Հայաստանի և ԱՄԷ-ի վարորդական վկայականները փոխադարձաբար ճանաչվում են․ ուժի մեջ է մտել փոխըմբռնման հուշագիրը
07-07-2026 16:54 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Հունիսի 13-ից Արաբական Միացյալ Էմիրություններում ոչ բնակության նպատակով գտնվող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետությունում ոչ բնակության նպատակով գտնվող ԱՄԷ քաղաքացիները կարող են անարգել երթևեկել իրենց ազգային վարորդական վկայականներով։ Իսկ բնակության նպատակով գտնվելու դեպքում վարորդական վկայականի փոխանակման համար դիմող անձինք ազատվում են այդ գործընթացի շրջանակում նախատեսված տեսական և գործնական քննություններ հանձնելու պարտավորությունից։ Երկու երկրների վարորդական վկայականները փոխադարձաբար ճանաչվում են առանց լրացուցիչ ընթացակարգերի՝ չվերահաստատելով դրանց վավերականությունը։ Այս մասին տեղեկացնում են ՆԳՆ ոստիկանությունից:
Հիշեցնենք՝ հուշագիրը ստորագրվել էր 2025 թվականի սեպտեմբերի 30-ին ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանի և էմիրությունների փոխվարչապետ-ներքին գործերի նախարար, գեներալ-լեյտենանտ շեյխ Սեֆ բին Զայեդ Ալ Նահյանի միջև։
Այս նախաձեռնությունը ևս մեկ անգամ հավաստում է՝ վերջին տարիներին դինամիկ զարգացող ՀՀ-ԱՄԷ համագործակցությունը նաև քաղաքացիների առօրյա կյանքը հեշտացնող հնարավորություններ է ապահովում։

Водительские удостоверения Армении и ОАЭ взаимно признаются: вступило в силу соглашение о взаимопонимании.
07-07-2026 16:54 Армения Пресс-релизы
С 13 июня граждане Республики Армения, находящиеся в Объединенных Арабских Эмиратах с нецелевыми визитами, а также граждане ОАЭ, находящиеся в Республике Армения с нецелевыми визитами, могут свободно передвигаться со своими национальными водительскими удостоверениями. В случае нахождения с целью проживания лица, обращающиеся за обменом водительского удостоверения, освобождаются от обязательства сдачи теоретических и практических экзаменов, предусмотренных в рамках этого процесса. Водительские удостоверения двух стран взаимно признаются без дополнительных процедур, не требуя подтверждения их действительности. Об этом сообщает полиция Министерства внутренних дел.
Напомним, что меморандум был подписан 30 сентября 2025 года министром внутренних дел Арпине Саргсян и заместителем премьер-министра, министром внутренних дел Эмиратов, генерал-лейтенантом шейхом Сефом бин Заидом Аль Нахьяном.
Эта инициатива еще раз подтверждает, что динамично развивающееся сотрудничество между Республикой Армения и ОАЭ в последние годы также предоставляет возможности, облегчающие повседневную жизнь граждан.