Ուկրաինան երկու ամիս ունի. ընտրություններից հետո Պուտինը կարող է մոբիլիզացիա հայտարարել. Պավել
1lurer.am  Ուկրաինան երկու ամիս ունի խաղաղ բանակցությունները վերսկսելու համար, հակառակ դեպքում հավանական է, որ Ռուսաստանում խորհրդարանի ընտրության ավարտից հետո, որը նախատեսված է 2026 թվականի սեպտեմբերի 18-20-ը, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը համընդհանուր մոբիլիզացիա կհայտարարի։ Այդ մասին ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի ընթացքում The Telegraph-ի հետ հարցազրույցում հայտարարել է Չեխիայի նախագահ Պետր Պավելը։
Նրա խոսքով՝ այժմ Ռուսաստանի իշխանությունները ներքին լարվածության են բախվում Ուկրաինայի ակտիվ ռազմական ճնշման հաշվին: Ուստի Ուկրաինայի դաշնակիցները պետք է օգնեն Կիևին՝ մեծացնելու այդ ճնշումը։
«Պուտինի համար ավելի ու ավելի դժվար է լինելու երկրի ներսում կայունություն պահպանելը։ Եթե այդ ճնշումը պահպանվի, իսկ Ուկրաինան հետագայում հաջողությամբ հարվածներ հասցնի ՌԴ տարածքի խորքում գտնվող թիրախներին, դա պայմաններ կստեղծի, որոնց դեպքում Ռուսաստանն ավելի հակված կլինի բանակցությունների»,- հայտարարել է Պավելը։

Украина имеет два месяца. После выборов Путин может объявить мобилизацию. Павел
1lurer.am  Украина имеет два месяца для возобновления мирных переговоров, в противном случае вероятно, что после завершения выборов в парламент России, которые запланированы на 18-20 сентября 2026 года, президент РФ Владимир Путин объявит всеобщую мобилизацию. Об этом в интервью The Telegraph на саммите НАТО заявил президент Чехии Петр Павел.
По его словам, сейчас власти России сталкиваются с внутренним напряжением из-за активного военного давления Украины. Поэтому союзники Украины должны помочь Киеву увеличить это давление.
«Путину будет все труднее сохранять стабильность внутри страны. Если это давление сохранится, а Украина впоследствии успешно нанесет удары по целям в глубине территории РФ, это создаст условия, при которых Россия будет более склонна к переговорам», - заявил Павел.