«Արտաքին քաղաքականության ոլորտում ՀՀ ներքին կյանքին վերաբերող հարցեր չենք քննարկում». Փաշինյանն արձագանքում է Բայրամովին
09-07-2026 15:27 Հայաստան Քաղաքականություն
azatutyun.am Մենք արտաքին քաղաքականության ոլորտում Հայաստանի ներքին կյանքին վերաբերող հարցեր չենք քննարկում, լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն՝ արձագանքելով Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հայտարարությանը:
«Սահմանադրության փոփոխության օրակարգը ներառված է ՀՀ կառավարող մեծամասնության ծրագրում, և դա փաստ է, 726 հազար մարդ քվեարկել է դրա օգտին», - ասաց Փաշինյանը:
Բայրամովը հայտարարել է, որ խաղաղության համաձայնագիրը կարող է ստորագրվել միայն այն բանից հետո, երբ, իր ձևակերպմամբ, Հայաստանի Սահմանադրությունից հանվեն Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջները։
«Այդ օրակարգը կա, մենք պետք է վերլուծենք իրավիճակն ու դիրքավորվենք այդ հարցի շուրջ», - ասաց վարչապետը:
Փաշինյանն ընդգծեց՝ «մենք շարունակելու ենք աշխատել խաղաղության հետագա ինստիտուցիոնալացման վրա»:
Անկլավների մասին
Անդրադառնալով սահմանազատման թեմային վարչապետն ասաց, որ որևէ նոր զարգացում չկա:
Ինչ վերաբերում է անկլավների թեմային, Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց՝ «պետք է բոլոր կիսատ մնացած թեմաները լուծենք»: «Մենք նույնպես այդ թեմայով շահագրգռություն ունենք, որովհետև Արծվաշեն գյուղը էքսկլավային կարգավիճակով գտնվում է Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո ու Հայաստան Հանրապետության ինքնիշխան տարածք է՝ համաձայն 1991 թվականի Ալմա Աթայի հռչակագրով արձանագրված սկզբունքների»:
Փաշինյանն ընդգծեց՝ չի կարող հայտարարել, թե հրաժարվում ենք անկլավների կամ էքսկլավների թեմայից: «Մենք պետք է այդ հարցին լուծում տանք»:
«Ադրբեջանի դրամի և անձնագրի քարտեզների մեջ Արծվաշենը որպես անկլավ արձանագրված է, սա շատ կարևոր նրբություն է, և կարծում եմ, որ մենք էլ պետք է հայելային նույն մոտեցումը ցուցաբերենք», - նշեց Փաշինյանը:

"Regarding foreign policy, we do not discuss issues related to the internal affairs of Armenia," Pashinyan responds to Bayramov.
09-07-2026 15:27 Armenia Politics
azatutyun.am We do not discuss issues related to Armenia's internal affairs in the field of foreign policy, Prime Minister Nikol Pashinyan stated during a press briefing, responding to the statement of Azerbaijan's Foreign Minister Jeyhun Bayramov:
«The agenda for constitutional amendments is included in the program of the ruling majority of the Republic of Armenia, and that is a fact; 726 thousand people voted in favor of it,» Pashinyan said:
Bayramov stated that the peace agreement can only be signed after, in his wording, the territorial claims against Azerbaijan are removed from the Constitution of Armenia.
«That agenda exists; we need to analyze the situation and position ourselves on this issue,» the Prime Minister said:
Pashinyan emphasized, «we will continue to work on the further institutionalization of peace»:
On enclaves
Addressing the issue of delimitation, the Prime Minister said that there are no new developments.
Regarding the topic of enclaves, Nikol Pashinyan stated, «We must resolve all the unfinished issues.» «We are also interested in this topic because the village of Artsvashen is under the control of Azerbaijan with an exclave status and is the sovereign territory of the Republic of Armenia according to the principles recorded in the 1991 Alma-Ata Declaration.»
Pashinyan emphasized that he cannot declare that we are abandoning the topic of enclaves or exclaves. «We need to find a solution to this issue.»
«Artsvashen is recorded as an enclave in the maps of the Azerbaijani currency and passport; this is a very important nuance, and I believe that we should also reflect the same approach,» Pashinyan noted: