Ժաննա Անդրեասյանը հանդիպել է Ֆրանսիայի մշակույթի նախարար Կատրին Պեգարի հետ
Ֆրանսիայի Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հանդիպել է Ֆրանսիայի մշակույթի նախարար Կատրին Պեգարի հետ։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը և Ֆրանսիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արման Խաչատրյանը:
Ողջունելով գործընկերոջը՝ Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության և շարունակական համագործակցության համար՝ ընդգծելով, որ մշակույթը Հայաստան-Ֆրանսիա հարաբերությունների առանցքային ուղղություններից է։ Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել Ֆրանսիային շարունակական գործընկերության համար՝ նշելով, որ միջմշակութային համագործակցությունը վերջին տարիներին զգալիորեն ակտիվացել է և ունի ընդլայնման մեծ ներուժ։
Նախարարն առանձնացրել է Հայաստանի պատմության թանգարանի և Փարիզի Լուվրի թանգարանի համատեղ կազմակերպած ցուցադրությունը՝ այն գնահատելով որպես երկկողմ մշակութային համագործակցության հաջողված օրինակ։
Անդրադարձ է կատարվել նաև Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի Հայաստան կատարած պետական այցին, որի շրջանակում ստորագրվել են համագործակցության մի շարք փաստաթղթեր, այդ թվում՝ մշակույթի ոլորտում։ Այս համատեքստում քննարկվել են արդեն իսկ ձեռք բերված համագործակցության արդյունքները և դրանց հետագա զարգացման հեռանկարները։ Մասնավորապես, կարևորվել է Հայաստանի ազգային պատկերասրահի և Փարիզի «Ժորժ Պոմպիդու» արվեստի և մշակույթի ազգային կենտրոնի միջև ձևավորված համագործակցությունը: Ֆրանսիական կողմը նշել է, որ հետաքրքրված է Օրսեի թանգարանի և հայակական որևէ թանգարանի հետ համագործակցության հաստատման հարցում և պատրաստակամ է աջակցելու համատեղ նախաձեռնություններին։
Ժաննա Անդրեասյանի խոսքով՝ նմանօրինակ նախաձեռնությունները ոչ միայն հնարավորություն են տալիս ներկայացնելու համաշխարհային մշակութային ժառանգությունը, այլև նպաստում են ժողովուրդների միջև մշակութային երկխոսության խորացմանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են թանգարանների միջև երկարաժամկետ համագործակցության, համատեղ ցուցահանդեսների, թանգարանային մասնագետների փորձի փոխանակման, հավաքածուների պահպանության, վերականգնման և թվայնացման, ինչպես նաև մշակութային ժառանգության պահպանության ու կառավարման ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները։ Անդրադարձ է եղել նաև երիտասարդ մասնագետների վերապատրաստմանը, ժամանակակից արվեստի, ստեղծարար արդյունաբերությունների, համատեղ կինոարտադրության, գրականության և թարգմանական ծրագրերի զարգացմանը։
Անդրադառնալով Ֆրանկոֆոնիայի շրջանակում համագործակցությանը՝ Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ Հայաստանը մեծ կարևորություն է տալիս այդ հարթակին։ Նա տեղեկացրել է, որ 2027 թվականի հուլիսին Երևանը կհյուրընկալի Ֆրանկոֆոնիայի մշակույթի նախարարների համաժողովը, որին կհաջորդեն Ֆրանկոֆոնիայի 10-րդ մարզամշակութային միջազգային խաղերը։ Նրա ընդգծմամբ՝ ֆրանսիացի գործընկերների փորձն ու աջակցությունը կարևոր նշանակություն կունենան այդ կարևոր միջոցառումների կազմակերպման գործում, որոնք Հայաստանի համար բացառիկ հնարավորություն են միջազգային հանրությանը ներկայացնելու մեր երկրի մշակութային ժառանգությունը, ժամանակակից արվեստն ու ստեղծարար ներուժը։
Ֆրանսիայի մշակույթի նախարար Կատրին Պեգարը բարձր է գնահատել Հայաստանի հետ մշակութային համագործակցության ընթացքն ու համատեղ նախաձեռնությունների արդյունքները՝ պատրաստակամություն հայտնելով շարունակել համագործակցությունը թանգարանային գործի, մշակութային ժառանգության պահպանության, ժամանակակից արվեստի և մշակութային փոխանակումների ուղղություններով։ Նա կարևորել է Հայաստանի ներդրումը ֆրանկոֆոն շարժման մեջ և վստահություն հայտնել, որ առաջիկա միջոցառումները կանցկացվեն բարձր մակարդակով։
Հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատել են մշակույթի ոլորտում համագործակցության խորացման պատրաստակամությունը։

Жанна Андреасян встретилась с министром культуры Франции Катрин Пегари.
В рамках рабочей поездки во Французскую Республику министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян встретилась с министром культуры Франции Катрин Пегари.
На встрече также присутствовали заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Артур Мартиросян и чрезвычайный и полномочный посол РА во Франции Арман Хачатрян:
Приветствуя коллегу, Жанна Андреасян поблагодарила за прием и продолжительное сотрудничество, подчеркнув, что культура является одним из ключевых направлений армяно-французских отношений. Министр выразила благодарность Франции за постоянное партнерство, отметив, что межкультурное сотрудничество в последние годы значительно активизировалось и имеет большой потенциал для расширения.
Министр выделила совместную выставку Исторического музея Армении и Лувра в Париже, оценив ее как успешный пример двустороннего культурного сотрудничества.
Также был обсужден государственный визит президента Франции Эммануэля Макрона в Армению, в рамках которого были подписаны ряд документов о сотрудничестве, в том числе в области культуры. В этом контексте были обсуждены уже достигнутые результаты сотрудничества и перспективы его дальнейшего развития. В частности, была подчеркнута сформированная сотрудничество между Национальной галереей Армении и Национальным центром искусства и культуры «Жорж Помпиду» в Париже. Французская сторона отметила, что заинтересована в установлении сотрудничества между музеем Орсе и любым армянским музеем и готова поддержать совместные инициативы.
По словам Жанны Андреасян, подобные инициативы не только предоставляют возможность представить мировое культурное наследие, но и способствуют углублению культурного диалога между народами.
Во время встречи были обсуждены возможности реализации совместных программ в области долгосрочного сотрудничества между музеями, совместных выставок, обмена опытом музейных специалистов, сохранения, реставрации и цифровизации коллекций, а также охраны и управления культурным наследием. Также был затронут вопрос переподготовки молодых специалистов, развития современного искусства, креативных индустрий, совместного кинопроизводства, литературы и переводческих программ.
Комментируя сотрудничество в рамках Франкофонии, Жанна Андреасян отметила, что Армения придает большое значение этой платформе. Она сообщила, что в июле 2027 года Ереван примет Конференцию министров культуры Франкофонии, за которой последуют 10-е международные спортивно-культурные игры Франкофонии. Она подчеркнула, что опыт и поддержка французских коллег будут иметь важное значение для организации этих значимых мероприятий, которые представляют собой уникальную возможность для Армении представить свое культурное наследие, современное искусство и творческий потенциал международному сообществу.
Министр культуры Франции Катрин Пегари высоко оценила ход культурного сотрудничества с Арменией и результаты совместных инициатив, выразив готовность продолжить сотрудничество в области музейного дела, охраны культурного наследия, современного искусства и культурных обменов. Она подчеркнула вклад Армении в франкофонное движение и выразила уверенность, что предстоящие мероприятия будут проведены на высоком уровне.