«Հրազդան» մարզադաշտում միջազգային չափանիշներին համապատասխան վազքուղի կստեղծվի
2027 թվականին Հայաստանում Ֆրանկոֆոնիայի 10-րդ մարզամշակութային խաղերի անցկացմանն ընդառաջ «Հրազդան» մարզադաշտում կստեղծվեն միջազգային չափանիշներին համապատասխան վազքուղի, աթլետիկայի և պարաաթլետիկայի մրցումային այլ ենթակառուցվածքներ։
Այդ նպատակով Կառավարությունը շուրջ 63 մլն դրամ է հատկացրել վերակառուցման և նորոգման աշխատանքների նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի  ձեռքբերման համար՝ վերաբաշխում կատարելով ԿԳՄՍ նախարարության 2026թ բյուջեում։
Ըստ նախագծի հիմնավորման՝ Հրազդան մարզադաշտում կապահովվեն անհրաժեշտ ենթակառուցվածքները, մասնավորապես՝ կստեղծվեն միջազգային չափանիշներին համապատասխան թեթև աթլետիկայի և պարաաթլետիկայի մրցաձևերի վազքուղի և անհրաժեշտ այլ ենթակառուցվածքները, ինչպես նաև կվերակառուցվի մարզումային մարզադաշտի աթլետիկական վազքուղին։
ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի պատվիրակությամբ արդեն իրականացվել է «Հրազդան» մարզադաշտի տեխնիկական վիճակի զննություն, որի արդյունքում պարզ է դարձել, որ մարզադաշտի հարավային և հյուսիսային տրիբունաները կարող են օգտագործվել նստատեղերի 50%-ի նստեցմամբ՝ մոտ 11750 մարդ։ Արևմտյան տրիբունայի նստատեղերը 100%-ով կարող են օգտագործվել՝ 8100 մարդ, իսկ արևելյան տրիբունայում կարող են օգտագործվել առաջին 11 շարքերը՝ 1716 մարդ։ Յարուսներում հանդիսատեսի նստեցումը բացառվում է։
Ըստ այդմ՝ «Հրազդան» մարզադաշտը կարող է տեղավորել շուրջ 21566 հանդիսական։ Միջոցառումներից առաջ պետք է կատարել մարզադաշտի հանդերձարանների, սանհանգույցների, վազքուղու, տարածքի բարեկարգման, հիմնանորոգման և այլ շինարարական աշխատանքներ։
Ուսումնասիրության հիման վրա ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեն մշակել է անհրաժեշտ նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի ձեռքբերման տեխնիկական բնութագիրը և գնային առաջարկը։

На стадионе «Храздан» будет создана беговая дорожка, соответствующая международным стандартам.
В 2027 году в Армении, в преддверии 10-х региональных культурных игр Франкофонии, на стадионе «Храздан» будет создана беговая дорожка, соответствующая международным стандартам, а также другие инфраструктуры для соревнований по легкой атлетике и параатлетике.
Для этой цели Правительство выделило около 63 миллионов драмов на приобретение проектно-сметной документации для реконструкции и ремонта, перераспределив средства из бюджета Министерства образования, науки, культуры и спорта на 2026 год.
Согласно обоснованию проекта, на стадионе «Храздан» будут обеспечены необходимые инфраструктуры, в частности, будет создана беговая дорожка для соревнований по легкой атлетике и параатлетике, соответствующая международным стандартам, а также будут реконструированы беговые дорожки для тренировок.
По поручению Комитета градостроительства РА уже проведена проверка технического состояния стадиона «Храздан», в результате которой выяснилось, что южные и северные трибуны стадиона могут быть использованы с заполнением 50% мест, что составляет около 11750 человек. Места на западной трибуне могут быть использованы на 100%, что составляет 8100 человек, а на восточной трибуне могут быть использованы первые 11 рядов, что составляет 1716 человек. Заполнение мест на ярусах исключается.
Таким образом, стадион «Храздан» может разместить около 21566 зрителей. Перед мероприятиями необходимо провести работы по благоустройству раздевалок, туалетов, беговой дорожки, территории, капитальному ремонту и другим строительным работам.
На основе исследования Комитет градостроительства РА разработал техническое задание и ценовое предложение для приобретения необходимой проектно-сметной документации.