Նորակառույց շենքերը, կազմակերպությունները պետք է շահագործվեն և սպասարկվեն պատշաճ մակարդակով. վարչապետ
09-07-2026 18:18 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Նիկոլ Փաշինյանը Կառավարության այսօրվա նիստում անդրադարձել է չնախատեսված այցերից մեկին, որի ժամանակ ականատես է եղել նորակառույց մանկապարտեզի սանհանգույցների անմխիթար վիճակին։
«Երբ խարխուլ դպրոցներում կամ մանկապարտեզներում տեսնում ենք այդպիսի տեսարան, մի կերպ, ինչ-որ ձևով հասկանում ենք, որ այդտեղ պայմանները պահելը շատ դժվար է, բայց երբ խոսքը գնում է նորակառույց մանկապարտեզի մասին, դա որևէ կերպ չի կարող հանդուրժվել»,-ասել է վարչապետը և նշել, որ ինքը հրահանգել է ազատել այդ մանկապարտեզի տնօրենին։
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ կատարելու է չնախատեսված այցեր ամենատարբեր տեղեր՝ դպրոցներ, մանկապարտեզներ և զորամասեր.
«Երբ նման բաներ տեսա, ես ուզում եմ արձանագրենք, եթե դա վերաբերում է վարչատնտեսական պատասխանատուին, ուրեմն վարչատնտեսական պատասխանատուն չի աշխատելու, ազատվելու է աշխատանքից՝ առանց բացատրությունների, առանց որևէ բանի։ Ես ուզում եմ, որ մենք սա ի գիտություն ընդունենք։ Ընդ որում՝ ես հիմա առաջիկայում ավելի ու ավելի շատ չպլանավորված, քան թե պլանավորված այցելություններ եմ կատարելու»,- ասել է վարչապետը։
Անդրադառնալով նորակառույց դպրոցներին և մանկապարտեզներին՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ բյուջետային համակարգով այնպես է արված, որ շահագործման պատշաճ մակարդակ ապահովվի այդ հաստատություններում։
«Եվ մանկապարտեզների դեպքում էլ, կառուցելուց առաջ մենք համայնքների հետ պայմանավորվել ենք, որ պետք է հստակ բյուջետավորվի դրանց պատշաճ պահպանության ծախսերը։ Հիմա, ելնելով այս կանխավարկածից, ցանկացած տեղ, երբ տեսա այս պատկերին, այսինքն՝ նախագծայինից շեղված իրավիճակ, ուզում եմ արձանագրել, որ տվյալ դպրոցի կամ մանկապարտեզի տնօրենն այլևս պետք է չաշխատի, շատ արագ, օրերի ընթացքում պետք է ազատվի աշխատանքից։ Եթե որևէ մարզում, որևէ համայնքում այս երևույթը կլինի կրկնվող, այսինքն՝ դա ոչ թե մի, այլ երկու տեղում կտեսնենք, արդեն անդրադարձ է լինելու բոլոր այն պաշտոնյաներին, ովքեր ի պաշտոնե պարտավոր են վերահսկողություն իրականացնել, որպեսզի այդ իրավիճակները չլինեն», – շեշտել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետը հավելել է՝ շենքերը, կազմակերպությունները պետք է շահագործվեն և սպասարկվեն պատշաճ մակարդակով.
«Մենք դրա համար ստեղծել ենք բոլոր պայմանները և նախապայմանները, այդ թվում՝ բյուջետային։ Եթե ինչ-որ բան շեղում է, անհատական պատասխանատվություն անպայմանորեն պետք է առաջ գա, որևէ այլընտրանք և կոմպրոմիս այստեղ չի կարող լինել։ Ես այս հարցն այնքան եմ կարևորում, որ հարկ եմ համարում դրա մասին Կառավարության նիստում խոսել, որովհետև այստեղ խնդիրը միայն կոնկրետ այդ օրը, այդ պահին ստեղծված իրավիճակի մասին չէ, խնդիրն այն երկարաժամկետ ազդեցության մասին է, որ երեխաներին այդ միջավայրում պահելով և այդ տեսարանները սովորական դարձնելով մեր երեխաների համար՝ մենք հետագայում պրոբլեմներ ենք ստեղծում մեր երկրի, այդ թվում՝ երեխաների համար»։
Վարչապետն ընդգծել է կապն այդ իրավիճակի և 20 տարի հետո տեղի ունեցող իրադարձությունների միջև և նշել, որ այդ հարցերով զբաղվելը համարում է գերսկզբունքային.
