, ԱՄՆ-ը Ռուսաստանի դեմ ռազմական գործողություններին ուղղակի մասնակցություն չի ունեցել։
Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Պեսկովը Անկարայում ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովի առաջին օրվա քննարկումներից տպավորություն է ստացել, որ Ուկրաինայի հարցում ԱՄՆ նախագահի տեսակետը «չի փոխվել»։ Թուրքական աղբյուրները հայտնել են, որ ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովի շրջանակներում «նախագահ Էրդողանը և Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Սթարմերը ռազմական համագործակցության պայմանագիր կստորագրեն»։
Ղրիմի պատերազմի արդյունքներով ցարական Ռուսաստանը զրկվել է Սև ծովում ռազմական նավատորմ ունենալու իրավունքից։ Այն վերականգնվել է ռուս-թուրքական 1877-78 թվականների պատերազմից հետո։ Ներկայումս ՌԴ Ռազմածովային ուժերի Սևծովյան նավատորմը շատ զգալիորեն թուլացած է, իսկ Թուրքիան արդեն ռազմանավեր է մատակարարում եվրոպական երկրներին։
Եթե բրիտանա-թուրքական ռազմական համագործակցության պայմանագրի մասին տեղեկությունը իրականությանը մոտ է, ապա դա նշանակում է, որ Թուրքիան Ուկրաինայի հարցում բացահայտվում է որպես Ռուսաստանի թշնամի։ Իհարկե, Լոնդոն-Անկարա «ռազմական դաշինքը» շոշափում է նաև Ֆրանսիայի և Հունաստանի, ինչպես նաեւ Իսրայելի շահերը, բայց ավելի էական է, որ Ստամբուլը այդուհետև ռուս-ուկրաինական բանակցությունների հարթակ չի լինի։
Ստացվում է, որ, ինչպես Ղրիմի պատերազմում, այսօր էլ Ռուսաստանի «խաթարված հեղինակությունը կարող է միայն ԱՄՆ-ը փրկել»։ Բայց ի՞նչ գնով։ Ռուսաստանը «վաճառելու Ալյասկա» չունի։

Россия «не собирается продавать Аляску»
1in.am  Комментатор РИА Новости назвал российско-украинский вооруженный конфликт «второй войной за Крым». Речь идет о войне 1853-55 годов, которую царская Россия вела на нескольких фронтах. Она закончилась для России не самым благоприятным образом. По данным открытых источников, например, царское правительство смогло закрыть бюджетный разрыв, возникший из-за колоссальных военных расходов, только в… 1897 году.
Более очевидны два факта: через пять лет после Крымской войны в России было отменено крепостное право, а для остановки экономического падения царское правительство было вынуждено продать Аляску Соединенным Штатам. Эта сделка, вероятно, имела и политический смысл, в отличие от Великобритании и Франции, США не принимали прямого участия в военных действиях против России.
Пресс-секретарь президента России Песков в Анкаре по итогам первого дня обсуждений на саммите НАТО получил впечатление, что позиция президента США по вопросу Украины «не изменилась». Турецкие источники сообщили, что в рамках саммита НАТО «президент Эрдоган и премьер-министр Великобритании Стармер подпишут соглашение о военном сотрудничестве».
По итогам Крымской войны царская Россия была лишена права иметь военный флот в Черном море. Он был восстановлен после русско-турецкой войны 1877-78 годов. В настоящее время Черноморский флот ВМФ России значительно ослаблен, а Турция уже поставляет боевые корабли европейским странам.
Если информация о соглашении о военно-турецком сотрудничестве близка к реальности, это означает, что Турция открыто проявляет себя как враг России по вопросу Украины. Конечно, лондонско-анкары «военный альянс» затрагивает также интересы Франции и Греции, а также Израиля, но более существенно то, что Стамбул больше не будет площадкой для российско-украинских переговоров.
Получается, что, как и в Крымской войне, сегодня «пострадавшую репутацию России может спасти только США». Но какой ценой? У России «нет чего продавать, кроме Аляски».