Փաշինյանը հույս ունի, որ TRIPP–ի հետ կապված աշնանը գործնական քայլեր կլինեն
Հայաստանը ցանկանում է, որ օր առաջ TRIPP–ը կյանքի կոչվի և կանխատեսում է, որ այս տարվա աշնանա կլին են գործնական քայլեր։ Այսօր կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Աերիկյան կողմն էլ է դա ուզում։ Հիմա մնում է, որ ընթացակարգերը նորմալ ապահովենք, և հույս ունենք, որ աշնանը գետնի վրա առաջին աշխատանքները կիրականացվեն»,– ասաց Փաշինյանը։
Դիտարկմանը, որ Հայաստանում Իրանի դեսպան Խալիլ Շիրղոլամին կրկին խոսել է TRIP-ի իրագործման դեպքում Իրանի համար հնարավոր ռիսկերի մասին, Փաշինյան արձագանքեց` ասելով, թե պետք է հստակ ձևակերպել մտահոգությունը։
Նշենք, որ երեկ Հայաստանում Իրանի դեսպան Խալիլ Շիրղոլամին ասուլիսի ժամանակ նշել էր՝ պետք է մշակել այնպիսի մեխանիզմ, որը թույլ կտա Հայաստանին իրականացնել ապաշրջափակման ծրագիրը, սակայն միաժամանակ կառավարվեն ԱՄՆ-ի ներկայության դեպքում Իրանի համար հնարավոր ռիսկերն ու սպառնալիքները։
«Պետք է ձևակերպել մտահագությունը ինչի մեջ է, համոզված ենք, որ բոլոր մտահագությունները կփարատենք։ Մենք շարունակելու ենք աշխատանքը մեր բոլոր գործընկերների` ԻԻՀ–ի, ՌԴ–ի, Վրաստանի, Ադրբեջանի, Թուրքիայի, ԵՄ–ի, Կենտրոնական Ասիայի երկների հետ։ Մենք հասկանում ենք, որ այս նախագիծը գլոբալ է և գնալով արժեքը մեծանում է»,– շարունակեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Հայաստանի վարչապետը վստահ է, որ «Թրամփի ուղի» նախագիծը շահեկան է լինելու նաև հարևան Իրանին։
«Այս ծրագրի շրջանակում չէ, բայց այս գործընթացում Պարսից ծոցի և Սև ծովի երկաթուղին է բացվելու։ Հայաստանի և Իրանի միջև առևտրատնեսական հարաբերությունների հնարավորություններն էականորեն ընդյայնվելու են։ ԻԻՀ առևտրատնեսական հարաբերություններրի հնարավորություններն էապես ընդլայնվելու են։ Այսինքն` այս դետելաները հաշվի առնելուց TRIP նախագծի իրականացումը ուղղակիորեն բխում է ԻԻՀ շահերից»,– շեշտեց Փաշինյանը։

Pashinyan hopes that practical steps will be taken in the fall regarding TRIPP.
Sputnik. According to Pashinyan, the implementation of the TRIP project directly serves Iran's interests.
Armenia wants the TRIPP project to be realized as soon as possible and predicts that practical steps will be taken this autumn. This was stated by Prime Minister Nikol Pashinyan during a press briefing with journalists after the government meeting today.
“The American side wants this too. Now we just need to ensure that the procedures are normal, and we hope that the first works will be carried out on the ground in the autumn,” said Pashinyan.
In response to the remark that Iran's ambassador to Armenia, Khalil Shirgholami, has again spoken about the possible risks for Iran in case of the implementation of TRIP, Pashinyan responded by saying that the concerns need to be clearly articulated.
It should be noted that yesterday, during a press conference in Armenia, Iran's ambassador Khalil Shirgholami stated that a mechanism should be developed that would allow Armenia to implement the unblocking program, while simultaneously managing the possible risks and threats to Iran in the presence of the USA.
“We need to articulate what the concerns are; we are confident that we will alleviate all concerns. We will continue to work with all our partners: the Islamic Republic of Iran, Russia, Georgia, Azerbaijan, Turkey, the EU, and Central Asian countries. We understand that this project is global and its value is increasing,” continued Nikol Pashinyan.
The Prime Minister of Armenia is confident that the “Trump Road” project will also be beneficial for neighboring Iran.
“This is not within the framework of this program, but the railway between the Persian Gulf and the Black Sea will be opened in this process. The trade relations between Armenia and Iran will significantly expand. The trade relations of the Islamic Republic of Iran will be significantly expanded. In other words, taking these details into account, the implementation of the TRIP project directly serves the interests of the Islamic Republic of Iran,” emphasized Pashinyan.