«Ես ամենաանսպասելի ժամանակ, ամենաանսպասելի տեղեր մտնելու եմ՝ տեսնելու մեր քաղաքականությունները ինչպես են իրականացվում, որովհետև, այդ թվում՝ այս ընթացքում, համոզվել եմ, որ մեր քաղաքականությունները նենգափոխվում են, խեղաթյուրվում են, երբեմն նույնիսկ միտումնավոր է դա արվում, երբեմն չիմացությամբ է դա արվում։ Բայց չիմացությամբ տառապողը ի՞նչ գործ ունի այդ պաշտոններում աշխատելիս։ Ես ուզում եմ, որ մենք սա հստակ արձանագրենք»։

Новые здания и организации должны эксплуатироваться и обслуживаться на должном уровне, - премьер-министр.
09-07-2026 18:18 Армения Пресс-релизы
Никол Пашинян на сегодняшнем заседании правительства обратил внимание на одну из незапланированных поездок, во время которой стал свидетелем ужасного состояния санузлов нового детского сада.
«Когда мы видим такие сцены в ветхих школах или детских садах, мы так или иначе понимаем, что поддерживать условия там очень сложно, но когда речь идет о новом детском саде, это никак не может быть терпимо», - сказал премьер-министр и отметил, что он поручил уволить директора этого детского сада.
Никол Пашинян отметил, что будет проводить незапланированные визиты в самые разные места - школы, детские сады и воинские части.
«Когда я вижу такие вещи, я хочу зафиксировать, если это касается административно-хозяйственного ответственного, значит, административно-хозяйственный ответственный не будет работать, будет уволен с работы - без объяснений, без каких-либо причин. Я хочу, чтобы мы это приняли к сведению. При этом я в ближайшее время буду проводить все больше и больше незапланированных, чем запланированных, визитов», - сказал премьер-министр.
Обращаясь к новым школам и детским садам, Никол Пашинян отметил, что бюджетная система устроена так, чтобы обеспечить надлежащий уровень эксплуатации этих учреждений.
«И в случае детских садов, перед их строительством мы договорились с общинами, что должны быть четко запланированы расходы на их надлежащее содержание. Теперь, исходя из этой предпосылки, в любом месте, где я вижу эту картину, то есть ситуацию, отклоняющуюся от проектной, я хочу зафиксировать, что директор данной школы или детского сада больше не должен работать, очень быстро, в течение дней он должен быть уволен. Если в каком-либо регионе, в какой-либо общине это явление будет повторяться, то есть мы увидим это не в одном, а в двух местах, уже будет обращение ко всем тем должностным лицам, которые по должности обязаны осуществлять контроль, чтобы таких ситуаций не было», - подчеркнул Никол Пашинян.
Премьер-министр добавил, что здания и организации должны эксплуатироваться и обслуживаться на надлежащем уровне.
«Мы создали для этого все условия и предпосылки, в том числе бюджетные. Если что-то отклоняется, индивидуальная ответственность обязательно должна быть на первом плане, никакой альтернативы и компромисса здесь быть не может. Я так важен этот вопрос, что считаю необходимым говорить об этом на заседании правительства, потому что здесь проблема не только в конкретной ситуации, созданной в тот день, в тот момент, проблема в том долгосрочном воздействии, что, оставляя детей в этой среде и делая такие сцены обычными для наших детей, мы создаем проблемы для нашей страны, в том числе для детей».
Премьер-министр подчеркнул связь между этой ситуацией и событиями, которые произойдут через 20 лет, и отметил, что заниматься этими вопросами считает крайне принципиальным.
«Я буду входить в самые неожиданные моменты, в самые неожиданные места, чтобы увидеть, как реализуются наши политики, потому что, в том числе за это время, я убедился, что наши политики искажаются, искажаются, иногда это делается намеренно, иногда это делается по незнанию. Но что имеет незнающий к работе на этих должностях? Я хочу, чтобы мы это четко зафиксировали».