Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հայտարարությանը անկլավ-էքսկլավների վերաբերյալ։Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարը, անդրադառնալով Հայաստանի հետ սահմանազատման թեմային, նշել էր, որ այդ առնչությամբ կողմերի միջև ձեռք են բերվել նաև մի շարք պայմանավորվածություններ, որոնց համաձայն` սահմանազատման գործընթացը կշարունակվի հյուսիսից հարավ ուղղությամբ, իսկ անկլավային գյուղերին առնչվող հարցերը կստանան իրենց լուծումը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հուլիսի 9-ին Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում, անդրադառնալով անկլավ-էքսկլավների թեմային, Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է, որ բոլոր կիսատ մնացած հարցերը պետք է լուծվեն։
«Անկլավ-էքսկլավների թեմայի մասին ես խոսել եմ, այդ թվում՝ նախընտրական շրջանում։ Եվ մենք պետք է բոլոր կիսատ մնացած հարցերը լուծենք, և ուզում եմ հիշեցնել, որ մենք նույնպես այդ թեմայով, մեղմ ասած, շահագրգռություն ունենք, որովհետև Արծվաշեն գյուղը էքսկլավային կարգավիճակով գտնվում է Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո և Հայաստանի ինքնիշխան տարածք է՝ համաձայն 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրով արձանագրված սկզբունքների։ Ես չեմ կարող հայտարարել, որ մենք անկլավ-էքսկլավների թեմայից հրաժարվում ենք կամ կարող ենք հրաժարվել։
Ոչ, մենք պետք է գնանք և այդ հարցին լուծում տանք։ Ինչպիսին կլինեն լուծումները, դա արդեն քննարկման հարց է։ Մենք այդ հարցը տեղափոխել ենք մի հարթություն, որ այդ թեմայի շուրջ լրացուցիչ նյարդ, այդ թվում՝ արտաքին օգտագործմամբ, չկիրառվի։
Հարցը կա, հարցը պետք է հասցեագրվի՝ համաձայն 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի և այն քարտեզների, որոնք դրվում են սահմանազատման հիմքում»,- ասել է Փաշինյանը։Նա հավելել է, որ այդ խնդրի լուծման երկու տարբերակ կա.«Տարբերակ մեկ՝ տարածքը որևէ անկլավի կամ էքսկլավի կարգավիճակով շարունակում է մնալ այն երկրի տարածք, որին դե յուրե պատկանում է։ Երկրորդ տարբերակ՝ մենք պայմանավորվում ենք և, օրինակ, այդ համարժեք տարածքները սահմանի երկայնքով համարժեք տարածությամբ, այսպես ասած, փռում ենք կամ կոնկրետ տեղանքներով իրականացնում ենք փոփոխություններ։
Այսինքն՝ դրա պրոցեդուրարներն էլ են նախատեսված և Հայաստանի օրենսդրությամբ և Սահմանադրությամբ սահմանված կարգով մենք պետք է այդ թեմային անդրադառնանք»,- մանրամասնել է Փաշինյանը։ՀՀ վարչապետը նաև ուշադրություն է հրավիրել մի կարևոր հանգամանքի վրա։
Նա շեշտել է, որ մեկ կամ մեկուկես ամիս առաջ է իմացել, որ Ադրբեջանի դրամի վրա և անձնագրերում արտահայտված է Ադրբեջանի քարտեզը, որտեղ Արծվաշենը նշված է ուրիշ գույնով և արձանագրված է որպես անկլավ, տարածք, որն Ադրբեջանին չի պատկանում։«Սա շատ կարևոր նրբություն է, և կարծում եմ, որ մենք էլ պետք է հայելային նույն մոտեցումը ցուցաբերենք, որպեսզի Ալմա-Աթայի հռչակագրով համապատասխան քարտեզների նկատմամբ ճշգրիտ վերաբերմունք ցուցաբերենք, որովհետև դա է բխում պայմանավորվածություններից և նախաստորագրված համաձայնագրի տեքստից։
Սա փաստ է, որը շատ էական է, այդ թվում՝ մեր քաղաքականությունները, վերաբերմունքը, դիրքորոշումը մշակելու առումով, որովհետև մենք պետք է հասկանանք, որ սա կարևոր նրբություն ունեցող հարց է, որը հետևյալն է ազդարարում՝ մենք պետք է ոչ թե առաջնորդվենք այն տրամաբանությամբ, որ ով ինչ առել է իր վերահսկողության տակ, դա է պատկանում է իրեն,այլ մենք պետք է առաջնորդվենք խաղաղության համաձայնագրի տրամաբանությամբ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян отреагировал на заявление министра иностранных дел Азербайджана Джейхуна Байрамова о анклавно-эксклавных территориях. Напомним, что министр иностранных дел Азербайджана, комментируя тему демаркации границы с Арменией, отметил, что в этом отношении между сторонами были достигнуты также ряд соглашений, согласно которым процесс демаркации будет продолжен с севера на юг, а вопросы, касающиеся анклавных сел, получат свое решение.
«Арменпресс»- по информации, 9 июля на пресс-конференции после заседания правительства, комментируя тему анклавно-эксклавных территорий, Никол Пашинян подчеркнул, что все незавершенные вопросы должны быть решены.
«Я говорил о теме анклавно-эксклавных территорий, в том числе в предвыборный период. И мы должны решить все незавершенные вопросы, и хочу напомнить, что мы также имеем интерес в этом вопросе, мягко говоря, потому что село Арцвашен находится под контролем Азербайджана в статусе эксклава и является суверенной территорией Армении в соответствии с принципами, зафиксированными в Алма-Атинской декларации 1991 года. Я не могу заявить, что мы отказываемся от темы анклавно-эксклавных территорий или можем отказаться от нее.
Нет, мы должны пойти и решить этот вопрос. Каковы будут решения, это уже вопрос обсуждения. Мы перенесли этот вопрос на уровень, чтобы вокруг этой темы не применялось дополнительное напряжение, в том числе с внешним использованием.
Вопрос существует, и он должен быть адресован в соответствии с Алма-Атинской декларацией 1991 года и теми картами, которые положены в основу демаркации», - сказал Пашинян. Он добавил, что существует два варианта решения этой проблемы: «Вариант один - территория в статусе анклава или эксклава продолжает оставаться частью той страны, к которой она де юре принадлежит. Второй вариант - мы договариваемся и, например, эти сопоставимые территории вдоль границы сопоставимыми территориями, так сказать, раскладываем или вносим изменения в конкретных местностях.
То есть, процедуры также предусмотрены, и в соответствии с законодательством Армении и установленным порядком мы должны обратиться к этой теме», - уточнил Пашинян. Премьер-министр Армении также обратил внимание на один важный момент.
Он подчеркнул, что узнал о том, что на азербайджанской валюте и паспортах изображена карта Азербайджана, где Арцвашен обозначен другим цветом и зафиксирован как анклав, территория, которая не принадлежит Азербайджану, всего месяц или полтора назад. «Это очень важная деталь, и я думаю, что мы тоже должны проявить аналогичный подход, чтобы точно относиться к соответствующим картам, согласно Алма-Атинской декларации, потому что это вытекает из соглашений и текста предварительно подписанного соглашения.
Это факт, который имеет большое значение, в том числе в отношении разработки наших политик, отношения, позиции, потому что мы должны понимать, что это вопрос с важной деталью, который сигнализирует следующее: мы должны не руководствоваться логикой, что кто что взял под свой контроль, то и принадлежит ему, а мы должны руководствоваться логикой мирного соглашения», - сказал Никол Пашинян.