Իրանը հայտարարել է Պարսից ծոցի երկրներում ամերիկյան օբյեկտները թիրախավորելու մասին
Ազատություն. Իրանի զինված ուժերը Պարսից ծոցի երկրներում տեղակայված ամերիկյան օբյեկտներ է թիրախավորել՝ ԱՄՆ-ի կողմից Իրանի հարավային ափին և արևելյան շրջաններին հասցված հարվածներից հետո, տեղեկացնում է Reuters գործակալությունը։
Իրանական լրատվամիջոցները ավելի ուշ հայտնել են Իրանի հարավում մի քանի պայթյունների մասին։ Պայթյուններ են լսվել նաև Բուշերում, որտեղ գտնվում է ատոմակայանը, և նավահանգստային Բանդար Աբբասում։
Reuters-ը, սակայն, գրում է, որ ամերիկացի պաշտոնյան հերքել է ԱՄՆ-ի մասնակցությունը՝ ասելով, թե ամերիկյան զինուժը «վերջին ժամերին» իրանական թիրախների չի հարվածել։
Սրված իրադրության ֆոնին՝ Մաշհադի սրբավայրում իրանցիները հրաժեշտ են տվել և հուղարկավորել ամերիկա-իսրայելական համատեղ պատերազմի ժամանակ սպանված գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիին։ Իրանցիների առաջնորդի պաշտոնում նրան փոխարինած որդին՝ Մոջթաբան, որը ապրիլին պաշտոնն ստանձնելուց ի վեր չի երևացել հանրության առջև, չի մասնակցել նաև Խամենեիի հիշատակի հրապարակային միջոցառումենրին։
ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև ռազմական լարվածության նոր փուլը սկսվեց հուլիսի 7-ին։ Նախօրեին ԱՄՆ-ն 90 իրանական ռազմական օբյեկտ թիրախավորեց, որը, ըստ իրանական կողմի, 14 մարդու կյանք խլեց։ Վաշինգտոնը Թեհրանին մեղադրում է համաշխարհային մատակարարումների համար առանցքային Հորմուզի նեղուցում առևտրային նավերի դեմ հարձակումների համար։ Իրանի պատասխան հարվածների թիրախում Քուվեյթում, Բահրեյնում և Կատարում տեղակայված ամերիկյան օբյեկտներն էին։
Չնայած պահպանվող լարվածությանը, նավթի շուկայում գները նվազել են։ Brent նավթատեսակը 2.2 տոկոսով էժանացել է։ Մեկ բարելը 76.30 դոլարի դիմաց է վաճառվում։ Մատակարարումների վրա վերսկսված բախումների հնարավոր ազդեցությունների պատճառով նախօրեին շուկայում թանկացում էր գրանցվել։

Иран объявил о целенаправленности американских объектов в странах Персидского залива.
Азатутюн. Вооруженные силы Ирана нацелились на американские объекты, расположенные в странах Персидского залива, после ударов, нанесенных США по южному побережью Ирана и восточным районам, сообщает агентство Reuters.
Иранские СМИ позже сообщили о нескольких взрывах на юге Ирана. Взрывы также были слышны в Бушере, где находится атомная станция, и в портовом городе Бандар-Аббас.
Однако Reuters пишет, что американский чиновник опроверг участие США, заявив, что американские вооруженные силы «в последние часы» не наносили удары по иранским целям.
На фоне обострения ситуации иранцы попрощались и похоронили верховного лидера Али Хаменеи, убитого во время совместной войны США и Израиля, в святилище Мешхеда. Его сын Моджтаба, который заменил его на посту лидера и не появлялся на публике с момента вступления в должность в апреле, также не присутствовал на публичных мероприятиях в память о Хаменеи.
Новая фаза военной напряженности между США и Ираном началась 7 июля. Накануне США нацелились на 90 иранских военных объектов, что, по данным иранской стороны, привело к гибели 14 человек. Вашингтон обвиняет Тегеран в атаках на торговые суда в стратегически важном Ормузском проливе для мировых поставок. В ответных ударах Ирана целью стали американские объекты, расположенные в Кувейте, Бахрейне и Катаре.
Несмотря на сохраняющуюся напряженность, цены на нефть на рынке снизились. Нефть марки Brent подешевела на 2,2 процента. Один баррель продается за 76,30 доллара. Накануне на рынке наблюдалось удорожание из-за возможных последствий возобновившихся столкновений для поставок.