Քննարկվել է ՔՀԿ-ների, ԶԼՄ-ների, կուսակցությունների հաշվետվողականության բարձրացման հնարավորությունը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է համընդհանուր հայտարարագրման համակարգի միջոցով քաղաքացիական հասարակական կազմակերպություններին (ՔՀԿ), զանգվածային լրատվության միջոցներին (ԶԼՄ) և կուսակցություններին նվիրատվություններ կատարելու մեխանիզմներ ներդնելու հնարավորությունը։
Մասնավորապես, առաջարկվում է ֆիզիկական անձանց եկամուտների հայտարարագրման համակարգի գործարկմամբ ներդնել ՔՀԿ-ներին, ԶԼՄ-ներին և կուսակցություններին սոցիալական հատկացումների կամ ծախսերի նոր համակարգ: Ներկայացվել է, որ նոր համակարգի ներդրմամբ ակնկալվում է ստեղծել հայտարարագրեր ներկայացնելու նոր խթաններ, նպաստել ՔՀԿ-ների և ԶԼՄ-ների ֆինանսական անկախությանը, բարձրացնել ՔՀԿ-ների և ԶԼՄ-ների գործունեության հաշվետվողականությունն ու թափանցիկությունը:
Ընդգծվել է նոր համակարգի ներդրմամբ քաղաքական ինստիտուցիոնալ մեխանիզմների զարգացման կարևորությունը:
Ամփոփելով քննարկումները՝ վարչապետն ընդգծել է, որ համակարգի ներդրման նպատակն է հնարավորություն տալ քաղաքացիներին աջակցել իրենց նախընտրած հասարակական, լրատվական կամ քաղաքական կառույցներին, ինչպես նաև ապահովել ֆինանսավորման թափանցիկություն: Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է քննարկման ընթացքում ներկայացված դիտարկումների հիման վրա ներկայացված նախագիծը բերել վերջնական տեսքի։

Обсуждалась возможность повышения подотчетности НПО, СМИ и партий.
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна прошло совещание, на котором обсуждалась возможность внедрения механизмов для осуществления пожертвований гражданскими общественными организациям (ГОО), средствам массовой информации (СМИ) и партиям через систему всеобъемлющей декларации.
В частности, предлагается внедрить новый механизм социальных выплат или расходов для ГОО, СМИ и партий с запуском системы декларирования доходов физических лиц. Было представлено, что с внедрением новой системы ожидается создание новых стимулов для подачи деклараций, содействие финансовой независимости ГОО и СМИ, а также повышение подотчетности и прозрачности деятельности ГОО и СМИ.
Подчеркнута важность развития политических институциональных механизмов с внедрением новой системы.
Подводя итоги обсуждений, премьер-министр отметил, что цель внедрения системы заключается в том, чтобы предоставить гражданам возможность поддерживать свои предпочтительные общественные, информационные или политические структуры, а также обеспечить прозрачность финансирования. Никол Пашинян поручил доработать представленный проект на основе замечаний, высказанных в ходе обсуждения.