ՀՀ-ում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունները մեր նորօրյա պատմության մեջ կմնան որպես աննախադեպ պետական տեռnրի պայմաններում տեղի ունեցած ընտրություններ
09-07-2026 17:40 Հայաստան Քաղաքականություն
Հունիսի 7-ին Հայաստանում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունները մեր նորօրյա պատմության մեջ կմնան որպես աննախադեպ պետական տեռորի պայմաններում տեղի ունեցած ընտրություններ։
«Իշխող վարչախումբը ընտրական գործընթացի ողջ ընթացքում գործեց առանց միջոցների մեջ խտրություն դնելու։ Լայնորեն կիրառվեց ողջ վարչական ռեսուրսը՝ պետական և համայնքային լծակների ներգրավմամբ։ Գործի դրված քարոզչական, վարչական ողջ զինանոցը միտված էր ամեն կերպ սահմանափակելու քաղաքական մրցակցությունն ու ազդելու ընտրողների ազատ կամքի արտահայտության վրա։ Իշխանության կողմից տարածած ատելության խոսքն ու ձեռնարկած քայլերը նոր բաժանարար գծեր եւ պառակտումներ առաջ բերեց հասարակության մեջ։
Արդյունքում, առաջին անգամ վարչական միջամտության հետեւանքով ՀՀ քաղաքացին զրկվեց իր ընտրելու, իսկ քաղաքական ուժը՝ խորհրդարանում ներկայացված լինելու իրավունքից։
Ընտրախախտումների ծավալը, դրանց համակարգված բնույթը փաստում են ընտրությունները սոսկ իշխանության պահպանման միջոցի վերածելու վարչախմբի ձգտումների մասին։
Ավելին՝ ընտրական խախտումների վերացման պահանջը, քաղաքական նպատակահարմարություններով պայմանավորված անհետեւանք թողնելը, առաջացնում են պետական ինստիտուտների կենսունակության և սահմանադրական կարգի պահպանման հետ կապված հիմնավոր կասկածներ։
Այլևս աներկբա է, որ խորհրդարանական այս մեծամասնությունը ձևավորվել է ոչ թե ժողովրդավարական ընտրությունների, այլ բացառապես սահմանադրական դատարանի կողմնակալ որոշման և վարչական մեքենայություններով իրականացված մանդատների բաշխման արդյունքում։
Այս ընտրությունների ժամանակ էական գործոն էին նաեւ արտաքին ուժի կենտրոնների եւ ամենատարբեր դերակատարների բացահայտ միջամտություններն ու ազդեցությունները, ինչը լուրջ հարված էր Հայաստանի ինքնիշխանությանն ու սուբյեկտայնությանը։
Այդուհանդերձ, հակառակ վերը նշված հանգամանքների, բոլոր դժվարությունների, սահմանափակումների եւ խոչընդոտների՝ հավաքական ընդդիմությունը կարողացավ պատկառելի ընտրաքվե արձանագրել։ «Պաշտոնապես» արձանագրված արդյունքները թեեւ գործող իշխանություններին փաստացի հնարավորություն են տալիս վերարտադրվել, սակայն ակնհայտ է, որ իշխող վարչախումբը անկման ընթացքի մեջ է եւ կորցրել է իր լեգիտիմությունը։ Սրա վկայությունը նաեւ նոր թափ ստացած հետընտրական քաղաքական հետապնդումներն ու բռնաճնշումներն են։
Քաղաքական ճգնաժամը ընտրությունների արդյունքում ոչ միայն չի հաղթահարվել, այլեւ իշխող վարչախմբի քայլերի արդյունքում ավելի է խորացել՝ ձեռք բերելով վտանգավոր ներազգային և աշխարհաքաղաքական երանգներ։ Ցանկացած գնով վերարտադրվելու իշխանությունների մոլուցքը հարվածի տակ է դրել հանրային համերաշխությունը, ժողովրդավարական արժեքները, կայունությունը և պետության կենսունակությունը։
Գործող վարչախումբը շարունակաբար թիրախավորում է Անկախության հռչակագիրը, Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին, արցախյան շարժումը, հայկական ինքնության հիմքերը, այն ամենը՝ ինչ եղել է համահայկական միասնության շաղախը։
Ստեղծված պայմաններում, նոր իրողությունների եւ հանգամանքների հաշվառմամբ, հարկ է շարունակել քաղաքական պայքարը նոր մատավարությամբ, նոր թափով եւ ուժգնությամբ։
Գլխավոր խնդիրը իշխող վարչախմբի Հայաստանի թուրքացմանը միտված կործանարար եւ աղետաբեր քաղաքականության կանխումն է, եւ այս առումով խիստ կարեւոր է բոլոր առողջ, ազգային ուժերի համակարգված ու համադրված աշխատանքը եւ հանրային լայն համախմբումը։
Հետեւողական եւ աննահանջ պայքարը բոլոր ճակատներում հաջողության հասնելու միակ ճանապարհն է։
Հայկական ինքնության պահպանումը, ազգային ու արժանապատիվ պետություն ունենալու հրամայականը պետք է դառնա համահայկական թիվ մեկ օրակարգ»:

Парламентские выборы, состоявшиеся в Республике Армения, останутся в нашей новейшей истории как выборы, проведенные в условиях беспрецедентного государственного террора.
