Նորակառույց շենքերը, կազմակերպությունները պետք է շահագործվեն և սպասարկվեն պատշաճ մակարդակով. վարչապետ
09-07-2026 18:18 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Նիկոլ Փաշինյանը Կառավարության այսօրվա նիստում անդրադարձել է չնախատեսված այցերից մեկին, որի ժամանակ ականատես է եղել նորակառույց մանկապարտեզի սանհանգույցների անմխիթար վիճակին։
«Երբ խարխուլ դպրոցներում կամ մանկապարտեզներում տեսնում ենք այդպիսի տեսարան, մի կերպ, ինչ-որ ձևով հասկանում ենք, որ այդտեղ պայմանները պահելը շատ դժվար է, բայց երբ խոսքը գնում է նորակառույց մանկապարտեզի մասին, դա որևէ կերպ չի կարող հանդուրժվել»,-ասել է վարչապետը և նշել, որ ինքը հրահանգել է ազատել այդ մանկապարտեզի տնօրենին։
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ կատարելու է չնախատեսված այցեր ամենատարբեր տեղեր՝ դպրոցներ, մանկապարտեզներ և զորամասեր.
«Երբ նման բաներ տեսա, ես ուզում եմ արձանագրենք, եթե դա վերաբերում է վարչատնտեսական պատասխանատուին, ուրեմն վարչատնտեսական պատասխանատուն չի աշխատելու, ազատվելու է աշխատանքից՝ առանց բացատրությունների, առանց որևէ բանի։ Ես ուզում եմ, որ մենք սա ի գիտություն ընդունենք։ Ընդ որում՝ ես հիմա առաջիկայում ավելի ու ավելի շատ չպլանավորված, քան թե պլանավորված այցելություններ եմ կատարելու»,- ասել է վարչապետը։
Անդրադառնալով նորակառույց դպրոցներին և մանկապարտեզներին՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ բյուջետային համակարգով այնպես է արված, որ շահագործման պատշաճ մակարդակ ապահովվի այդ հաստատություններում։
«Եվ մանկապարտեզների դեպքում էլ, կառուցելուց առաջ մենք համայնքների հետ պայմանավորվել ենք, որ պետք է հստակ բյուջետավորվի դրանց պատշաճ պահպանության ծախսերը։ Հիմա, ելնելով այս կանխավարկածից, ցանկացած տեղ, երբ տեսա այս պատկերին, այսինքն՝ նախագծայինից շեղված իրավիճակ, ուզում եմ արձանագրել, որ տվյալ դպրոցի կամ մանկապարտեզի տնօրենն այլևս պետք է չաշխատի, շատ արագ, օրերի ընթացքում պետք է ազատվի աշխատանքից։ Եթե որևէ մարզում, որևէ համայնքում այս երևույթը կլինի կրկնվող, այսինքն՝ դա ոչ թե մի, այլ երկու տեղում կտեսնենք, արդեն անդրադարձ է լինելու բոլոր այն պաշտոնյաներին, ովքեր ի պաշտոնե պարտավոր են վերահսկողություն իրականացնել, որպեսզի այդ իրավիճակները չլինեն», – շեշտել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետը հավելել է՝ շենքերը, կազմակերպությունները պետք է շահագործվեն և սպասարկվեն պատշաճ մակարդակով.
«Մենք դրա համար ստեղծել ենք բոլոր պայմանները և նախապայմանները, այդ թվում՝ բյուջետային։ Եթե ինչ-որ բան շեղում է, անհատական պատասխանատվություն անպայմանորեն պետք է առաջ գա, որևէ այլընտրանք և կոմպրոմիս այստեղ չի կարող լինել։ Ես այս հարցն այնքան եմ կարևորում, որ հարկ եմ համարում դրա մասին Կառավարության նիստում խոսել, որովհետև այստեղ խնդիրը միայն կոնկրետ այդ օրը, այդ պահին ստեղծված իրավիճակի մասին չէ, խնդիրն այն երկարաժամկետ ազդեցության մասին է, որ երեխաներին այդ միջավայրում պահելով և այդ տեսարանները սովորական դարձնելով մեր երեխաների համար՝ մենք հետագայում պրոբլեմներ ենք ստեղծում մեր երկրի, այդ թվում՝ երեխաների համար»։
Վարչապետն ընդգծել է կապն այդ իրավիճակի և 20 տարի հետո տեղի ունեցող իրադարձությունների միջև և նշել, որ այդ հարցերով զբաղվելը համարում է գերսկզբունքային.
«Ես ամենաանսպասելի ժամանակ, ամենաանսպասելի տեղեր մտնելու եմ՝ տեսնելու մեր քաղաքականությունները ինչպես են իրականացվում, որովհետև, այդ թվում՝ այս ընթացքում, համոզվել եմ, որ մեր քաղաքականությունները նենգափոխվում են, խեղաթյուրվում են, երբեմն նույնիսկ միտումնավոր է դա արվում, երբեմն չիմացությամբ է դա արվում։ Բայց չիմացությամբ տառապողը ի՞նչ գործ ունի այդ պաշտոններում աշխատելիս։ Ես ուզում եմ, որ մենք սա հստակ արձանագրենք»։

Newly constructed buildings and organizations must be operated and maintained at an appropriate level, said the Prime Minister.
09-07-2026 18:18 Armenia Press release
Prime Minister Nikol Pashinyan addressed one of the unplanned visits during today’s Government meeting, where he witnessed the deplorable condition of the restrooms in a newly built kindergarten.
«When we see such scenes in dilapidated schools or kindergartens, we somehow understand that maintaining conditions there is very difficult, but when it comes to a newly built kindergarten, that cannot be tolerated in any way,» the Prime Minister said, noting that he has instructed to dismiss the director of that kindergarten.
Nikol Pashinyan mentioned that he will make unplanned visits to various places, including schools, kindergartens, and military units.
«When I see such things, I want to record that if it concerns the administrative-economic responsible person, then the administrative-economic responsible person will not work anymore, they will be dismissed without explanations, without anything. I want us to take this into account. Moreover, I will be making more and more unplanned visits in the near future than planned ones,» the Prime Minister said.
Referring to newly built schools and kindergartens, Nikol Pashinyan stated that the budgetary system is designed to ensure proper operation in these institutions.
«And in the case of kindergartens, before construction, we agreed with the communities that the costs for their proper maintenance should be clearly budgeted. Now, based on this premise, wherever I see this picture, meaning a situation deviating from the design, I want to record that the director of that school or kindergarten should no longer work, they should be dismissed very quickly, within days. If this phenomenon recurs in any region, in any community, meaning we see it not just once but in two places, there will be consequences for all those officials who are obliged by their position to exercise control to prevent such situations from occurring,» Nikol Pashinyan emphasized.
The Prime Minister added that buildings and organizations must be operated and maintained at an appropriate level.
«We have created all the conditions and prerequisites for this, including budgetary ones. If something deviates, individual responsibility must necessarily arise, there can be no alternative or compromise here. I consider this issue so important that I find it necessary to discuss it in the Government meeting because the problem is not only about the situation created on that specific day and moment, but it is about the long-term impact of keeping children in that environment and normalizing such scenes for our children, which creates problems for our country, including for the children in the future,» he stated.
The Prime Minister emphasized the connection between that situation and events occurring 20 years later and noted that addressing these issues is extremely principled.
«I will enter the most unexpected places at the most unexpected times to see how our policies are being implemented because, during this time, I have been convinced that our policies are being distorted, misrepresented, sometimes even done intentionally, and sometimes out of ignorance. But what does someone who suffers from ignorance have to do with working in those positions? I want us to clearly record this,» he concluded.