16 մլն ծրագրի շրջանակում կառուցված անշարժ գույքը հիփոթեքային վարկի գործողության ընթացքում չի կարող արգելադրվել
09-07-2026 18:06 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Կառավարությունը փոփոխություններ և լրացումներ է կատարել ՀՀ սահմանամերձ և առանձին բնակավայրերում ընտանիքների բնակարանային մատչելիության ապահովման պետական աջակցության 2022-2027 թթ․ ծրագրում։ Ինչպես նշել է Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի առաջին տեղակալ Արտյոմ Սմբատյանը, դեռևս 2026 թ. մարտին Կառավարության որոշմամբ զգալի ընդլայնվել է ծրագիրը։ Այն վերաբացվել է սահմանամերձ գյուղական բնակավայրերում անհատական բնակելի տուն կառուցելու նպատակով շինարարության թույլտվություն ստացած կամ այդ նույն նպատակով 01.01.2024-01.05.2025 թթ․ ժամանակահատվածում հողամաս ձեռք բերած շահառուների համար։ Միաժամանակ, ծրագիրը վերաբացվել է և նոր քվոտաներ են սահմանվել այն սահմանամերձ գյուղական բնակավայրերում, որտեղ բնակչության և ծրագրի փաստացի շահառուների թվի հարաբերակցությունը փոքր է 10 տոկոսից, ինչպես նաև այն ոչ սահմանամերձ գյուղական բնակավայրերում, որտեղ «300 դպրոց» ծրագրի շրջանակում կառուցվող/կառուցված դպրոցներում ազատ տեղերը գերազանցում են 50%-ը։
Արտյոմ Սմբատյանը տեղեկացրել է, որ այս պահին ծրագրով առկա է 3820 քվոտա։ Ըստ նրա՝ հուլիսի 1-ի դրությամբ Սահմանամերձ և առանձին բնակավայրերում ընտանիքների բնակապահովման պետական աջակցության ծրագրի շրջանակում շահառուի կարգավիճակ է ստացել 3222 ընտանիք, որից 2695-ն արդեն վարկավորվել է, իսկ 356-ը՝ ներկայացրել ավարտական ակտ։
Կառավարության այսօրվա որոշմամբ առաջարկվում է սահմանել, որ ծրագրի շրջանակում տրամադրվող ֆինանսական աջակցությունը, այդ թվում՝ հիփոթեքային վարկով կառուցված անշարժ գույքը հիփոթեքային վարկի գործողության ընթացքում չի կարող արգելադրվել, բռնագանձվել կամ հաշվանցվել շահառուի այլ պարտավորությունների դիմաց: Որոշմամբ նաև առաջարկվում է կարգավորել այն դեպքերը, երբ շահառուները ծրագրին դիմելու օրվա դրությամբ նախորդ 1 տարվա ընթացքում գտնվել են պարտադիր զինվորական ծառայության մեջ և փաստացի չեն բավարարում այդ ժամանակահատվածում տվյալ բնակավայրում հաշվառված լինելու պայմանին։ Այս դեպքում առաջարկվում է տվյալ բնակավայրում հաշվառված լինելու հանգամանքը ստուգել նախքան զորակոչվելը նախորդ 1 տարվա համար։
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է որոշման ընդունումը և նշել, որ Սահմանամերձ գյուղերի և 16 միլիոնի ծրագիրն ակնհայտորեն ունի սոցիալական նշանակություն, որը կարող է նաև նպաստել հետագայում այդ մարդկանց պարտավորությունների պատշաճ կատարմանը։

The real estate constructed within the framework of the 16 million project cannot be seized during the term of the mortgage loan.
09-07-2026 18:06 Armenia Press release
The government has made changes and additions to the state support program for ensuring housing affordability for families in border and certain settlements for the years 2022-2027. As noted by the First Deputy Minister of Labor and Social Affairs, Artyom Smbatyan, the program was significantly expanded by a government decision in March 2026. It has been reopened for beneficiaries who have obtained construction permits for building individual residential houses in border rural settlements or have acquired land for the same purpose during the period from January 1, 2024, to May 1, 2025. At the same time, the program has been reopened and new quotas have been established for those border rural settlements where the ratio of the population to the actual beneficiaries of the program is less than 10 percent, as well as for those non-border rural settlements where the vacant places in schools built or being built under the "300 Schools" program exceed 50%.
Artyom Smbatyan reported that there are currently 3,820 quotas available under the program. According to him, as of July 1, 3,222 families have received beneficiary status under the state support program for housing provision in border and certain settlements, of which 2,695 have already been financed, and 356 have submitted completion acts.
The government's decision today proposes to establish that the financial assistance provided under the program, including real estate constructed with a mortgage loan, cannot be seized, confiscated, or offset against other obligations of the beneficiary during the term of the mortgage loan. The decision also proposes to regulate cases where beneficiaries have been in mandatory military service during the previous year as of the date of applying to the program and do not actually meet the condition of being registered in that settlement during that period. In this case, it is proposed to verify the registration status in the given settlement for the previous year before conscription.
Nikol Pashinyan emphasized the importance of adopting the decision and noted that the program for border villages and the 16 million initiative clearly has social significance, which can also contribute to the proper fulfillment of obligations by those individuals in the future.