Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել Հունգարիայի դեսպանի հետ
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը դիվանագիտական առաքելությունն ավարտելու կապակցությամբ ընդունել է Հայաստանում Հունգարիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Աննա Մարիա Շիկոյին (նստավայրը՝ Թբիլիսի):
Նախագահ Խաչատուրյանը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին պաշտոնավարման ընթացքում Հայաստանի և Հունգարիայի միջև հարաբերությունների զարգացմանն ու երկկողմ համագործակցության ընդլայնմանն ուղղված ներդրած ջանքերի համար՝ մաղթելով նրան հաջողություններ հետագա գործունեության ընթացքում։
Դեսպան Աննա Մարիա Շիկոն շնորհակալություն է հայտնել Հանրապետության նախագահին ընդունելության համար և բարձր գնահատել դիվանագիտական առաքելության իրականացման ընթացքում Հայաստանի պետական մարմինների կողմից ցուցաբերված համագործակցությունն ու աջակցությունը։ Նա վստահություն է հայտնել, որ պաշտոնավարման ընթացքում ձևավորված փոխադարձ վստահության և գործընկերային հարաբերությունների ամուր հիմքը կնպաստի Հայաստանի և Հունգարիայի միջև համագործակցության հետագա զարգացմանն ու ընդլայնմանը։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Հունգարիայի միջև համագործակցության օրակարգի առանցքային ուղղություններին և երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին։ Երկուստեք ընդգծվել է, որ առկա է զգալի ներուժ տնտեսական համագործակցության խորացման, առևտրատնտեսական կապերի ակտիվացման, ներդրումային ծրագրերի խթանման և գործարար շրջանակների միջև անմիջական կապերի ընդլայնման համար։
Կողմերը կարևորել են նաև կրթության, մշակույթի և զբոսաշրջության ոլորտներում համագործակցության շարունակական զարգացումը՝ ընդգծելով համատեղ ծրագրերի իրականացման, ակադեմիական և մշակութային փոխանակումների ընդլայնման, ինչպես նաև ժողովուրդների միջև կապերի ամրապնդման նշանակությունը։
Անդրադարձ է կատարվել երկու երկրների միջև տարբեր մակարդակներով փոխայցելությունների ակտիվացման կարևորությանը՝ որպես քաղաքական երկխոսության խորացման և համագործակցության նոր ուղղությունների ձևավորման արդյունավետ միջոց։
Հանդիպման ընթացքում արժևորվել է նաև «Wizz Air» ավիաընկերության գործունեությունը Հայաստանում, որը նշանակալի դեր է ունեցել Հայաստանի և եվրոպական մի շարք ուղղությունների միջև օդային հաղորդակցության ընդլայնման, զբոսաշրջային հոսքերի աշխուժացման, ինչպես նաև մարդկանց միջև շփումների և գործարար կապերի զարգացման գործում։
Զրույցի ընթացքում մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ։ Հանրապետության նախագահը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման, հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման և հաղորդակցային ուղիների ապաշրջափակման գործընթացին՝ ընդգծելով, որ այդ քայլերը կարող են նպաստել տարածաշրջանի տնտեսական զարգացմանը, փոխկապակցվածության ամրապնդմանը և երկարաժամկետ կայունության ապահովմանը։
Կողմերն անդրադարձել են նաև միջազգային կազմակերպություններում համագործակցության հարցերին՝ կարևորելով հատկապես Եվրոպական միության շրջանակներում փոխգործակցության ակտիվացումը, ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացման, արդյունավետ կառավարման և լավագույն փորձի փոխանակման շարունակականությունը։

Президент Ваграм Хачатрян провел прощальную встречу с послом Венгрии.
Президент Республики Ваграм Хачатурян принял чрезвычайного и полномочного посла Венгрии в Армении Анну Марию Шико в связи с завершением её дипломатической миссии (место пребывания: Тбилиси).
Президент Хачатурян поблагодарил посла за усилия, направленные на развитие отношений между Арменией и Венгрией и расширение двустороннего сотрудничества в течение её работы, пожелав ей успехов в дальнейшей деятельности.
Посол Анна Мария Шико поблагодарила президента Республики за прием и высоко оценила сотрудничество и поддержку, оказанные государственными органами Армении в ходе выполнения её дипломатической миссии. Она выразила уверенность, что прочный фундамент взаимного доверия и партнерских отношений, сформированный в ходе её работы, будет способствовать дальнейшему развитию и расширению сотрудничества между Арменией и Венгрией.
Во время встречи были обсуждены ключевые направления повестки сотрудничества между Арменией и Венгрией и перспективы развития двусторонних отношений. Обе стороны подчеркнули, что существует значительный потенциал для углубления экономического сотрудничества, активизации торгово-экономических связей, стимулирования инвестиционных программ и расширения прямых контактов между деловыми кругами.
Стороны также отметили важность продолжения развития сотрудничества в сферах образования, культуры и туризма, подчеркивая значимость реализации совместных программ, расширения академических и культурных обменов, а также укрепления связей между народами.
Обсуждалась важность активизации взаимных визитов на различных уровнях между двумя странами как эффективного средства углубления политического диалога и формирования новых направлений сотрудничества.
Во время встречи была также оценена деятельность авиакомпании «Wizz Air» в Армении, которая сыграла значительную роль в расширении воздушного сообщения между Арменией и рядом европейских направлений, активизации туристических потоков, а также в развитии контактов между людьми и деловыми связями.
В ходе беседы были обменены мнениями о региональных событиях. Президент Республики подтвердил приверженность Армении установлению устойчивого мира в регионе, урегулированию отношений с соседями и процессу разблокировки транспортных путей, подчеркнув, что эти шаги могут способствовать экономическому развитию региона, укреплению взаимосвязанности и обеспечению долгосрочной стабильности.
Стороны также обсудили вопросы сотрудничества в международных организациях, подчеркнув особенно активизацию взаимодействия в рамках Европейского Союза, продолжение развития демократических институтов, эффективного управления и обмена лучшими практиками.