Իրանը հայտարարել է Պարսից ծոցի երկրներում ամերիկյան օբյեկտները թիրախավորելու մասին
Ազատություն. Իրանի զինված ուժերը Պարսից ծոցի երկրներում տեղակայված ամերիկյան օբյեկտներ է թիրախավորել՝ ԱՄՆ-ի կողմից Իրանի հարավային ափին և արևելյան շրջաններին հասցված հարվածներից հետո, տեղեկացնում է Reuters գործակալությունը։
Իրանական լրատվամիջոցները ավելի ուշ հայտնել են Իրանի հարավում մի քանի պայթյունների մասին։ Պայթյուններ են լսվել նաև Բուշերում, որտեղ գտնվում է ատոմակայանը, և նավահանգստային Բանդար Աբբասում։
Reuters-ը, սակայն, գրում է, որ ամերիկացի պաշտոնյան հերքել է ԱՄՆ-ի մասնակցությունը՝ ասելով, թե ամերիկյան զինուժը «վերջին ժամերին» իրանական թիրախների չի հարվածել։
Սրված իրադրության ֆոնին՝ Մաշհադի սրբավայրում իրանցիները հրաժեշտ են տվել և հուղարկավորել ամերիկա-իսրայելական համատեղ պատերազմի ժամանակ սպանված գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիին։ Իրանցիների առաջնորդի պաշտոնում նրան փոխարինած որդին՝ Մոջթաբան, որը ապրիլին պաշտոնն ստանձնելուց ի վեր չի երևացել հանրության առջև, չի մասնակցել նաև Խամենեիի հիշատակի հրապարակային միջոցառումենրին։
ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև ռազմական լարվածության նոր փուլը սկսվեց հուլիսի 7-ին։ Նախօրեին ԱՄՆ-ն 90 իրանական ռազմական օբյեկտ թիրախավորեց, որը, ըստ իրանական կողմի, 14 մարդու կյանք խլեց։ Վաշինգտոնը Թեհրանին մեղադրում է համաշխարհային մատակարարումների համար առանցքային Հորմուզի նեղուցում առևտրային նավերի դեմ հարձակումների համար։ Իրանի պատասխան հարվածների թիրախում Քուվեյթում, Բահրեյնում և Կատարում տեղակայված ամերիկյան օբյեկտներն էին։
Չնայած պահպանվող լարվածությանը, նավթի շուկայում գները նվազել են։ Brent նավթատեսակը 2.2 տոկոսով էժանացել է։ Մեկ բարելը 76.30 դոլարի դիմաց է վաճառվում։ Մատակարարումների վրա վերսկսված բախումների հնարավոր ազդեցությունների պատճառով նախօրեին շուկայում թանկացում էր գրանցվել։

Iran has announced targeting American objects in the countries of the Persian Gulf.
Azatutyun. The Iranian armed forces have targeted American facilities located in the Persian Gulf countries following strikes on Iran's southern coast and eastern regions by the U.S., reports Reuters.
Iranian media later reported several explosions in southern Iran. Explosions were also heard in Bushehr, where the nuclear power plant is located, and in the port city of Bandar Abbas.
However, Reuters reports that a U.S. official has denied U.S. involvement, stating that American forces have not struck Iranian targets "in recent hours."
Amid the escalating situation, Iranians have bid farewell and buried the Supreme Leader Ali Khamenei, who was killed during the U.S.-Israeli joint war, at the shrine in Mashhad. His son Mojtaba, who replaced him as the leader of the Iranians, has not appeared in public since taking office in April and did not participate in the public memorial events for Khamenei.
A new phase of military tension between the U.S. and Iran began on July 7. The day before, the U.S. targeted 90 Iranian military facilities, which, according to the Iranian side, claimed 14 lives. Washington accuses Tehran of attacks on commercial vessels in the strategically important Strait of Hormuz for global supplies. Iranian retaliatory strikes targeted American facilities located in Kuwait, Bahrain, and Qatar.
Despite the ongoing tension, oil prices have decreased in the market. Brent crude has dropped by 2.2 percent. It is selling for $76.30 per barrel. Due to the potential impacts of renewed clashes on supplies, there was a price increase in the market the day before.