«5G ցանցի թարմացման», «կապի որակի բարելավման» կամ «տեխնիկական կարգավորումների» պատրվակով ներկայանում են բջջային օպերատորների աշխատակիցներ և հեռախոսում ներբեռնում են հատուկ ծրագրեր
09-07-2026 18:22 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Չնայած ՆԳՆ Կիբեռոստիկանության կողմից բազմիցս հրապարակված իրազեկումներին՝ խարդախները շարունակում են «5G ցանցի թարմացման», «կապի որակի բարելավման» կամ «տեխնիկական կարգավորումների» պատրվակով ներկայանալ ՀՀ-ում գործող բջջային օպերատորների աշխատակիցներ և համոզել քաղաքացիներին հեռախոսում ներբեռնել հատուկ ծրագրեր։ Ցավոք, այս մեթոդի հետևանքով շարունակում են արձանագրվել նոր տուժած քաղաքացիներ։
«Հիշե՛ք՝ նման ծրագրերի տեղադրումը հանցավորներին հնարավորություն է տալիս հեռակա հասանելիություն ստանալ ձեր բջջային հեռախոսին, մուտք գործել բանկային հավելվածներ և հափշտակել ձեր դրամական միջոցները։
Ձեր անվտանգությունն ապահովելու համար՝
• մի՛ ներբեռնեք անծանոթ անձանց առաջարկած ծրագրեր,
• մի՛ տրամադրեք հաստատման կոդեր, գաղտնաբառեր կամ այլ անձնական տվյալներ,
• կասկածելի զանգ ստանալու դեպքում անմիջապես ընդհատեք խոսակցությունը և կապ հաստատեք ձեր բջջային օպերատորի պաշտոնական սպասարկման կենտրոնի հետ։
Հիշե՛ք՝ ՀՀ-ում գործող բջջային օպերատորները երբեք հեռախոսազանգի միջոցով չեն պահանջում ներբեռնել որևէ հավելված կամ ծրագիր»:

Under the pretext of "upgrading the 5G network," "improving call quality," or "technical regulations," employees of mobile operators are appearing and downloading special programs on phones. The Ministry of Internal Affairs warns.
09-07-2026 18:22 Armenia Press release
Despite the repeated warnings issued by the Cyber Police of the Ministry of Internal Affairs, fraudsters continue to present themselves as employees of mobile operators operating in Armenia under the pretext of "5G network upgrades," "improving call quality," or "technical adjustments," and convince citizens to download special programs on their phones. Unfortunately, as a result of this method, new victims continue to be reported.
"Remember: installing such programs gives criminals remote access to your mobile phone, allowing them to access banking applications and steal your funds."
To ensure your safety:
• do not download programs offered by unknown individuals,
• do not provide confirmation codes, passwords, or other personal information,
• if you receive a suspicious call, immediately terminate the conversation and contact your mobile operator's official service center.
Remember: mobile operators operating in Armenia never request you to download any application or program via phone call."