«Հրազդան» մարզադաշտում միջազգային չափանիշներին համապատասխան վազքուղի կստեղծվի
2027 թվականին Հայաստանում Ֆրանկոֆոնիայի 10-րդ մարզամշակութային խաղերի անցկացմանն ընդառաջ «Հրազդան» մարզադաշտում կստեղծվեն միջազգային չափանիշներին համապատասխան վազքուղի, աթլետիկայի և պարաաթլետիկայի մրցումային այլ ենթակառուցվածքներ։
Այդ նպատակով Կառավարությունը շուրջ 63 մլն դրամ է հատկացրել վերակառուցման և նորոգման աշխատանքների նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի  ձեռքբերման համար՝ վերաբաշխում կատարելով ԿԳՄՍ նախարարության 2026թ բյուջեում։
Ըստ նախագծի հիմնավորման՝ Հրազդան մարզադաշտում կապահովվեն անհրաժեշտ ենթակառուցվածքները, մասնավորապես՝ կստեղծվեն միջազգային չափանիշներին համապատասխան թեթև աթլետիկայի և պարաաթլետիկայի մրցաձևերի վազքուղի և անհրաժեշտ այլ ենթակառուցվածքները, ինչպես նաև կվերակառուցվի մարզումային մարզադաշտի աթլետիկական վազքուղին։
ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի պատվիրակությամբ արդեն իրականացվել է «Հրազդան» մարզադաշտի տեխնիկական վիճակի զննություն, որի արդյունքում պարզ է դարձել, որ մարզադաշտի հարավային և հյուսիսային տրիբունաները կարող են օգտագործվել նստատեղերի 50%-ի նստեցմամբ՝ մոտ 11750 մարդ։ Արևմտյան տրիբունայի նստատեղերը 100%-ով կարող են օգտագործվել՝ 8100 մարդ, իսկ արևելյան տրիբունայում կարող են օգտագործվել առաջին 11 շարքերը՝ 1716 մարդ։ Յարուսներում հանդիսատեսի նստեցումը բացառվում է։
Ըստ այդմ՝ «Հրազդան» մարզադաշտը կարող է տեղավորել շուրջ 21566 հանդիսական։ Միջոցառումներից առաջ պետք է կատարել մարզադաշտի հանդերձարանների, սանհանգույցների, վազքուղու, տարածքի բարեկարգման, հիմնանորոգման և այլ շինարարական աշխատանքներ։
Ուսումնասիրության հիման վրա ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեն մշակել է անհրաժեշտ նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի ձեռքբերման տեխնիկական բնութագիրը և գնային առաջարկը։

A running track that meets international standards will be created at the "Hrazdan" stadium.
In anticipation of the 10th Francophonie Games to be held in Armenia in 2027, an international standard running track and other competitive infrastructure for athletics and para-athletics will be created at the "Hrazdan" stadium.
For this purpose, the Government has allocated approximately 63 million drams for the acquisition of design and cost estimation documents for reconstruction and renovation works by reallocating funds from the Ministry of Education, Science, Culture and Sports' budget for 2026.
According to the project justification, the necessary infrastructure will be ensured at the Hrazdan stadium, specifically, a running track for athletics and para-athletics competitions that meets international standards will be created, along with other necessary infrastructure, and the athletic running track of the training stadium will be reconstructed.
Under the delegation of the RA Urban Development Committee, a technical inspection of the "Hrazdan" stadium has already been carried out, which revealed that the southern and northern stands of the stadium can accommodate 50% of the seats, approximately 11,750 people. The seats in the western stand can be used at 100%, accommodating 8,100 people, while the first 11 rows in the eastern stand can accommodate 1,716 people. Seating in the tiers is excluded.
Accordingly, the "Hrazdan" stadium can accommodate around 21,566 spectators. Before the events, improvements, renovations, and other construction works need to be carried out in the stadium's locker rooms, restrooms, running track, and surrounding areas.
Based on the study, the RA Urban Development Committee has developed the technical specifications and price proposal for the acquisition of the necessary design and cost estimation documents.