Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել Հունգարիայի դեսպանի հետ
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը դիվանագիտական առաքելությունն ավարտելու կապակցությամբ ընդունել է Հայաստանում Հունգարիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Աննա Մարիա Շիկոյին (նստավայրը՝ Թբիլիսի):
Նախագահ Խաչատուրյանը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին պաշտոնավարման ընթացքում Հայաստանի և Հունգարիայի միջև հարաբերությունների զարգացմանն ու երկկողմ համագործակցության ընդլայնմանն ուղղված ներդրած ջանքերի համար՝ մաղթելով նրան հաջողություններ հետագա գործունեության ընթացքում։
Դեսպան Աննա Մարիա Շիկոն շնորհակալություն է հայտնել Հանրապետության նախագահին ընդունելության համար և բարձր գնահատել դիվանագիտական առաքելության իրականացման ընթացքում Հայաստանի պետական մարմինների կողմից ցուցաբերված համագործակցությունն ու աջակցությունը։ Նա վստահություն է հայտնել, որ պաշտոնավարման ընթացքում ձևավորված փոխադարձ վստահության և գործընկերային հարաբերությունների ամուր հիմքը կնպաստի Հայաստանի և Հունգարիայի միջև համագործակցության հետագա զարգացմանն ու ընդլայնմանը։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Հունգարիայի միջև համագործակցության օրակարգի առանցքային ուղղություններին և երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին։ Երկուստեք ընդգծվել է, որ առկա է զգալի ներուժ տնտեսական համագործակցության խորացման, առևտրատնտեսական կապերի ակտիվացման, ներդրումային ծրագրերի խթանման և գործարար շրջանակների միջև անմիջական կապերի ընդլայնման համար։
Կողմերը կարևորել են նաև կրթության, մշակույթի և զբոսաշրջության ոլորտներում համագործակցության շարունակական զարգացումը՝ ընդգծելով համատեղ ծրագրերի իրականացման, ակադեմիական և մշակութային փոխանակումների ընդլայնման, ինչպես նաև ժողովուրդների միջև կապերի ամրապնդման նշանակությունը։
Անդրադարձ է կատարվել երկու երկրների միջև տարբեր մակարդակներով փոխայցելությունների ակտիվացման կարևորությանը՝ որպես քաղաքական երկխոսության խորացման և համագործակցության նոր ուղղությունների ձևավորման արդյունավետ միջոց։
Հանդիպման ընթացքում արժևորվել է նաև «Wizz Air» ավիաընկերության գործունեությունը Հայաստանում, որը նշանակալի դեր է ունեցել Հայաստանի և եվրոպական մի շարք ուղղությունների միջև օդային հաղորդակցության ընդլայնման, զբոսաշրջային հոսքերի աշխուժացման, ինչպես նաև մարդկանց միջև շփումների և գործարար կապերի զարգացման գործում։
Զրույցի ընթացքում մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ։ Հանրապետության նախագահը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման, հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման և հաղորդակցային ուղիների ապաշրջափակման գործընթացին՝ ընդգծելով, որ այդ քայլերը կարող են նպաստել տարածաշրջանի տնտեսական զարգացմանը, փոխկապակցվածության ամրապնդմանը և երկարաժամկետ կայունության ապահովմանը։
Կողմերն անդրադարձել են նաև միջազգային կազմակերպություններում համագործակցության հարցերին՝ կարևորելով հատկապես Եվրոպական միության շրջանակներում փոխգործակցության ակտիվացումը, ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացման, արդյունավետ կառավարման և լավագույն փորձի փոխանակման շարունակականությունը։

President Vahagn Khachaturyan has had a farewell meeting with the Ambassador of Hungary.
The President of the Republic Vahagn Khachaturyan has received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Hungary to Armenia, Anna Maria Sikó, in connection with the completion of her diplomatic mission (residence: Tbilisi).
President Khachaturyan expressed gratitude to the ambassador for her efforts aimed at the development of relations between Armenia and Hungary and the expansion of bilateral cooperation during her tenure, wishing her success in her future endeavors.
Ambassador Anna Maria Sikó thanked the President for the reception and highly appreciated the cooperation and support provided by Armenian state bodies during the implementation of her diplomatic mission. She expressed confidence that the solid foundation of mutual trust and partnership established during her tenure would contribute to the further development and expansion of cooperation between Armenia and Hungary.
During the meeting, key directions of the cooperation agenda between Armenia and Hungary and the prospects for the development of bilateral relations were discussed. Both sides emphasized that there is significant potential for deepening economic cooperation, activating trade and economic ties, promoting investment projects, and expanding direct connections between business circles.
The parties also emphasized the importance of the continued development of cooperation in the fields of education, culture, and tourism, highlighting the significance of implementing joint projects, expanding academic and cultural exchanges, and strengthening ties between peoples.
The importance of activating mutual visits at various levels between the two countries was also addressed as an effective means of deepening political dialogue and shaping new directions for cooperation.
During the meeting, the activities of the "Wizz Air" airline in Armenia were also valued, which has played a significant role in expanding air communication between Armenia and several European destinations, invigorating tourist flows, as well as developing contacts and business ties among people.
During the conversation, thoughts were exchanged on regional developments. The President reaffirmed Armenia's commitment to establishing sustainable peace in the region, resolving relations with neighbors, and unblocking communication routes, emphasizing that these steps could contribute to the economic development of the region, strengthening connectivity, and ensuring long-term stability.
The parties also addressed issues of cooperation in international organizations, particularly emphasizing the activation of cooperation within the framework of the European Union, the development of democratic institutions, effective governance, and the continuity of best practice exchanges.