«Արտաքին քաղաքականության ոլորտում ՀՀ ներքին կյանքին վերաբերող հարցեր չենք քննարկում». Փաշինյանն արձագանքում է Բայրամովին
09-07-2026 15:27 Հայաստան Քաղաքականություն
azatutyun.am Մենք արտաքին քաղաքականության ոլորտում Հայաստանի ներքին կյանքին վերաբերող հարցեր չենք քննարկում, լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն՝ արձագանքելով Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հայտարարությանը:
«Սահմանադրության փոփոխության օրակարգը ներառված է ՀՀ կառավարող մեծամասնության ծրագրում, և դա փաստ է, 726 հազար մարդ քվեարկել է դրա օգտին», - ասաց Փաշինյանը:
Բայրամովը հայտարարել է, որ խաղաղության համաձայնագիրը կարող է ստորագրվել միայն այն բանից հետո, երբ, իր ձևակերպմամբ, Հայաստանի Սահմանադրությունից հանվեն Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջները։
«Այդ օրակարգը կա, մենք պետք է վերլուծենք իրավիճակն ու դիրքավորվենք այդ հարցի շուրջ», - ասաց վարչապետը:
Փաշինյանն ընդգծեց՝ «մենք շարունակելու ենք աշխատել խաղաղության հետագա ինստիտուցիոնալացման վրա»:
Անկլավների մասին
Անդրադառնալով սահմանազատման թեմային վարչապետն ասաց, որ որևէ նոր զարգացում չկա:
Ինչ վերաբերում է անկլավների թեմային, Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց՝ «պետք է բոլոր կիսատ մնացած թեմաները լուծենք»: «Մենք նույնպես այդ թեմայով շահագրգռություն ունենք, որովհետև Արծվաշեն գյուղը էքսկլավային կարգավիճակով գտնվում է Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո ու Հայաստան Հանրապետության ինքնիշխան տարածք է՝ համաձայն 1991 թվականի Ալմա Աթայի հռչակագրով արձանագրված սկզբունքների»:
Փաշինյանն ընդգծեց՝ չի կարող հայտարարել, թե հրաժարվում ենք անկլավների կամ էքսկլավների թեմայից: «Մենք պետք է այդ հարցին լուծում տանք»:
«Ադրբեջանի դրամի և անձնագրի քարտեզների մեջ Արծվաշենը որպես անկլավ արձանագրված է, սա շատ կարևոր նրբություն է, և կարծում եմ, որ մենք էլ պետք է հայելային նույն մոտեցումը ցուցաբերենք», - նշեց Փաշինյանը:

«В области внешней политики мы не обсуждаем вопросы, касающиеся внутренней жизни Армении», - ответил Пашинян на слова Байрамова.
09-07-2026 15:27 Армения Политика
azatutyun.am Мы не обсуждаем вопросы, касающиеся внутренней жизни Армении, в области внешней политики, заявил премьер-министр Никол Пашинян на пресс-конференции с журналистами, комментируя заявление министра иностранных дел Азербайджана Джейхуна Байрамова:
«Повестка дня по изменению Конституции включена в программу правящей большинства РА, и это факт, 726 тысяч человек проголосовали за это», - сказал Пашинян:
Байрамов заявил, что мирное соглашение может быть подписано только после того, как, по его формулировке, территориальные требования к Азербайджану будут исключены из Конституции Армении.
«Эта повестка дня существует, мы должны проанализировать ситуацию и занять позицию по этому вопросу», - сказал премьер-министр:
Пашинян подчеркнул: «мы будем продолжать работать над дальнейшей институционализацией мира»:
О анклаве
Комментируя тему демаркации, премьер-министр сказал, что новых разработок нет:
Что касается темы анклавов, Никол Пашинян заявил: «мы должны решить все незавершенные темы»: «Мы также заинтересованы в этой теме, потому что село Арцвашен находится под контролем Азербайджана в экславном статусе и является суверенной территорией Республики Армения в соответствии с принципами, зафиксированными в Алма-Атинской декларации 1991 года»:
Пашинян подчеркнул, что не может заявить, что отказываемся от темы анклавов или экславов: «Мы должны найти решение для этого вопроса»:
«В картах азербайджанской валюты и паспорта Арцвашен зафиксирован как анклав, это очень важная деталь, и я думаю, что мы тоже должны проявить аналогичный подход», - отметил Пашинян: