Կառավարությունն ավելի քան 3 մլրդ դրամի աջակցություն կտրամադրի արտահանում իրականացրած տնտեսվարողներին
09-07-2026 17:55 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Այսօր տեղի է ունեցել ՀՀ Կառավարության հերթական նիստը, որը վարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Կառավարությունն ընդունել է որոշում, որի արդյունքում հնարավորություն կստեղծվի ապահովել տնտեսավարողների կողմից արտահանված պտղի (ծիրան, սալոր, կեռաս, ելակ), բանջարեղենի (լոլիկի, պղպեղ), ծաղիկի, շշալցված բնական հանքային ջրի, շշալցված խաղողի գինու և շշալցված հայկական բրենդիի կամ հայկական կոնյակի արտահանման համար առաջացող փոխհատուցման ենթակա ծախսերը։
Ինչպես նշել է Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը, դեռևս հունիսի սկզբին Կառավարությունը շուկաների դիվերսիֆիկացման նպատակով ընդունել էր աջակցության ծրագիր.
«Ծրագրով ֆինանսական աջակցություն ենք տալիս, եթե արտահանվում են հայկական ծագման ջերմատնային արտադրության ապրանքներ, ինչպես նաև թարմ պտուղ և սննդամթերքի ու խմիչքի առանձին տեսակներ»։
Ըստ նախարարի՝ որոշման նպատակն է կատարել ծրագրի արդյունքում արտահանողներին առնչվող՝ հունիս ամսվա պարտավորությունները.
«Այսինքն՝ նրանք արտահանել են, մենք իրենց պետք է ֆինանսական աջակցություն կտրամադրենք: Միջոցառման իրականացման համար հունիսին առաջացած պարտավորությունների կատարման նպատակով անհրաժեշտ է փոխհատուցել ընդհանուր առմամբ 3 մլրդ 140 մլն դրամ»:
Անդրադառնալով որոշմանը՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ 3 մլրդ դրամի փոխհատուցումը մեծ թիվ է, ինչը նշանակում է, որ արտահանման ծավալները մեծ են:
Արձագանքելով՝ Գևորգ Պապոյանը ներկայացրել է արտահանման ծավալները. հունիսին արտահանվել է 784 տոննա պղպեղ, 200 տ լոլիկ, 109 տ ելակ, մոտ 3000 տ ծիրան, 1400 տ կեռաս, 1,5 մլն լիտր շշալցված բնական հանքային ջուր, 230 հազար լիտր շշալցված խաղողի գինի և այլն:
Գևորգ Պապոյանը տեղեկացրել է նաև, որ նախարարությունը մշտապես կապի մեջ է տնտեսվարողների հետ, ստանում են իրականացվող ծրագրերը բարելավելուն միտված առաջարկություններ, որոնց հիման վրա առաջիկայում գործող ծրագրերում որոշ փոփոխություններ են նախատեսվում։
Վարչապետն արձանագրել է, որ հանրապետության տնտեսության մեջ բալանսավորման քաղաքականությունն ընթացքի մեջ է, այսինքն՝ 1 ամսվա ընթացքում 3 միլիարդի արտահանումը վկայում է էական ծավալ ձեռք բերելու մասին։
Այդ համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է նաև Հայաստան ժամանող ուղևորների ամենօրյա թվերի աճին և դա որպես արտահանման մի ճյուղ արձանագրել.
«Այս օրերին համարյա ամեն օր 10 հազարից ավելի ուղևոր է մուտք գործում ՀՀ: Լավ միտում էլ կա, քանի որ Հայաստանի ճանաչելիությունը բարձրացել է, կարող է մարդիկ, առիթից օգտվելով, որ Հայաստանով 3-րդ երկրներ են ուղևորվում, կամ հակառակ ուղղությամբ, 1-2 օրով դուրս են գալիս, հանրապետությունում շրջում են, և դա նույնպես շատ էական ազդեցություն է ունենում: Նաև շուկայում գների վիճակը ցույց է տալիս, որ սպառման մեծ պրոբլեմներ գոյություն չունեն: Իհարկե, 1-2 ապրանքատեսակի՝ վարդի և լոլիկի հետ կապված, որոշակի գնանկում ունենք, մնացած դեպքերում, կարծես թե, էական փոփոխություն չկա»:
Արձագանքելով՝ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը նշել է, որ միջազգային ստանդարտներին համապատասխան արտահանման աջակցման գործիքները հավանաբար կդառնան մշտական.
«Ոչ այս չափերով, ոչ այս ապրանքատեսակներով, բայց քննարկումներ են անցկացվում։ Հեռանկար ունեցող արտադրանքի համար, վստահ եմ, կներկայացնենք առաջարկություն, որպեսզի դրանց արտահանման համար աջակցությունը լինի շարունակական»։
Այդ համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրել է նախկինում կայացրած այն որոշումը, որ կոնսերվացման ծախսերի տրամաբանությունից պետք է անցում կատարել զարգացման ծախսերի տրամաբանության։
«Հիմա մեր խնդիրն այն է, որ մենք ժամանակ ունենք առաջիկա 1 տարվա ընթացքում պատրաստվել այն իրավիճակին, որ ծիրանի և մյուս գյուղմթերքի արտահանումները մաքսիմալ դիվերսիֆիկացնենք, որպեսզի որևէ մեկ շուկայից անհամաչափ կախվածություն չունենանք՝ ի կատարումն Իրական Հայաստանի գաղափարախոսության այն թեզի, որ անկախությունը՝ քչերից կախվածությունը փոխարինելն է շատերից կախվածությամբ: Այսինքն՝ եթե մենք տասնյակ շուկաներ որևէ բան արտահանում ենք, այդ շուկաներից որևէ մեկում մեզ համար չկանխատեսված իրադարձությունը չի կարող մեր շուկայի վրա ազդել: Եվ ընդհանրապես, բոլոր ապրանքատեսակների և ամեն ինչի պարագայում մենք պետք է գործենք այս տրամաբանությամբ, և սա նաև Հայաստանի ինքնիշխանության, անկախության և պետականության ամրապնդման ճանապարհն է»,- շեշտել է երկրի ղեկավարը։
Էկոնոմիկայի նախարարը, ներկայացնելով ապրանքների դիվերսիֆիկացման պատկերը, նշել է, որ հունիս-հուլիս ամիսների ընթացքում միրգ է արտահանվել աշխարհի 15 երկիր, ծաղիկ՝ 25 երկիր, բանջարեղեն՝ 8 երկիր:
Արձագանքելով՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ այդ արտահանումները հնարավորություններ են.
«Ուզում եմ արձանագրել, որ մեր տնտեսվարողները պետք է հարմարվողականություն ցուցաբերեն։ Շուկաներից յուրաքանչյուրն ունի պահանջների և ճաշակների իր բանաձևը, և պետք է մեր արտահանողները հարմարվեն»։

Правительство предоставит поддержку в размере более 3 миллиардов драмов предпринимателям, осуществившим экспорт.
09-07-2026 17:55 Армения Пресс-релизы
Сегодня состоялось очередное заседание правительства РА, которое провел премьер-министр РА Никол Пашинян:
Правительство приняло решение, в результате которого будет создана возможность обеспечить возмещение расходов, возникающих при экспорте плодов (абрикос, слива, вишня, клубника), овощей (помидоры, перец), цветов, разлитой минеральной воды, разлитого винограда и разлитого армянского бренди или армянского коньяка.
Как отметил министр экономики Геворг Папоян, еще в начале июня правительство приняло программу поддержки с целью диверсификации рынков.
«Программой мы предоставляем финансовую поддержку, если экспортируются товары тепличного производства армянского происхождения, а также свежие фрукты и отдельные виды продуктов питания и напитков».
По словам министра, цель решения заключается в выполнении обязательств перед экспортерами, возникших в результате программы за июнь месяц.
«То есть они экспортировали, и мы должны предоставить им финансовую поддержку. Для выполнения обязательств, возникших в июне, необходимо возместить в общей сложности 3 миллиарда 140 миллионов драмов»:
Комментируя решение, Никол Пашинян отметил, что возмещение в 3 миллиарда драмов — это большая сумма, что означает, что объемы экспорта велики.
В ответ Геворг Папоян представил объемы экспорта: в июне было экспортировано 784 тонны перца, 200 тонн помидоров, 109 тонн клубники, около 3000 тонн абрикосов, 1400 тонн вишни, 1,5 миллиона литров разлитой минеральной воды, 230 тысяч литров разлитого винограда и так далее.
Геворг Папоян также сообщил, что министерство постоянно на связи с предпринимателями, получает предложения, направленные на улучшение реализуемых программ, на основе которых в ближайшее время планируются некоторые изменения в действующих программах.
Премьер-министр отметил, что политика балансирования в экономике республики находится в процессе, то есть экспорт в 3 миллиарда за месяц свидетельствует о значительном увеличении объемов.
В этом контексте Никол Пашинян также отметил рост ежедневного числа прибывающих в Армению пассажиров и зафиксировал это как одну из ветвей экспорта.
«В эти дни почти каждый день в РА входит более 10 тысяч пассажиров. Есть и хорошая тенденция, поскольку узнаваемость Армении возросла, люди могут, воспользовавшись случаем, отправляться через Армению в третьи страны, или в обратном направлении, выезжать на 1-2 дня, путешествовать по республике, и это также оказывает очень значительное влияние. Также ситуация с ценами на рынке показывает, что нет больших проблем с потреблением. Конечно, по 1-2 товарным позициям — розам и помидорам — у нас есть определенное снижение цен, в остальных случаях, похоже, значительных изменений нет».
В ответ заместитель премьер-министра Мгер Григорян отметил, что инструменты поддержки экспорта, соответствующие международным стандартам, вероятно, станут постоянными.
«Не в таких объемах и не с такими товарными позициями, но проводятся обсуждения. Для продукции с перспективой, я уверен, мы представим предложение, чтобы поддержка их экспорта была постоянной».
В этом контексте Никол Пашинян напомнил о ранее принятом решении, что необходимо перейти от логики затрат на консервирование к логике затрат на развитие.
«Теперь наша задача заключается в том, чтобы у нас было время в течение следующего года подготовиться к ситуации, чтобы максимально диверсифицировать экспорт абрикосов и других сельскохозяйственных продуктов, чтобы не зависеть непропорционально от какого-либо одного рынка — в соответствии с тезисом идеологии Реальной Армении, что независимость — это замена зависимости от немногих зависимостью от многих. То есть, если мы экспортируем что-то на десятки рынков, то непредвиденное событие на любом из этих рынков не может повлиять на наш рынок. И вообще, по всем товарным позициям и по всем вопросам мы должны действовать по этой логике, и это также путь к укреплению суверенитета, независимости и государственности Армении», — подчеркнул глава государства.
Министр экономики, представляя картину диверсификации товаров, отметил, что в июне-июле были экспортированы фрукты в 15 стран мира, цветы — в 25 стран, овощи — в 8 стран.
В ответ Никол Пашинян отметил, что эти экспорты — это возможности.
«Хочу отметить, что наши предприниматели должны проявлять гибкость. Каждый из рынков имеет свою формулу требований и вкусов, и наши экспортеры должны адаптироваться».