Հայաստանի և ԱՄԷ-ի վարորդական վկայականները փոխադարձաբար ճանաչվում են․ ուժի մեջ է մտել փոխըմբռնման հուշագիրը
07-07-2026 16:54 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Հունիսի 13-ից Արաբական Միացյալ Էմիրություններում ոչ բնակության նպատակով գտնվող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետությունում ոչ բնակության նպատակով գտնվող ԱՄԷ քաղաքացիները կարող են անարգել երթևեկել իրենց ազգային վարորդական վկայականներով։ Իսկ բնակության նպատակով գտնվելու դեպքում վարորդական վկայականի փոխանակման համար դիմող անձինք ազատվում են այդ գործընթացի շրջանակում նախատեսված տեսական և գործնական քննություններ հանձնելու պարտավորությունից։ Երկու երկրների վարորդական վկայականները փոխադարձաբար ճանաչվում են առանց լրացուցիչ ընթացակարգերի՝ չվերահաստատելով դրանց վավերականությունը։ Այս մասին տեղեկացնում են ՆԳՆ ոստիկանությունից:
Հիշեցնենք՝ հուշագիրը ստորագրվել էր 2025 թվականի սեպտեմբերի 30-ին ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանի և էմիրությունների փոխվարչապետ-ներքին գործերի նախարար, գեներալ-լեյտենանտ շեյխ Սեֆ բին Զայեդ Ալ Նահյանի միջև։
Այս նախաձեռնությունը ևս մեկ անգամ հավաստում է՝ վերջին տարիներին դինամիկ զարգացող ՀՀ-ԱՄԷ համագործակցությունը նաև քաղաքացիների առօրյա կյանքը հեշտացնող հնարավորություններ է ապահովում։

The driver's licenses of Armenia and the UAE are mutually recognized; the memorandum of understanding has come into effect.
07-07-2026 16:54 Armenia Press release
Starting from June 13, citizens of the Republic of Armenia who are in the United Arab Emirates for non-residential purposes, as well as UAE citizens who are in the Republic of Armenia for non-residential purposes, can freely travel with their national driving licenses. In the case of residing, individuals applying for the exchange of their driving licenses are exempt from the obligation to pass the theoretical and practical exams required in that process. The driving licenses of both countries are mutually recognized without additional procedures, without revalidating their authenticity. This information is provided by the Police of the Ministry of Internal Affairs.
It should be reminded that the memorandum was signed on September 30, 2025, between the Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan and the Deputy Prime Minister and Minister of Interior of the Emirates, Lieutenant General Sheikh Saif bin Zayed Al Nahyan.
This initiative once again confirms that the dynamically developing cooperation between Armenia and the UAE in recent years also provides opportunities that facilitate the daily lives of citizens.