16 մլն ծրագրի շրջանակում կառուցված անշարժ գույքը հիփոթեքային վարկի գործողության ընթացքում չի կարող արգելադրվել
09-07-2026 18:06 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Կառավարությունը փոփոխություններ և լրացումներ է կատարել ՀՀ սահմանամերձ և առանձին բնակավայրերում ընտանիքների բնակարանային մատչելիության ապահովման պետական աջակցության 2022-2027 թթ․ ծրագրում։ Ինչպես նշել է Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի առաջին տեղակալ Արտյոմ Սմբատյանը, դեռևս 2026 թ. մարտին Կառավարության որոշմամբ զգալի ընդլայնվել է ծրագիրը։ Այն վերաբացվել է սահմանամերձ գյուղական բնակավայրերում անհատական բնակելի տուն կառուցելու նպատակով շինարարության թույլտվություն ստացած կամ այդ նույն նպատակով 01.01.2024-01.05.2025 թթ․ ժամանակահատվածում հողամաս ձեռք բերած շահառուների համար։ Միաժամանակ, ծրագիրը վերաբացվել է և նոր քվոտաներ են սահմանվել այն սահմանամերձ գյուղական բնակավայրերում, որտեղ բնակչության և ծրագրի փաստացի շահառուների թվի հարաբերակցությունը փոքր է 10 տոկոսից, ինչպես նաև այն ոչ սահմանամերձ գյուղական բնակավայրերում, որտեղ «300 դպրոց» ծրագրի շրջանակում կառուցվող/կառուցված դպրոցներում ազատ տեղերը գերազանցում են 50%-ը։
Արտյոմ Սմբատյանը տեղեկացրել է, որ այս պահին ծրագրով առկա է 3820 քվոտա։ Ըստ նրա՝ հուլիսի 1-ի դրությամբ Սահմանամերձ և առանձին բնակավայրերում ընտանիքների բնակապահովման պետական աջակցության ծրագրի շրջանակում շահառուի կարգավիճակ է ստացել 3222 ընտանիք, որից 2695-ն արդեն վարկավորվել է, իսկ 356-ը՝ ներկայացրել ավարտական ակտ։
Կառավարության այսօրվա որոշմամբ առաջարկվում է սահմանել, որ ծրագրի շրջանակում տրամադրվող ֆինանսական աջակցությունը, այդ թվում՝ հիփոթեքային վարկով կառուցված անշարժ գույքը հիփոթեքային վարկի գործողության ընթացքում չի կարող արգելադրվել, բռնագանձվել կամ հաշվանցվել շահառուի այլ պարտավորությունների դիմաց: Որոշմամբ նաև առաջարկվում է կարգավորել այն դեպքերը, երբ շահառուները ծրագրին դիմելու օրվա դրությամբ նախորդ 1 տարվա ընթացքում գտնվել են պարտադիր զինվորական ծառայության մեջ և փաստացի չեն բավարարում այդ ժամանակահատվածում տվյալ բնակավայրում հաշվառված լինելու պայմանին։ Այս դեպքում առաջարկվում է տվյալ բնակավայրում հաշվառված լինելու հանգամանքը ստուգել նախքան զորակոչվելը նախորդ 1 տարվա համար։
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է որոշման ընդունումը և նշել, որ Սահմանամերձ գյուղերի և 16 միլիոնի ծրագիրն ակնհայտորեն ունի սոցիալական նշանակություն, որը կարող է նաև նպաստել հետագայում այդ մարդկանց պարտավորությունների պատշաճ կատարմանը։

Недвижимость, построенная в рамках программы на сумму 16 млн, не может быть арестована в течение действия ипотечного кредита.
09-07-2026 18:06 Армения Пресс-релизы
Правительство внесло изменения и дополнения в государственную программу обеспечения доступности жилья для семей в пограничных и отдельных населенных пунктах на 2022-2027 годы. Как отметил первый заместитель министра труда и социальных вопросов Артем Симбатян, в марте 2026 года по решению правительства программа была значительно расширена. Она была повторно открыта для получателей, которые получили разрешение на строительство индивидуального жилого дома в пограничных сельских населенных пунктах или приобрели земельный участок в период с 01.01.2024 по 01.05.2025 года с той же целью. Одновременно программа была повторно открыта, и новые квоты были установлены для тех пограничных сельских населенных пунктов, где соотношение между числом населения и фактическими получателями программы составляет менее 10 процентов, а также для тех не пограничных сельских населенных пунктов, где количество свободных мест в школах, строящихся/построенных в рамках программы «300 школ», превышает 50%.
Артем Симбатян сообщил, что в настоящее время в программе имеется 3820 квот. По его словам, на 1 июля статус получателя в рамках программы государственной поддержки обеспечения жильем семей в пограничных и отдельных населенных пунктах получили 3222 семьи, из которых 2695 уже получили финансирование, а 356 представили акт завершения.
Согласно сегодняшнему решению правительства предлагается установить, что финансовая поддержка, предоставляемая в рамках программы, включая недвижимость, построенную с ипотечным кредитом, не может быть арестована, изъята или зачтена в счет других обязательств получателя в течение срока действия ипотечного кредита. Также решением предлагается урегулировать случаи, когда получатели в день обращения в программу в течение предыдущего 1 года находились на обязательной военной службе и фактически не соответствуют условию регистрации в данном населённом пункте в этот период. В этом случае предлагается проверить факт регистрации в данном населённом пункте до призыва за предыдущий 1 год.
Никол Пашинян подчеркнул важность принятия решения и отметил, что программа для пограничных деревень и 16 миллионов явно имеет социальное значение, которое также может способствовать надлежащему выполнению обязательств этих людей в будущем.