09-07-2026 17:40 Армения Политика
7 июня в Армении состоялись парламентские выборы, которые останутся в нашей новейшей истории как выборы, проведенные в условиях беспрецедентного государственного террора.
«Правящее руководство действовало на протяжении всего избирательного процесса без различия в средствах. Широко использовались все административные ресурсы с привлечением государственных и муниципальных рычагов. Вся пропагандистская и административная арсенал был направлен на всякое ограничение политической конкуренции и влияние на свободное выражение воли избирателей. Распространенная властью риторика ненависти и предпринятые шаги привели к новым разделительным линиям и расколам в обществе.»
В результате, впервые из-за административного вмешательства граждане РА были лишены права выбора, а политическая сила — права быть представленными в парламенте.
Объем выборных нарушений и их системный характер свидетельствуют о стремлении правящей группы превратить выборы в средство сохранения власти.
Более того, требование устранения выборных нарушений, оставление без последствий по политическим соображениям вызывает обоснованные сомнения в жизнеспособности государственных институтов и соблюдении конституционного порядка.
Более чем очевидно, что это парламентское большинство сформировано не в результате демократических выборов, а исключительно в результате предвзятого решения Конституционного суда и распределения мандатов с помощью административных механизмов.
Во время этих выборов значительным фактором также стали явные вмешательства и влияния внешних центров силы и различных акторов, что стало серьезным ударом по суверенитету и субъектности Армении.
Тем не менее, несмотря на вышеупомянутые обстоятельства, все трудности, ограничения и препятствия, коллективная оппозиция смогла зафиксировать значительное количество голосов. «Официально» зафиксированные результаты, хотя и дают действующим властям фактическую возможность переизбраться, однако очевидно, что правящее руководство находится в процессе падения и утратило свою легитимность. Свидетельством этого также стали новые волны политических преследований и репрессий после выборов.
Политический кризис в результате выборов не только не был преодолен, но и углубился в результате действий правящей группы, приобретя опасные внутренние и геополитические оттенки. Стремление властей любой ценой переизбраться поставило под удар общественное согласие, демократические ценности, стабильность и жизнеспособность государства.
Действующее руководство постоянно нацеливается на Декларацию независимости, Армянскую Апостольскую Церковь, карабахское движение, основы армянской идентичности, на все то, что было цементом армянского единства.
В сложившихся условиях, с учетом новых реалий и обстоятельств, необходимо продолжать политическую борьбу с новым руководством, новым импульсом и силой.
Главная задача — предотвратить разрушительную и катастрофическую политику правящей группы, направленную на туркизацию Армении, и в этом отношении крайне важно организованное и согласованное сотрудничество всех здоровых, национальных сил и широкое общественное объединение.
Последовательная и неуклонная борьба на всех фронтах — единственный путь к успеху.
Сохранение армянской идентичности, необходимость иметь национальное и достойное государство должно стать общенациональным номером один в повестке дня»: