Փաշինյանը հույս ունի, որ TRIPP–ի հետ կապված աշնանը գործնական քայլեր կլինեն
Հայաստանը ցանկանում է, որ օր առաջ TRIPP–ը կյանքի կոչվի և կանխատեսում է, որ այս տարվա աշնանա կլին են գործնական քայլեր։ Այսօր կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Աերիկյան կողմն էլ է դա ուզում։ Հիմա մնում է, որ ընթացակարգերը նորմալ ապահովենք, և հույս ունենք, որ աշնանը գետնի վրա առաջին աշխատանքները կիրականացվեն»,– ասաց Փաշինյանը։
Դիտարկմանը, որ Հայաստանում Իրանի դեսպան Խալիլ Շիրղոլամին կրկին խոսել է TRIP-ի իրագործման դեպքում Իրանի համար հնարավոր ռիսկերի մասին, Փաշինյան արձագանքեց` ասելով, թե պետք է հստակ ձևակերպել մտահոգությունը։
Նշենք, որ երեկ Հայաստանում Իրանի դեսպան Խալիլ Շիրղոլամին ասուլիսի ժամանակ նշել էր՝ պետք է մշակել այնպիսի մեխանիզմ, որը թույլ կտա Հայաստանին իրականացնել ապաշրջափակման ծրագիրը, սակայն միաժամանակ կառավարվեն ԱՄՆ-ի ներկայության դեպքում Իրանի համար հնարավոր ռիսկերն ու սպառնալիքները։
«Պետք է ձևակերպել մտահագությունը ինչի մեջ է, համոզված ենք, որ բոլոր մտահագությունները կփարատենք։ Մենք շարունակելու ենք աշխատանքը մեր բոլոր գործընկերների` ԻԻՀ–ի, ՌԴ–ի, Վրաստանի, Ադրբեջանի, Թուրքիայի, ԵՄ–ի, Կենտրոնական Ասիայի երկների հետ։ Մենք հասկանում ենք, որ այս նախագիծը գլոբալ է և գնալով արժեքը մեծանում է»,– շարունակեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Հայաստանի վարչապետը վստահ է, որ «Թրամփի ուղի» նախագիծը շահեկան է լինելու նաև հարևան Իրանին։
«Այս ծրագրի շրջանակում չէ, բայց այս գործընթացում Պարսից ծոցի և Սև ծովի երկաթուղին է բացվելու։ Հայաստանի և Իրանի միջև առևտրատնեսական հարաբերությունների հնարավորություններն էականորեն ընդյայնվելու են։ ԻԻՀ առևտրատնեսական հարաբերություններրի հնարավորություններն էապես ընդլայնվելու են։ Այսինքն` այս դետելաները հաշվի առնելուց TRIP նախագծի իրականացումը ուղղակիորեն բխում է ԻԻՀ շահերից»,– շեշտեց Փաշինյանը։

Пашинян надеется, что осенью будут практические шаги, связанные с TRIPP.
Армения хочет, чтобы TRIPP был реализован как можно скорее и прогнозирует, что этой осенью будут предприняты практические шаги. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на пресс-конференции после заседания правительства.
«Американская сторона тоже этого хочет. Теперь остается только обеспечить нормальное проведение процедур, и мы надеемся, что осенью на земле начнутся первые работы», – сказал Пашинян.
На замечание о том, что посол Ирана в Армении Халил Ширголами снова говорил о возможных рисках для Ирана в случае реализации TRIP, Пашинян ответил, что необходимо четко сформулировать обеспокоенность.
Отметим, что вчера на пресс-конференции посол Ирана в Армении Халил Ширголами заявил, что необходимо разработать такой механизм, который позволит Армении реализовать программу разблокировки, но одновременно будут управляться возможные риски и угрозы для Ирана в условиях присутствия США.
«Необходимо сформулировать, в чем заключается обеспокоенность, мы уверены, что все беспокойства будут развеяны. Мы продолжим работу со всеми нашими партнерами: Ираном, Россией, Грузией, Азербайджаном, Турцией, ЕС и странами Центральной Азии. Мы понимаем, что этот проект глобален и его ценность будет расти», – продолжил Никол Пашинян.
Премьер-министр Армении уверен, что проект «Путь Трампа» будет выгоден и соседнему Ирану.
«Это не в рамках данного проекта, но в этом процессе будет открыта железная дорога между Персидским заливом и Черным морем. Возможности торгово-экономических отношений между Арменией и Ираном существенно расширятся. Возможности торгово-экономических отношений Ирана значительно увеличатся. То есть, учитывая эти детали, реализация проекта TRIP напрямую вытекает из интересов Ирана», – подчеркнул Пашинян.