Դեսպան Անդրանիկ Հովհաննիսյանը ԵԽԽՎ նախագահին է ներկայացրել տարածաշրջանային զարգացումները, խաղաղության օրակարգը
09-07-2026 17:20 Ավստրիա Քաղաքականություն
Ավստրիայում ՀՀ դեսպան Անդրանիկ Հովհաննիսյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ, Ավստրիայի Ազգային խորհրդի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Պետրա Բայրի և Ավստրիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական խմբի ղեկավար Մարտինա Ֆոն Կունսբերգ Սարրեի հետ:
Դեսպան Հովհաննիսյանը ներկայացրել է ՀՀ արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունները՝ այդ համատեքստում զրուցակիցների հետ մտքեր փոխանակելով տարածաշրջանային զարգացումների, խաղաղության օրակարգի, միջպետական հաղորդակցային ուղիների ապաշրջափակման հարցերի շուրջ։ Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրություններին։
ՀՀ դեսպանը զրուցակիցներին մանրամասներ է ներկայացրել Ավստրիայի հետ երկկողմ հարաբերությունների ընդլայնման, այդ թվում՝ առևտրատնտեսական կապերի խթանմանն ուղղված ջանքերի, ինչպես նաև Հայաստան-ԵՄ գործընկերության խորացման ուղղությամբ իրականացվող քայլերի վերաբերյալ: Նա երախտագիտություն է հայտնել ավստրիական կողմին ՀՀ ժողովրդավարությանը աջակցելու կապակցությամբ և կարևորել շարունակական համագործակցությունը:

Ambassador Andranik Hovhannisyan presented the regional developments and the peace agenda to the President of the PACE.
09-07-2026 17:30 Politics
The Ambassador of Armenia to Austria, Andranik Hovhannisyan, met with the President of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, Petra Bayr, and the head of the Austria-Armenia Parliamentary Friendship Group, Martina von Kunzberg Sarre.
Ambassador Hovhannisyan presented the priorities of Armenia's foreign policy, exchanging views with his interlocutors on regional developments, the peace agenda, and the unblocking of interstate communication routes. The parliamentary elections held in Armenia were also discussed.
The Armenian ambassador provided details to his interlocutors about efforts to expand bilateral relations with Austria, including initiatives aimed at promoting trade and economic ties, as well as steps taken to deepen Armenia-EU partnership. He expressed gratitude to the Austrian side for supporting Armenia's democracy and emphasized the importance of continued cooperation.